Fot. Kazimierz Netka.
Kociewiacy i Kresowianie współtwórcami stolicy województwa pomorskiego.
Kresowianie i Kociewiacy to społeczności, najbardziej zasłużone dla Gdańska. Kresowianie odbudowali Gdańsk ze zniszczeń wojennych. Reprezentant ekspatriantów, stworzył Teatr Szekspirowski. A człowiek z Kociewia był najbardziej zasłużonym burmistrzem Gdańska. O tym przypominano m.in. podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan oraz podczas Jarmarku Świętego Dominika.
Fot. Kazimierz Netka
Barwny korowód Kociewiaków przeszedł w czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, przez centrum Gdańska – po Trakcie Królewskim na trasie: Brama Zielona – Brama Długouliczna i na Targ Węglowy. Uczestniczyli w tym pochodzie reprezentanci Kociewiaków z obydwu stron granicy, czyli z województwa pomorskiego, oraz z województwa kujawsko – pomorskiego.
Fot. Kazimierz Netka
Tego też dnia, na Targu Węglowym mieszkańcy Gdańska i turyści, mogli zobaczyć nieco kultury Kociewia. Program przewidywał występy m.in. Zespołu Pieśni i Tańca Kociewie RETRO; Formacji Tańca Nowoczesnego OPP; Chóru Echo; Tczewskiej Formacji Szantowej; SCW JAM SQUAD – grupy folkowo – bluesowej ze Świecia; Zespołu Harley; Jargos Skolias & Ajagore. Odbyły się też pokazy rycerskie przygotowane przez Grodzisko Owidz.
Fot. Kazimierz Netka
W Nadbałtyckim Centrum Kultury przy ul. Korzennej program Święta Kociewia na Jarmarku Św. Dominika przewidywał prelekcję pt. Kociewiacy na Pomorzu, wystawę „Takie Kociewie”, koncert muzyki kameralnej.
Oto organizatorzy tych wydarzeń: Starostwo Powiatowe w Starogardzie Gdańskim; Lokalna Organizacja Turystyczna Kociewie; Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Starogardzie Gdańskim; Nadbałtyckie Centrum Kultury; gminy powiatów: starogardzkiego, tczewskiego i świeckiego.
Można powiedzieć, że Kociewiacy i Kresowianie stworzyli stolicę województwa pomorskiego.
Oto nieco wspomnień: Dawny Gdańsk był budowany przez reprezentantów różnych społeczności Europy. Gdańsk bogacił się dzięki temu, co urosło w dorzeczu Wisły i dowożone było po tej rzece statkami do Gdańska.
Do Gdańska Wisłą spływała też mądrość. Mądrość w zarządzaniu miastem.
Fot. Kazimierz Netka
To, że człowiek rodem z Kociewia okazał się najlepszym burmistrzem Gdańska – dowodzi tablica pamiątkowa na jednym z budynków: przy ul. Garbary 12; bo przy tej ulicy mieszkał Leopold von Winter, urodzony w Świeciu na Kociewiu. Tablicę odsłonięto podczas V Światowego Zjazdu Gdańszczan, 7 lipca 2018 roku. Kto więc odwiedza tegoroczny Jarmark Dominikański, czy kiedykolwiek odwiedzi Gdańsk, niech ma to na uwadze; pójdzie na ulicę Garbary, by bliżej poznać najbardziej zasłużonego burmistrza Gdańska – Leopolda von Wintera – urodzonego na Kociewiu, nad Wisłą, w mieście Świecie.
Fot. Kazimierz Netka
To, co widać dzisiaj w centrum Gdańska, np. wspaniałe kamienice, kościoły, zostało podniesione z ruin dzięki Kresowianom.
Kto pragnie poznać oblicza niektórych architektów – Kresowian, którzy podnosili już w 1945 roku Gdańsk z ruin, niech pójdzie na ulicę Pończoszników. Na Długim Targu, tuż przed Bramą Zieloną, trzeba skręcić w lewo. Twarze twórców dzisiejszego wyglądu centrum Gdańska, są na ścianach kamienic, przy ul. Pończoszników.
To rzeczywistość trochę niewygodna dla Kaszubów, którzy – jak się wydaje – mają mniejszy udział w ubogacaniu Gdańska, ale próbują wymusić na historykach m.in. zapis, że Gdańsk był kiedyś kaszubską stolicą.
Do stolicy prawa mają przede wszystkim ci, którzy dużo dla niej poświęcili ze swego czasu; mają zasługi w jej tworzeniu, wzbogacaniu, ratowaniu. Można odnieść wrażenie, że dla Gdańska znacznie więcej niż Kaszubi zrobili nie tylko Kociewiacy, Kresowianie, ale także np. Niemcy, Holendrzy, Francuzi…
Kazimierz Netka