Unikatowy polski aparat do poprawy jakości powietrza: ECO FRESH II nagrodzony na targach wynalazków w Azji!  Lepsza będzie jakość powietrza dzięki naukowcom z Uniwersytetu Gdańskiego, PHU Dytrych z Łodzi oraz Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych. Wsparcia udzielają: WFOŚiGW w Gdańsku oraz Centrum Transferu Technologii UG.

Na zdjęciu: Zespół wynalazców ECO FRESH II. Fot.: Maria Zaleska.

Wyłapie z powietrzna nawet bakterie i wirusy…

Wiele osób marzy, by po otwarciu okna nie wdostawało się do mieszkań powietrze nasycone spalinami. Najlepiej by było, gdyby atmosfera była czysta, albo gdyby ktoś skonstruował aparat do uzdatniania tego, co dostaje się do naszych płuc. Już takie systemy powstają. Polacy mają w tych badaniach spore zasługi.

Przykładem może być urządzenia ECO FRESH II, które już zdobyło laury za granicą – poinformowała nas dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom.

Wynalazcy nowoczesnego urządzenia ECO FRESH II do oczyszczania powietrza zostali obsypani nagrodami. Zdobyli cztery nagrody na Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Bangkoku (Tajlandia) i trzy kolejne na Międzynarodowych Targach Technologicznych w Malezji. ECO FRESH II jest efektem współpracy zespołu prof. Adriany Zaleskiej-Medynskiej z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego z firmą PHU Dytrych z Łodzi oraz Instytutem Biopolimerów i Włókien Chemicznych z Łodzi.

Na zdjęciu, od lewej (przedni rząd): dr inż. Joanna Nadolna; dr inż. Beata Bajorowicz; dr inż. Marta Paszkiewicz-Gawron; dr inż. Anna Gołąbiewska. Od lewej (tylny rząd): mg inż. Marek Kobylański; prof. dr hab. inż. Adriana Zaleska-Medynska; mgr inż. Paweł Mazierski; dr inż. Anna Malankowska. Fot.: Maria Zaleska.

Zespół wynalazców ECO FRESH II to: prof. Adriana Zaleska-Medynska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego, Witold Dytrych z PHU Dytrych w Łodzi, a także Katarzyna Wrześniewska-Tosik, Tomasz Mik oraz Tomasz Kowalewski z Instytutu Biopolimerów i Włókien Chemicznych w Łodzi.

ECO FRESH II to nowoczesne urządzeniem do efektywnego usuwania z powietrza niebezpiecznych dla zdrowia lotnych związków organicznych (m.in. wielopierścieniowych związków aromatycznych) oparów tłuszczu, NOx, SO2, H2S oraz szkodliwych mikroorganizmów (bakterie, wirusy, grzyby, pleśnie). Urządzenie zostało zaprojektowane z myślą o poprawie jakości powietrza w lokalach gastronomicznych. Jego główną funkcją jest m.in. uniemożliwienie przedostawania się z kuchni (szczególnie z tzw. kuchni otwartych) nieprzyjemnych zapachów, oparów tłuszczu oraz szkodliwych związków powstających w wyniku procesów spalania, smażenia i grillowania.

ECO FRESH II zostało docenione na Międzynarodowych Targach Wynalazczości International Intellectual Property, Invention, Innovation and Technology Exposition (IPITEx) w Bangkoku (Tajlandia) i otrzymało aż cztery nagrody. To szczególne wyróżnienie, gdyż jest to jedno z najważniejszych wydarzeń, na których prezentowane są innowacyjne wynalazki na arenie międzynarodowej. Przyznane na odbywających się w dniach 2-6 lutego 2019 Międzynarodowych Targach Wynalazczości w Bangkoku nagrody za ECO Fresh to:

Złoty Medal przyznany przez National Research Council of Thailand

Nagroda Specjalna – przyznana przez Indonesian Invention and Innovation Promotion Assosiation

Wyróżnienie od Manila Young Investors Assosiation

Nagroda Specjalna od WIPA (World Invention Intellectual Property Associations)

Kolejne nagrody wynalazcy zdobyli na Międzynarodowych Targach Technologicznych w Malezji – Malaysia Technology Expo (MTE) 2019, które odbyły się w dniach 21-23 lutego 2019 w Kuala Lumpur:

Nagrodę Specjalną Croatia Innova – CROATIA INNOVA SPECIAL AWARD, przyznaną przez Croatia INOVA- BUDI UZOR, krajową wystawę wynalazków technicznych w Chorwacji

Nagrodę Specjalną Malezyjskiego Stowarzyszenia Kreatywności i Innowacyjności MACRI – MACRI SPECIAL AWARD (Malaysian Associotion of Creativity & Innovation)

Złoty Medal – SPECIAL GOLD MEDAL, przyznany przez Highly Innovative Unique Foundation (HIUF) in Kingdom of Saudi Arabia

Poza urządzeniami do oczyszczania i dezynfekcji powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, takich jak restauracje, przedszkola czy szpitale, grupa badawcza z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego we współpracy z PHU Dytrych projektuje instalacje do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich, w obiektach gospodarki ściekowej i w urządzeniach do klimatyzacji samochodowej. Prototypowe urządzenie do oczyszczania powietrza w aglomeracjach miejskich, które stanie na kampusie UG jeszcze w tym roku oraz prototypowe urządzenie do dezodoryzacji testowane w gminie Szemud powstają dzięki dofinansowaniu przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Jeden z projektów zespołu badawczego z Katedry Technologii Środowiska Wydziału Chemii UG został dofinansowany z zasobów Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+, którego celem jest wsparcie prac przedwdrożeniowych i wzmocnienie współpracy środowiska naukowego z przedstawicielami biznesu. Projekt realizowany jest w Konsorcjum w składzie: Uniwersytet Gdański, Politechnika Gdańska, Gdański Uniwersytet Medyczny oraz spółka celowa PG – Excento Sp. z o.o. – wynika z informacji, które przekazała nam dr Beata Czechowska-Derkacz – rzecznik prasowy Uniwersytetu Gdańskiego, członek Stowarzyszenia PR i Promocji Uczelni Polskich Prom.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *