Gdańsk. Na terenach portowych jest już 780 miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Ta polska brama na świat staje się coraz bardziej przyjazna dla mieszkańców stolicy województwa pomorskiego

Na zdjęciu: Parking buforowy w Porcie Północnym. Fot. z zasobów ZMPGdańsk.

Port Gdańsk obsługuje 730 ciężarówek, m.in. ze zbożem na dobę, czyli co około 2 minuty jeden taki pojazd

Port Gdańsk zakończył prace przy budowie nowych miejsc postojowych dla samochodów ciężarowych. Parkingi przy ul. Załogowej i Budowniczych Portu Północnego – Poinca będą dostępne dla kierowców już od 5 czerwca. To w sumie 380 dodatkowych miejsc odstawczych. Na tym nie koniec – trwa budowa kolejnych – poinformowała Małgorzata Kaliszewska – pełnomocnik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. ds. komunikacji z mediami.

W związku ze wzmożonym eksportem zboża, Port Gdańsk jest przygotowany na większy ruch samochodów ciężarowych. Szacuje się, że około 70 proc. transportu ziarna do portu, będzie się odbywało właśnie ciężarówkami. Operatorzy mogą obsłużyć 730 aut na dobę. By przeciwdziałać zatorom na traktach dojazdowych do portu, ZMPG buduje nowe miejsca parkingowe.

Przy ul. Budowniczych Portu Północnego – Poinca na działce o pow. ok. 1 ha powstało ok. 80 miejsc postojowych. Z kolei przy ul. Załogowej (dawny teren zakładów Kruszwica) na pow. 4 ha wybudowano parking na 300 aut. Kolejne 80 miejsc odstawczych na działce po zakładach Kruszwica zostanie oddanych do użytku kierowców w połowie czerwca. Ponadto Port Gdańsk rozpoczyna przygotowanie nowego parkingu u zbiegu ul. Kontenerowej oraz ul. Nowa Portowa o pow. ok. 2,5 ha i pojemności ok. 190 aut ciężarowych. Przewidywany termin oddania do użytku to połowa lipca. Wówczas port będzie dysponował 970 miejscami parkingowymi.

Zboże przeznaczone na eksport jest badane za pomocą rakorafów (urządzenie do pobierania próbek zbóż). Badania jakości ziarna są przeprowadzane na trzech parkingach zlokalizowanych w granicach Portu Gdańsk. Rakorafy są dostępne przy ul. Budowniczych Portu Północnego, Ku Ujściu i na parkingu przy ul. Śnieżna/Handlowa. Niebawem ZMPG zamontuje zadaszenia nad rakorafami, by badania zboża mogły odbywać się również w tracie opadów deszczu – poinformowała Małgorzata Kaliszewska – pełnomocnik Zarządu Morskiego Portu Gdańsk S.A. ds. komunikacji z mediami.

(K.N.)

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *