Zlot ZHP Gdańsk 2018, odbędzie się pod hasłem: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro”  i obejmuje 100-lecie Niepodległości Polski oraz 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego. Te jubileusze będziemy świętować już od wtorku, 7 sierpnia 2018 roku, na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku. Podjęta zostanie próba ustanowienia rekordu Guinessa – utworzenia największej żywej flagi Polski.

Fot. Kazimierz Netka.

Jedna z największych, jubileuszowych polskich uroczystości – na ziemi, którą poznawał i opisywał Wincenty Pol.

Na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku; na wyspie liczącej około 35 kilometrów kwadratowych, zamieszkanej przez prawie 3500 osób, powstaje wielkie, międzynarodowe miasto. Za kilka dni zakwaterowanych zostanie w nim kilkanaście tysięcy ludzi, z 27 państw świata. To wielkie zgromadzenie – globalne – można powiedzieć – zorganizowano po to, by uczcić dwie bardzo ważne jubileusze: 100lecie odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecie Związku Harcerstwa Polskiego. Oczywiście, przygotowanie tych uroczystości, przyjęcie i ugoszczenie uczestników, spoczywa przede wszystkim na barkach harcerzy, wspieranych przez władze Gdańska, licznych sponsorów i kilkuset wolontariuszy – zwłaszcza przez stałych mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej – powiedziała nam Mieczysława Cierpioł – prezes zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

W czwartek, 2 sierpnia 2018 roku, publicznie pokazano, jak przebiegają przygotowania. Najpierw ze stanem budowy namiotowego, międzynarodowego miasta zapoznali się m.in. wicewojewoda pomorski – Mariusz Łuczyk oraz reprezentanci różnych instytucji i służb odpowiedzialnych za czuwanie nad bezpieczeństwem i zdrowiem uczestników. Potem, ową budowę międzynarodowego kampusu dla kilkunastu tysięcy osób, zwiedzili dziennikarze.

 

Fot. Kazimierz Netka

O tym, jak będą przebiegały uroczystości mówili, m.in.: hm. Anna Nowosad – Naczelniczka ZHP; hm. Karol Gzyl – komendant zlotu; hm. Monika Woźnica – członkini komendy zlotu ds. programu; Piotr Grzelak – Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska; Łukasz Kłos – Pełnomocnik Prezydenta ds. organizacji Europejskiego Jamboree Skautowego 2020; hm Artur Glebko – Komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP; Adam Kasprzyk – Rzecznik Prasowy Grupy Energa; phm. Marta Bańka – Rzecznik prasowy Zlotu ZHP Gdańsk 2018; hm. Martyna Kowacka – Rzecznik Prasowy ZHP; Zofia Cebula – podharcmistrzyni ZHP, współorganizatorka zlotu, szefowa modułu programowego Natura; Ryszard Nowak – przewodniczący Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska; Mieczysława Cierpioł – przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej.

 

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach poinformowali nas organizatorzy także w notatkach prasowych. Wynika z nich, że 100–lecie ZHP i 100–lecie Niepodległości Polski na Zlocie ZHP Gdańsk 2018, będą obchodzone podczas wydarzenia o nazwie: Zlot ZHP Gdańsk 2018. Hasło tego spotkania brzmi: „Przyszłość zaczyna się dzisiaj, nie jutro” i nie jest ono przypadkowe.

 

Fot. Kazimierz Netka

– My, harcerze i harcerki, stajemy się zmianą dzisiaj. Rozpoczynamy – na Zlocie – od siebie i najbliższego otoczenia – mówi hm. Anna Nowosad, Naczelniczka Związku Harcerstwa Polskiego. Harcerze i harcerki z całej Polski spotkają się w Gdańsku między 6 a 16 sierpnia. Podczas ceremonii otwarcia, 7 sierpnia o godz. 14.00, utworzą z siebie i gości, z 1500 osób, największą żywą flagę Polski bijąc oficjalny, polski rekord Guinessa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Podczas bicia rekordu, które zaplanowane jest na godzinę 15:00, harcerze wspólnie z zaproszonymi gośćmi i pracownikami Energa, ubrani w białe oraz czerwone koszulki, staną do pamiątkowego zdjęcia. Historia polskiego ruchu skautowego jest nierozerwalnie wpisana w walkę o uzyskanie i utrzymanie suwerenności. Tuż po odrodzeniu Polski, druhny oraz druhowie, zarówno poprzez udział w plebiscytach, powstaniach, a także wojnie polsko-bolszewickiej aktywnie włączyli się w obronę jej granic. Najważniejszym zadaniem harcerstwa jest wychowywanie młodych pokoleń. Jesteśmy dumni, że możemy te działania wspierać.  – mówił podczas konferencji Adam Kasprzyk – rzecznik prasowy Grupy Energa.

 

Fot. Kazimierz Netka

Trwa budowa miasteczka zlotowego: z infrastrukturą wodno-kanalizacyjną, tymczasowymi i trwałymi ciągami komunikacyjnymi, z profesjonalną sceną, biurem zlotu, centrum medialnym, miejscami do ponad 250 zajęć programowych równocześnie, marketami, zapleczem logistycznym, dworcem dla autobusów i polowym szpitalem.

 

Fot. Kazimierz Netka

Najważniejsze są stanice, czyli miejsca obozowania drużyn z poszczególnych chorągwi ZHP. Skupione w kilka województw stanice wzięły swoje nazwy od bram, jakie są w Gdańsku, m.in. Brama Wyżynna, Świętojańska, Stągiewna. Obozować w nich będzie 12 500 harcerzy, harcerzy starszych i wędrowników (10 – 18 lat) oraz 600 zuchów, czyli najmłodszych uczestników (6 – 9 lat). Kadra programowa zlotu przygotowuje zajęcia edukacyjne: żeglarskie, imprezy na orientację, zabawy z ozobotami (małe roboty uczące programowania kolorami), wyjazdy w module służba na tereny Kaszub, m.in. rejony powichurowe na Kaszubach i Kociewiu – to kolejne 1 400 osób.

Najliczniej reprezentowane są Chorągiew Śląska ZHP – 2250 osób i Chorągiew Wiekopolska ZHP – 1500 osób, a na trzecim miejscu są lokalni harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP, których jest 860.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Nasza przygoda i współpraca z harcerzami rozpoczęła się już w 2015 roku. Cieszymy się, że to właśnie Gdańsk zostanie odkryty przez uczestników podczas gier miejskich i modułu czasu wolnego i właśnie do Gdańska w 2020 roku przyjadą skauci z Europy i ze świata na Europejskie Jamboree Skautowe. Wyspa Sobieszewska zmienia się infrastrukturalnie. Powstają nowe drogi, chodniki, ścieżki rowerowe i co najważniejsze – nowy most na Wyspę Sobieszewska – mówi Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Dzięki współpracy z Miastem Gdańsk i Gdańską Organizacją Turystyczną uczestnicy Zlotu ZHP Gdańsk 2018 bezpłatnie mogą skorzystać z wejścia do: Centrum Hewelianum, Europejskiego Centrum Solidarności, Muzeum Miasta Gdańska, a także: Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Archeologicznego i Narodowego Muzeum Morskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ważnym elementem programu Zlotu ZHP Gdańsk 2018 jest służba na rzecz lokalnej społeczności. Część zadań pozytywnie zmieni otoczenie na Wyspie Sobieszewskiej.

– Harcerze i harcerki będą budować budki lęgowe dla ptaków, które zostaną powieszone w lesie na Wyspie Sobieszewskiej, wykonają ławki z europalet, które staną w przestrzeni publicznej Wyspy, przy siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Świbnie powstanie mural, na Górkach Zachodnich posadzą trawę. Odsłonią także piękną mozaikę na przy ul. Turystycznej – wytną płot i uporządkują teren. Z zadań kulturalnych: będą czytać dzieciom w bibliotece na Wyspie oraz pomagać naprawiać zniszczone książki – mówi pwd. Kinga Piskała, przygotowująca te zajęcia w ramach modułu Natura.

Przy wsparciu Grupy Energa, która jest sponsorem głównym Zlotu, na stoisku flagowego jachtu ZHP – Zawisza Czarny, odbędą się konkursy, w których nagrodą będą rejsy żaglowe, kamizelki ratunkowe oraz żagle.

We współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zorganizowana zostanie na terenie zlotu zbiórka krwi. Organizatorami przedsięwzięcia są: Fundacja Kropelka Energii, Inspektorat Krwiodawstwa Wydziału Wsparcia Specjalnościowego GK ZHP, Klub HHDK „Stołeczna Kropla Braterstwa”. Zbiórka odbędzie się w dniach 10 oraz 11 sierpnia w godzinach od 9:00 do 14:00. Uczestnikom udzielone zostaną podstawowe informacje o krwiodawstwie, otrzymają oni również posiłek po oddaniu krwi.

Podczas zlotu swoją prelekcję wygłosi ornitolog i przyrodnik Krzysztof Konieczny związany na co dzień z Fundacją Przyrodniczą „pro Natura”. Spotkanie poświęcone będzie problematyce ochrony bocianów i przyrody przez harcerzy oraz możliwości współpracy w tym zakresie z energetykami. Grupa Energa zaprosi także uczestników zlotu do zwiedzania elektrowni wodnych, w miejscowościach: Łapino, Bielkowo, Straszyn.

 

Fot. Kazimierz Netka

Osoby, które chcą odwiedzić Zlot muszą zarejestrować się przez formularz online, a następnie odebrać identyfikator i plakietę zlotową w Amber Expo, które będzie centrum rejestracyjnym wydarzenia. Z Letnicy kursować będą bezpłatne autobusy na Wyspę Sobieszewską. Więcej informacji: https://gdansk2018.zhp.pl/odwiedzajacy/. Wstęp dla mieszkańców Wyspy Sobieszewskiej jest bezpłatny, mogą odebrać wejściówki w Informacji Turystycznej przy ul. Turystycznej 1.

Mieszkańcy Gdańska i turyści są szczególnie zapraszani na wieczorne koncerty na scenie zlotowej, zaczynające się o godz. 20.30. Zagrają: 8 sierpnia – Zespół Made i Harcerska Grupa Artystyczna „Liminis”, 9 sierpnia – Grupa Muzycznego Wsparcia, Wiatraki, 10 sierpnia – Wszyscy Byliśmy Harcerzami, 11 sierpnia – Dzień Regionów i widowisko „Pod Lilii Znakiem”, 12 sierpnia – Perły i Łotry, 13 sierpnia – Cisza jak ta, 14 sierpnia – Accantus.

Zlot ZHP Gdańsk 2018 jest częścią jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100-lecia Związku Harcerstwa Polskiego, który został objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości oraz wpisuje się w program wydarzeń Niepodległa 2018. Pan Prezydent RP został zaproszony na Zlot ZHP do Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Więcej informacji o Zlocie ZHP Gdańsk 2018: www.gdansk2018.zhp.pl i www.facebook.com/zhpgdansk2018.

Organizatorzy: Związek Harcerstwa Polskiego i Miasto-Gospodarz: Miasto Gdańsk. Sponsor główny: Grupa Energa. Partnerzy: WOSM, WAGGGS, Esri Polska, mBank, Fundacja Gdańska, Gdańskie Autobusy i Tramwaje, GIWK, Gdański Ośrodek Sportu, Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego, Lasy Państwowe, Regionalne Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Zakład Utylizacji w Gdańsku.

Warto wiedzieć, że Wyspa Sobieszewska stała się sławna m.in. dzięki poecie Wincentemu Polowi, który był tutaj internowany. W Sobieszewie znajduje się Izba Pamięci Wincentego Pola. Opiekują się nią m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej i Rada Osiedla Wyspa Sobieszewska.

 

Fot. Kazimierz Netka

Rada Osiedla postanowiła uczcić jubileusz harcerstwa i zaproponowała, by najnowsza ulica na Wyspie Sobieszewskiej nosiła imię 100-Lecia ZHP – powiedział Ryszard Nowak – przewodniczący Rady Osiedla Wyspa Sobieszewska. Rada zaproponowała też, by skrzyżowanie powstające przy nowym moście, zostało nazwane Rondem im. Rybaków.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *