291 miliardów złotych zostanie wpompowane w budowę dróg. To olbrzymi zastrzyk gotówki w rozwój Polski w tym Pomorza, w tworzenie miejsc pracy. Budowa szos ma ożywić krajową i regionalną gospodarkę. Taki jest jeden z celów Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych oraz lokalnych

Fot. Kazimierz Netka.

Niewykluczone, że powstanie nieplanowany jeszcze w Pomorskiem, odcinek drogi krajowej – na potrzeby budowy elektrowni jądrowej

Pomorze środkowe jest jednym z regionów kraju, do którego najtrudniej dojechać. Poprawa systemu drogowego jest jednak istotna i niezbędna także dla Trójmiasta – chodzi tu m.in. o dostępność od strony lądu do portów morskich, również do Ustki. W ciągu najbliższej dekady sytuacja ma się znacząco poprawić w całym kraju. Mówił o tym w poniedziałek, 9 sierpnia 2021 roku, premier Mateusz Morawiecki, przedstawiając Rządowy Program Budowy Dróg Krajowych 2030, który przewiduje dokończenie sieci autostrad i dróg ekspresowych w Polsce.

Fot. Kazimierz Netka.

O szczegółach tego programu, dotyczących województwa pomorskiego, poinformowali 10 sierpnia, podczas konferencji prasowej: Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski oraz Anita Oleksiak – dyrektor gdańskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Konferencję prowadzili Marcin Tymiński z Biura Prasowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Piotr Michalski – rzecznik prasowy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

Polska znajduje się w trudnym okresie jak i cala Europa – po pandemii. Bardzo ważne są decyzje, które zapadają obecnie Polsce, dotyczące działań na następne lata, na następną dekadę. Pan premier ogłosił wczoraj program budowy dróg krajowych, który będzie opiewał na kwotę 291 miliardów złotych. Jest to bardzo ważny program, gdyż poprawi dostępność komunikacyjną do całej Polski, także na Pomorzu. Ten program to również transfer pieniędzy, który spowoduje rozwój gospodarczy i stworzy miejsca pracy, a także wzmocni rozwój turystyki, która u nas bardzo prężnie się rozwija – powiedział Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski.

Fot. Kazimierz Netka.

Na kolejne lata w tym programie będzie ukończona w 100 procentach autostrada A1, co jest ważne też dla Pomorza, ale także poprawia przejezdność, która usprawnia ruch towarowy jak i turystyczny. Część zachodnia województwa będzie mogła korzystać w najbliższej dekadzie z S-11. Bobolice, gdzie jest węzeł komunikacyjny, znajduje się w niewielkiej odległości od województwa pomorskiego.

Warto w tym monecie też wspomnieć, co do tej pory zrobiliśmy na Pomorzu i jakie mamy plany na przyszłość. Z Funduszu Rozwoju Dróg Lokalnych do tej pory wydatkowaliśmy 630 milionów złotych i wybudowaliśmy około 1200 km dróg. Jest to bardzo duży wkład państwa w rozwój infrastruktury drogowej w ciągu niespełna 6 lat. Warto wspomnieć, że w okresie 8 lat rządu PO i PSL wydatkowano 300 mln złotych i wybudowano 700 km dróg – to było o dwa lata dłużej, i o dużo mniej.

Te 291 miliardów złotych to środki przeznaczone również m.in. na infrastrukturę lokalną, na drogi gminne i powiatowe, ale też na poprawę bezpieczeństwa. Już w tym roku jest fundusz wspierający bezpieczne przejścia. Województwo pomorskie otrzymało 24 mln złotych i już realizowane są 152 projekty. Następna edycja trwa. Bezpiecznych przejść będzie znacznie więcej. Oczywiście, ten program, który przedstawił premier Mateusz Morawiecki zakłada budowę następnych przejść. Bardzo ważne są inwestycje, które dzieją się na Pomorzu, a które będą procedowane do roku 2030: dokończenie budowy m.in. S6, trasy tak zwanej kaszubskiej, której dokończenie planujemy w następnych latach. Wybudowaliśmy już obwodnicę Kościerzyny, a teraz modernizujemy odcinek Korne – Kościerzyna. W niedługim czasie będą budowane obwodnice Sztumu, Starogardu Gdańskiego, Słupska, Kobylnicy, Brzezia, Człuchowa. Warto wspomnieć o modernizacji drogi nr 21 Słupsk – Ustka, czy też o modernizacji drogi 22.

Inwestycji, które na Pomorzu będą realizowane jest bardzo dużo. Być może pojawią się następne. Pamiętajmy, że planowana jest lokalizacja elektrowni jądrowej. Dzisiaj jeszcze decyzja w tej sprawie nie jest wydana, ale wszystko wskazuje, że będzie ta inwestycja na Pomorzu i wówczas do tej elektrowni trzeba będzie poprowadzić drogę o znaczeniu być może tymczasowym – krajowym, ale ona już pozostanie na terenie naszego województwa.

Szanowni państwo, 291 miliardów złotych na całą Polskę, z tego pokaźna część część trafi na województwo pomorskie – na rozwój infrastruktury drogowej gminnej, powiatowej, wojewódzkiej i krajowej. Te środki będą przeznaczone też na obwodnice na drogach wojewódzkich, co poprawi dostępność komunikacyjną mieszkańców Pomorza. Myślę, że to ważny program dla Pomorza, bardzo ważny dla Polski. Powtórzę jeszcze raz: wpłynie on stymulująco na rozwój gospodarczy naszego państwa, w tym na rozwój gospodarczy także Pomorza – podsumował Mariusz Łuczyk – wicewojewoda pomorski.

– Realizujemy budowę odcinka długości około 42 km z Gdyni do Bożegopola Wielkiego – powiedziała Anita Oleksiak – dyrektor Gdańskiego Oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. – Wartość tych inwestycji – 3 zadania – wynosi około 1,5 miliarda złotych. W najbliższym czasie podpiszemy umowę dotyczącą realizacji ostatniego zadania – kontynuacji pracy na S6 od Bożegopola Wielkiego do Słupska, także drugiej jezdni obwodnicy Słupska – razem około 79 km, wartości około 2 mld złotych

Fot. Kazimierz Netka.

Nie zapominajmy o obwodnicy metropolii trójmiejskiej. Tu mamy podział na dwa zadania. Kontrakt podpisano 16 kwietnia, a w chwili obecnej jesteśmy w fazie projektowania tej inwestycji, długości około 40 km, razem z obwodnicą Żukowa. Wartość: około 1,5 miliarda złotych. Te inwestycje już realizujemy.

Jeśli chodzi o obwodnicę metropolii trójmiejskiej jak i 5 zadań – kontynuację prac na trasie S6, w formule zaprojektuj i wybuduj. Dokładamy wszelkich starań, żeby ułatwić kierowcom poruszanie się po naszej trasie i chcielibyśmy oddać do ruchu tę inwestycję w tym roku, mam nadzieję, że się to uda – poinformowała Anita Oleksiak – dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Gdańsku.

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

Szczegółową informację, dotycząca planów budowy dróg w Pomorskiem znajdujemy na stronie internetowej https://www.gdansk.uw.gov.pl/5458-rzadowy-program-budowy-drog-krajowych-2030-konferencja-w-urzedzie :

Jakie odcinki dróg zostaną zrealizowane w Pomorskiem?

Dzięki rządowym środkom, w województwie pomorskim powstały dotychczas nowoczesne drogi m.in.: S7na odcinku Koszwały – Nowy Dwór Gdański – długość odcinka 20,50 km; Nowy Dwór Gdański – Kazimierzowo – długość odcinka 19,10 km; obwodnica Kościerzyny w ciągu drogi krajowej nr 20 – długość drogi 7,6 km.

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

W ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych 2030, w województwie pomorskim powstaną m.in.: obwodnica Brzezia w ciągu drogi krajowej nr 25 – 8,5 km; obwodnica Człuchowa w ciągu dróg krajowych nr 22 i 25 – 20 km; obwodnica Słupska i Kobylnicy w ciągu drogi krajowej nr 21 – 9 km; obwodnica Starogardu Gdańskiego w ciągu drogi krajowej nr 22 – 16,1 km; obwodnica Sztumu w ciągu drogi krajowej nr 55 – 6 km. Łączny koszt realizacji tych zadań to ponad 1,6 mld zł – napisano na stronie internetowej: https://www.gdansk.uw.gov.pl/5458-rzadowy-program-budowy-drog-krajowych-2030-konferencja-w-urzedzie .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.