Gdańsk. Od piątku: trzydniowe święto bałtyckiego żeglarstwa Baltic Sail. Uskrzydlone statki przypłyną do centrum stolicy województwa pomorskiego. Zapowiadają się wspaniałe regaty, festiwal szant – piosenek żeglarskich i bitwa na śpiewanie. Możesz popłynąć na Zatokę

Fot. Kazimierz Netka.

25. Międzynarodowy Zlot Żaglowców Baltic Sail Gdańsk

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku; Fundacja Gdańska

Przyjechać do Gdańska na urlop i wejść na pokład statku – to marzenie niemal każdego turysty, odwiedzającego Trójmiasto. Na gości czeka rudowęglowiec „Sołdek”, stojący na Motławie przy wyspie Ołowianka, obok Narodowego Muzeum Morskiego. W najbliższy weekend będzie można z bliska podziwiać prawie 80 żaglowców i jachtów, podczas organizowanego już po raz dwudziesty piąty, Międzynarodowego Zlotu Żaglowców Baltic Sail Gdańsk.

O szczegółach tego wydarzenia poinformowano w trakcie konferencji na pokładzie flagowego żaglowca Gdańska: „Generał Zaruski”, cumującego też przy nabrzeżu Narodowego Muzeum Morskiego, obok „Sołdka”. O Baltic Sail mówili m.in.: Adam Korol – Dyrektor Biura Prezydenta Gdańska ds. Sportu; Jacek Bendykowski – Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej; Michał Juszczakiewicz – Producent Festiwalu Szanty Pod Żurawiem; przedstawiciel organizatora regat BURSZTYNOWA 10; kpt. Maciej Sodkiewicz – Komandor Parady Żaglowców; Agata Biały – Koordynatorka ds. priorytetów Gdańskość i Morski Gdańsk, przedstawicielka Fundacji Gdańskiej, prezes Oficyny Gdańskiej; Milena Mieczkowska Koordynatorka ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka.

Dokładniejsze wiadomości zawiera następująca informacja, przekazana nam przez organizatorów:

Zlot żaglowców Baltic Sail Gdańsk 2021

Już w najbliższy piątek, 13 sierpnia rozpocznie się święto żeglarskie Gdańska. Pomimo epidemii i ograniczeń na zlot zawitają tradycyjne jednostki oraz jachty żaglowe i motorowe, głównie pod polską banderą.

Od piątku 13 sierpnia do poniedziałku 16 sierpnia na Ołowiance i wzdłuż nabrzeży Motławy odbędzie się Zlot Żaglowców „Baltic Sail Gdańsk 2021”. Obecny sezon wydarzeń żeglarskich, podobnie jak zeszłoroczny różni się od innych. Większość imprez, które już na stałe wpisały się w europejski kalendarz zostało odwołanych, przełożonych, albo zmieniło swoją formułę. Baltic Sail, największa międzynarodowa żeglarska impreza Gdańska wciąż nie może powrócić do formuły, którą znamy z poprzednich edycji. Z powodu ciągle trwającej pandemii, forma oraz liczba i rodzaj jednostek odwiedzających Gdańsk cały czas rotuje. Do Gdańska zawijają wciąż przede wszystkim polskie jednostki. Pomimo tych ograniczeń Organizatorom udało się zaprosić tradycyjne żaglowce, w tym m.in. Generała Zaruskiego, Libavę, Bonawenturę, Olandra, Anticę, Bryzę H. Jak co roku podczas Baltic Sail nie zabraknie muzyki szantowej, atrakcji dla najmłodszych w strefie edukacyjnej oraz inscenizacji historycznych z udziałem rekonstruktorów.

Fot. Kazimierz Netka.

– Ten zlot będzie nieco mniejszy niż zwykle, ale będzie nie mniej wesoły i nie mniej rozrywkowy i nie mniej żeglarski. 74 małe jednostki, które wzbogacą centrum Gdańska, 7 starych żaglowców, wszystkie tradycyjne imprezy, ale i Festiwal Szanty Pod Żurawiem, regaty i Wielka Parada – to wszystko przed nami między 13 a 16 sierpnia. – mówi Jacek Bendykowski, Prezes Zarządu Fundacji Gdańskiej.

Rejsy tradycyjnymi jednostkami

Największą atrakcją Baltic Sail są rejsy po wodach Zatoki Gdańskiej. Każdy rejs na tradycyjnej jednostce trwa około 3 godzin i rozpoczyna się przy Rybackim Pobrzeżu. W trakcie pierwszej części rejsu obserwować można kanał portowy wraz z jego historycznymi elementami. Po wypłynięciu za główki portu żaglowce znajdą się na Zatoce Gdańskiej i w miarę możliwości pogodowych będą pływały pod żaglami. Zakupu biletów można dokonać na stronie internetowej Balticsail.

Fot. Kazimierz Netka.

– Mamy nadzieję, że z wydarzenia skorzysta w tym roku więcej mieszkańców i mieszkanek Gdańska, przygotowaliśmy specjalną zniżkę na bilety w rejsy żaglowcami dla posiadaczy karty mieszkańca, jest to ok. 25% od normalnej ceny biletu. – mówi Agata Biały z Fundacji Gdańskiej. – Ze specjalnej zniżki mogą też skorzystać osoby: do 15 roku życia, powyżej 70 roku życia oraz z niepełnosprawnością i ich opiekunowie na podstawie orzeczenia.

Parada żaglowców na wodach Motławy

Kulminacyjnym momentem każdego zlotu Baltic Sail jest niedzielna parada wszystkich żaglowców, jachtów żaglowych i motorowych, która odbędzie się po wodach Motławy. W tym roku rozpocznie się ona 15 sierpnia o godz. 12:00. Organizatorzy zachęcają do podziwiania Parady z obu brzegów Motławy – jednostki biorące udział wystartują tradycyjnie z Polskiego Haka i będą płynęły w stronę Żurawia.

Fot. Kazimierz Netka.

– Jachty wypłyną wcześniej z Gdańska na obrotnicę na Polskim Haku, tam uformują szyk paradny a następnie powoli, nieśpiesznie wpłyną do serca Gdańska by zawrócić pod Żurawiem i tą samą trasą wypłynąć jeszcze raz – mówi kpt. Maciej Sodkiewicz, komandor Parady Żaglowców. – Mamy w tej chwili pięknie wyremontowane nabrzeża, po zarówno jednej jak i drugiej stronie Motławy, to jest prawie 1,5 km nabrzeża, więc można wybrać sobie dowolne miejsce, tak żeby uniknąć tłumu, żeby wszyscy ludzie nie gromadzili się w jednym miejscu i cieszyć się urokiem przepływających jachtów, które obiecują, że w miarę możliwości, jeśli tylko pogoda pozwoli, także postarają się postawić żagle – dodaje.

Strefa muzyczna – XXII edycja festiwalu „Szanty pod Żurawiem”

Festiwal „Szanty pod Żurawiem” od swoich początków towarzyszy nieprzerwanie zlotowi żaglowców Baltic Sail Gdańsk, współtworząc unikatowy charakter tej imprezy. W tym roku przez dwa dni na scenie głównej na Ołowiance wystąpi czternaście zespołów szantowych, które zaprezentują koncerty szant klasycznych, koncerty chóralne oraz ballady morskie. Gościć będziemy m.in. zespoły: TRZY MAJTKI, MĘSKI CHÓR SZANTOWY ZAWISZA CZARNY, SĄSIEDZI, ORKIESTRA SAMANTA czy NORTH CAPE. Piątek odbędzie się pod znakiem Trójmiasta – tu głównym motywem będą szanty wykonywane przez lokalne zespoły szantowe oraz dwóch gości specjalnych. W sobotę odbędzie się koncert galowy zakończony wspaniale przyjętą w zeszłym roku „BITWĄ NA SZANTY”, tym razem w wersji Śląsk kontra Kaszuby, czyli NORTH CAPE vs FUCUS.

Fot. Kazimierz Netka.

– Widownia, która przyjdzie będzie miała zabawę po pachy i będzie miała cudowne chwile wzruszeń, bo mamy artystów, którzy śpiewają taką szantę, która bardziej przypomina balladę, poezję śpiewaną – Marta Kania, Marek Majewski i wielu innych. Mamy też muzyków, którzy grają to bliżej rocka, jak zespół Wild Rower, ale mamy też szanty a cappella, czy to będzie Męski Chór Szantowy Zawisza Czarny. Każdy na naszych szantach znajdzie ten typ muzyki, który mu odpowiada, także zapraszamy na te dwa dni. – mówi Michał Juszczakiewicz, producent Festiwalu Szanty Pod Żurawiem.

Strefa edukacyjna

Od piątku do niedzieli w godz. 11:00–18:00 zapraszamy do strefy edukacyjnej, gdzie odbywać się będą warsztaty zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Odbędą się tam m.in.: zajęcia z pierwszej pomocy, skupiające się przede wszystkim na bezpieczeństwie wodnym, strefa budowania robotów z klocków, stoisko Stacji Morskiej UG w Helu, gdzie będą prezentowane sposoby pomocy dzikim, rannym lub chorym fokom oraz metody transportowania zwierząt do ośrodka rehabilitacji, a także warsztaty morskie „Potwory naszych czasów, czyli plastik z morzach i oceanach”.

Co więcej?

W różnych częściach Ołowianki, ul. Wartkiej oraz Długiego Pobrzeża odbędą się inscenizacje historyczne z udziałem rekonstruktorów, które przeniosą nas w odległe czasy. Narracje będą nawiązywać do lat 1733-1734, kiedy to w Gdańsku schronił się król Polski Stanisław Leszczyński. Jego przeciwnika, Augusta III wspierali Rosjanie i Sasi. W mieście trwała walka szpiegów i dyplomatów, która ostatecznie zakończyła się oblężeniem miasta.

Wypatrujcie inscenizacji na ul. Wartkiej i na Ołowiance!

Piątek: 17:00 Parada na otwarcie Baltic Sail

Sobota: 14:00 / 15:30 / 17:00

Fot. Kazimierz Netka.

– Będzie też akcent sportowy. Jak co roku odbędą się Regaty pod nazwą Bursztynowa 10. Regaty zaczną się w sobotę o 12:00 przy Molo w Brzeźnie. – mówi Adam Korol, Dyrektor Biura Prezydenta ds. Sportu. – „Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tych regatach, czyli właścicieli jachtów jednokadłubowych, wielokadłubowych, desek z żaglem, desek z latawcem – dodaje.

Trasa wyścigu na 10 mil morskich poprowadzi spod mola w Gdańsku Brzeźnie, obok mola w Sopocie do boi zwrotnej przy molu w Gdyni Orłowie i z powrotem.

W centralnym punkcie Wyspy Ołowianki podczas zlotu Baltic Sail Gdańsk znajdować się będzie również Przystanek Ołowianka – Pod Żaglami – czyli strefa gastronomiczna Jarmarku św. Dominika. Będzie to również świetny punkt do słuchania koncertów obywających się na Scenie Głównej.

Zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę

Z uwagi na paradę w niedzielę 15 sierpnia wprowadzone zostaną niewielkie zmiany w harmonogramie zwodzenia kładki na Ołowiankę.

Dla ułatwienia żeglugi jednostek biorących udział w paradzie w niedzielę 15 sierpnia w godz. 12:00 – 13:30 na kładce wstrzymany będzie ruch pieszy. W tym czasie kładka będzie podniesiona.

Kolejne zwodzenia kładki odbywały się będą według ustalonego harmonogramu.

 Więcej informacji: FB: fb.com/BalticSail ; Wydarzenie na FB: https://fb.me/e/PYblf214 ; WWW: balticsail.pl .

* * *

Ideą zlotu Baltic Sail jest przybliżanie mieszkańcom Gdańska i turystom szeroko rozumianej kultury marynistycznej, żeglarskiej – mówi kpt Maciej Sodkiewicz – komandor Parady Żaglowców. Jest to impreza dla ludzi, którzy przyjeżdżają, by spotkać się z kulturą morską. Baltic Sail ma wspaniałą oprawę muzyczną, rozbudowane szanty, ale głównymi bohaterami zlotu żaglowców są wspaniałe jachty – piękne przy kei, ale swój prawdziwy majestat pokazujący w ruchu, gdy żeglują. W bieżącym roku nie będzie bitwy morskiej, ale do obserwujących Paradę Żaglowców w niedzielę, dotrą odgłosy walki – zapewnia kpt. Maciej Sodkiewicz. Historyczny, łotewski żaglowiec Libava uczci zlot wspaniałą salwą armatnią.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *