Gdańsk – Europejska Stolica Wolontariatu 2022. Przekazanie wolontariuszom klucza do miasta, podczas finału 30. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Słowa uznania od Gabrielli Civico – dyrektor Europejskiego Centrum Wolontariatu

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

Gdańsk ma zainspirować inne kraje do dalszej działalności wolontariackiej

Światełko do Nieba, klucz do bram Gdańska – takie było oficjalne zwieńczenie 30 Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, 30 stycznia 2022 roku. Przy silnym huraganie, deszczu, w klubie kultury B90 na terenach postoczniowych, przy ul. Elektryków (finał przeniesiono tam z terenu Wyspy Ołowianka z powodu złej pogody), odbyły się uroczystości, które na długo zapadną w pamięć i Polakom, i innym Europejczykom. Na terenie W4 utworzono miasteczko wolontariuszy, siedzibę sztabu i miejsce prowadzenia rozliczeń.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

Krótko przed godziną 20, rozpoczęła się uroczystość, która nieco zmienia układ sił w mieście do końca tego roku. Gdańskiem zaczęli współwładać, a właściwie współgospodarować wolontariusze. Przekazanie Im klucza do miasta miało charakter międzynarodowy, bo z udziałem Gabrielli Civico, dyrektor Europejskiego Centrum Wolontariatu.

Kto nie mógł przybyć, miał szansę oglądania tej ceremonii za pośrednictwem transmisji internetowej, którą zapewniła Redakcja Gdansk.pl .

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

– Dzisiaj jest nie tylko 30 finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, ale nasze miasto Gdańsk, dzięki wam, kochane wolontariuszki i wolontariusze, przy moim skromnym udziale – trochę pochodziliśmy po ulicach Gdańska – zostało Europejską Stolicą Wolontariatu ‘2022 – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydentka Gdańska. – To wielka radość. Dla Was brawa. Jesteśmy miejscem szczególnym; myślę, że wy to wiecie, wasza obecność o tym tutaj świadczy, a ja was po prostu najnormalniej w świecie kocham za to, ile życzliwości, serdeczności, uśmiechu umiemy stworzyć z tego jednego dnia w roku. Myślę, że umiemy to robić każdego dnia i bardzo sobie i nam wszystkim tego życzę. Żebyśmy umieli być serdeczni, życzliwi, dzielić się uśmiechem, czasem, drobnym gestem, ale róbmy to codziennie. Wierzę, że wtedy nie tylko Gdańsk, nie tylko Pomorze, ale nasza Polska po prostu będą lepsze.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

– Szanowni państwo, drodzy przyjaciele, tak się złożyło, że 3 lata temu Paweł powiedział: Gdańsk jest szczodry, Gdańsk dzieli się dobrem – mówił Piotr Adamowicz poseł na Sejm RP, przypominając słowa swego Brata. – Tak, Gdańsk jest szczodry, Gdańsk umie i chce się dzielić dobrem. I to jest wasza zasługa tu obecni i nieobecni, że Gdańsk został Europejską Stolicą Wolontariatu – jako pierwsze polskie miasto. Jest to rodzaj zobowiązania dla was, a także dla nas. Dzielcie się i dzielmy się tym dobrem, bo na tym właśnie polega wolontariat. Dzięki wolontariatowi tworzymy tę lepszą, dobrą naszą wspólnotę. Powodzenia, ale pamiętajmy że jest to zobowiązanie: dzielmy się dobrem.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

– Każdy moment w który wychodzimy z domu, po to, żeby zrobić coś dobrego dla wspólnoty jest tym momentem, kiedy jesteśmy wolontariuszami, czy aktywistami, czy po prostu dobrymi sąsiadami – mówiła Monika Chabior – zastępczyni prezydent Gdańska. – Każda z tych chwil jest ważna, o tym jest cała Europejska Stolica Wolontariatu, a jeszcze dodatkowo, mam nadzieję, że jest też stolicą wolontariuszy. Będą przyjeżdżać do nas ludzie, będziemy im opowiadać, z nimi rozmawiać, będziemy się inspirować. To jest niesamowicie ważny dzień, dlatego jest z nami tutaj wyjątkowy gość: Gabriela Civico, dyrektor Europejskiego Centrum Wolontariatu – powiedziała wiceprezydentka Monika Chabior.

– Buona Sera! – powitała panią dyrektor prezydentka Aleksandra Dulkiewicz i dodała: Gabriella jest Włoszką, szefową programu Europejska Stolica Wolontariatu. Przyjechała do nas z Brukseli. Muszę wam powiedzieć, że przylatuje do nas co tydzień, tak pokochała Gdańsk. Gabriella, the floor is yours!

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

– Przede wszystkim gratulacje dla miasta i dla was wszystkich wolontariuszy za to, że Gdańsk zdobył tytuł Europejska Stolica Wolontariatu 2022 – powiedziała Gabriella Civico, dyrektor Europejskiego Centrum Wolontariatu. – W imieniu Europejskiego Centrum Wolontariatu chciałabym wam serdecznie podziękować nie tylko za to, co zrobiliście dzisiaj, ale też za to co robicie cały czas, propagując i wcielając w życie europejskie wartości. Dzięki współfinansowaniu z funduszu „Europa dla Obywateli” możemy zaprezentować krajom europejskim to, co robicie w Polsce dla wolontariatu i co może zainspirować inne kraje do dalszej działalności wolontariackiej.

Dodatkowo chcielibyśmy wspomóc was w propagowaniu dalej wolontariatu i wcielaniu dalej w życie tych idei, pokazując światu że jesteście najlepszymi wolontariuszami w świecie.

Taka pochwała zobowiązuje. Tym bardziej, że jak powiedziała pani dyrektor Gabriella Civico:

Życzę powodzenia w dalszych działaniach i będziemy was obserwować zarówno z daleka jak i starając się przyjeżdżać tutaj, do Gdańska.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

– Dziękuję, Gabriela! Wszyscy czekamy na światełko do nieba, ale nasze będzie w tym roku wyjątkowe, bo poprzedzone przekazaniem klucza do bram Gdańska. Komu? Wolontariuszom! On jest naprawdę bardzo ciężki – mówiła pani prezydentka. – Nie raz wręczałam ten klucz kupcom podczas Jarmarku Świętego Dominika, ale nic, nikt nie dostał jeszcze kluczy do bram miasta na prawi cały roku, do grudnia. Wielkim zaufaniem obdarzamy was, wolontariusze, Monika, wręczysz?

– Prosimy wolontariuszy! Pokażcie się, proszę!

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

Dzielcie i rządźcie naszym miastem, w drodze współpracy. Pamiętajcie: „Bez nas nie działa”! No to światełko do nieba, będziemy odliczać – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska.

Przed odliczaniem, prowadzący uroczystość podali wyniki tegorocznej WOŚP, na godzinę 20: Zebraliśmy w Gdańsku blisko 300 000 złotych. A w Polsce 81 milionów 723 tysiące złotych, czyli już więcej niż w zeszłym roku.

Osiągnięcie tego rekordu stało się możliwe właśnie dzięki wolontariuszkom i wolontariuszom, którzy co roku wspierają WOŚP.

– Wolontariat to my wszyscy. „Bez nas nie działa” to nie tylko hasło, a rok 2022 to pokaże. Pokaże to wieloma działaniami, które zaplanowaliśmy wspólnie, do których wszystkich wolontariuszy, ale również organizacje z całego Gdańska zapraszam. Chcielibyśmy stworzyć jedno wielkie partnerstwo działające na rzecz całego miasta – mówił Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu w Gdańsku, podczas uroczystości w Europejskim Centrum Solidarności, 18 stycznia 2022 roku.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

Dziennikarze też mają swój wkład w polski, w tym pomorski oraz gdański wolontariat. Jedną z najnowszych wolontariackich inicjatyw w tym zakresie jest powołanie międzynarodowego Bałtyckiego Klubu Publicystów Morskich (BKPM). Koordynatorem tego Klubu jest prof. Marek Grzybowski. Jedno z zamierzeń BKPM to wspieranie rozwoju gospodarki morskiej. Zapadła też decyzja o powołaniu Dziennikarskiego Ogólnopolskiego Klubu Wolontariuszy – Dziennikarskiej Służby Wolontariackiej (DSW), mającej na celu m.in. opisywanie wysiłków wszystkich wolontariuszy, przedstawianie osiągnięć i dokonań tych osób. Być może Gdańskowi, jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu 2022, uda się obliczyć jaka jest wartość wkładu pracy wolontariuszy w rozwój nie tylko tego miasta, ale np. całej Polski, a także Unii Europejskiej. Kiedyś przecież takiego podsumowania trzeba dokonać, bo wiedza na ten temat jest ważna m.in. podczas zarządzania gospodarką.

Źródło ilustracji: transmisja internetowa Redakcji Gdansk.pl.

Chodzi o to, byśmy się przekonali, jak wielki jest wkład w rozwój Polski oraz świata osób, które pracują za darmo, wspierają najróżniejsze przedsięwzięcia; dzięki którym wiele z zamiarów polityków, władz państwowych, centralnych, samorządowych regionalnych i lokalnych udaje się sprawnie zrealizować. Bez ludzi bezinteresownie zaangażowanych tak dobrze by nie poszło. Dokładnie odzwierciedla to hasło Gdańska, jako Europejskiej Stolicy Wolontariatu ‘2022: „Bez nas nie działa”…

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *