Gdańsk. Tutaj rozpoczęły się EuroSkillsPoland – Mistrzostwa Polski w zręcznościach zawodowych. Na uroczystej inauguracji nie było wystąpienia reprezentacji władz Gdańska. Startuje kilkaset osób. Najlepsi wezmą udział w Mistrzostwach Europy: EuroSkills

Fot. Kazimierz Netka.

Duże umiejętności zawodowe naszych rodaków to dobra przyszłość nie tylko usług i produkcji

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk, stolica Żuław, Delty Wisły i oczywiście stolica województwa pomorskiego, przez trzy dni, od 23 listopada 2022 roku począwszy, będzie miejscem mistrzostw Polski w zręcznościach zawodowych. Nic dziwnego, bowiem Gdańsk już dawno został ogłoszony Miastem Zawodów. Jest więc również stolicą fachowców, specjalistów. Dlatego, zapadła decyzja, by w stolicy Żuław i województwa pomorskiego zorganizować WorldSkills Poland – krajowe mistrzostwa w umiejętnościach fachowych.

Fot. Kazimierz Netka.

To wielkie wydarzenie, nie zwykle ważne. Wszak od umiejętności, talentów, zdolności, wyszkolenia, zależy. jaki będzie polski przemysł, polska gospodarka, a w konsekwencji, jakie będziemy mieli znaczenie w świecie i jaki będzie w Polsce poziom życia.

Fot. Kazimierz Netka.

Zdaje sobie z tego sprawę coraz więcej osób: i dorosłych i młodzieży. Dlatego, nic dziwnego, że tłumy jednych i drugich przybywały w środę, 23 listopada 2022 roku na inaugurację WorldSkills Poland, zorganizowanego w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym AmberExpo Międzynarodowych Targów Gdańskich, przy ul. Żaglowej. Przyjeżdżało tak wiele osób, że nie mieścili się w tramwajach. Część reprezentacji szkół docierała do AmberExpo autokarami.

Fot. Kazimierz Netka.

Podobnie jak zawodnicy i widzowie, na inaugurację WorldSkills Poland 2022 licznie przybywali osobiście bądź za pośrednictwem transmisji internetowych, reprezentanci rządów, instytucji, Komisji Europejskiej, różnych organizacji. Wszak owo wydarzenie, zawierające w swej nazwie słowo: Skills, jest istotne nie tylko dla Pomorskiego, dla Polski, dla Unii Europejskiej, ale również dla świata. Nie zabrakło więc w AmberExpo w Gdańsku, na inauguracji WorldSkills Poland reprezentantów nie tylko polskiego rządu oraz polskich instytucji rządowych i samorządowych, ale też przedstawicieli Komisji Europejskiej, a także świata nauki. Komisję Europejską reprezentowała pani Muriel Guin:

Fot. Kazimierz Netka.

Jednym z najważniejszych elementów rozpoczęcia WorldSkillsPoland 23 listopada 2022 roku było uroczyste podpisanie umowy na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk.

Fot. Kazimierz Netka.

Oto szczegółowe wiadomości, podane na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/skillspoland-2022—rozpoczely-sie-najwieksze-w-polsce-zawody-szkolnictwa-branzowego :

W Gdańsku rozpoczęły się trzydniowe zawody SkillsPoland 2022. To największy w Polsce konkurs umiejętności branżowych. W rywalizacji weźmie udział blisko 200 zawodników, którzy zmierzą się w 22 konkurencjach. Podczas inauguracji SkillsPoland przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Edukacji podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk. Wartość przedsięwzięcia to prawie 33 mln zł.

Fot. Kazimierz Netka.

W trzydniowej rywalizacji weźmie udział prawie 200 uczniów ze szkół branżowych i techników oraz studenci uczelni technicznych. Gościnnie wystąpi także 12 zawodników z zagranicy, w tym z Czech, Danii, Holandii, Francji, Szwecji, Węgier. Zmagania będzie oceniało ponad 100 sędziów, w tym 14 ekspertów zagranicznych.

– SkillsPoland to prawdziwe święto szkolnictwa branżowego. Już dziś życzę powodzenia i trzymam kciuki za wszystkich uczestników. Jestem przekonana, że jak zwykle rywalizacja będzie przebiegała na najwyższym poziomie – powiedziała wiceminister Marzena Machałek w nagraniu skierowanym do uczestników wydarzenia:

Fot. Kazimierz Netka.

Zawodnicy będą rywalizowali w 22 konkurencjach: architektura krajobrazu, BIM/budownictwo cyfrowe, chmura obliczeniowa, cukiernictwo, cyberbezpieczeństwo, florystyka, frezowanie CNC, fryzjerstwo, gotowanie, instalacje sanitarne i grzewcze, instalacje elektryczne, integracja robotów przemysłowych, meblarstwo, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych, mechatronika, obsługa gości hotelowych, przemysł 4.0, serwis restauracyjny, stolarstwo, spawalnictwo, technologia mody, zabiegi kosmetyczne. Zwycięzcy będą reprezentowali nasz kraj na zawodach EuroSkills w przyszłym roku.

Fot. Kazimierz Netka.

Wydarzeniu towarzyszą panele dyskusyjne z przedstawicielami nauki, biznesu i instytucji publicznych, warsztaty tematyczne oraz targi szkół.

Podpisanie umowy na organizację EuroSkills Gdańsk 2023

W pierwszym dniu zawodów przedstawiciele Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Fundacji Rozwoju Edukacji podpisali umowę na realizację projektu EuroSkills 2023 Gdańsk. Wartość przedsięwzięcia to prawie 33 mln zł. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój. Podpisy na dokumencie złożyli Dyrektor Departamentu Funduszy Strukturalnych Marek Lewiński oraz Dyrektor Generalny FRSE Paweł Poszytek:

Fot. Kazimierz Netka.

Już za rok, na początku września (5-9 września 2023) Gdańsk będzie gościł 600 najzdolniejszych uczniów z całej Europy. Będą oni rywalizowali w 43 konkurencjach (40 oficjalnych i 3 demonstracyjnych). Rywalizację będzie oceniało 500 ekspertów. Szacujemy, że zawody obejrzy nawet 100 tys. osób.

Euroskills, największa w Europie olimpiada umiejętności branżowych, będzie okazją do promocji kształcenia zawodowego. Na ten aspekt wydarzenia zwróciła uwagę wiceminister Marzena Machałek: – Organizacja zawodów EuroSkills to nie tylko wielkie wyróżnienie, ale również ogromna szansa, aby przybliżać młodym ludziom perspektywy związane z rozwojem umiejętności branżowych i zawodowych. Przedsięwzięcie w istotny sposób odpowiada także na potrzeby rynku pracy oraz wspiera budowanie nowoczesnej i innowacyjnej gospodarki.

Fot. Kazimierz Netka.

Zawody EuroSkills będą niepowtarzalną okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń, nawiązywania kontaktów, a także promocji młodych talentów – napisano na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/skillspoland-2022–rozpoczely-sie-najwieksze-w-polsce-zawody-szkolnictwa-branzowego .

Fot. Kazimierz Netka.

W inauguracji mistrzostw Polski WorldSkillsPoland zabrakło wystąpienia reprezentacji władz Gdańska – jednego z głównych organizatorów tego wydarzenia. Jak wyjaśnił nam Patryk Rosiński – inspektor w Inspektor w Referacie Prasowym Biura Prezydenta Gdańska, niemożliwe było dziś wystąpienie przedstawicieli władz Gdańska podczas rozpoczęcia SkillsPoland z uwagi na inne obowiązki. Zapewniam jednak, że podczas uroczystego zakończenia wydarzenia w piątek, 25 listopada, na miejscu będzie obecny przedstawiciel władz.

Fot. Kazimierz Netka.

Aktualne pozostają słowa Moniki Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska z poniedziałkowego briefingu. Oto one:

– W Gdańsku 50 procent uczniów szkół ponadpodstawowych, to właśnie uczniowie szkół technicznych, zawodowych i branżowych. SkillsPoland to inicjatywa, która w wyjątkowy sposób podkreśla, jak ważne jest to, co w Gdańsku jest jednym z najważniejszych priorytetów. Dzięki projektowi „Gdańsk Miastem Zawodowców” możemy szkolić przyszłych fachowców w nowoczesnych pracowniach w ponad 90 zawodach. Konkurs ten jest niezwykłą szansą pokazania swoich umiejętności, ale także zebranie dodatkowego doświadczenia. Konkurencje, z którymi przyjdzie się zmierzyć zawodnikom, znajdują się w obszarach, w których potrzeba nam wyszkolonych osób – mówiła Monika Chabior, zastępczyni prezydent Gdańska, ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

Fot. Kazimierz Netka.

Na zakończenie uroczystej części inauguracji EorldSkillsPoland w Gdańsku wręczono nagrody za sukcesy Polaków podczas WorldSkills Competition 2022 Special Edition. Nagrody wręczał dr hab. Paweł Poszytek – Dyrektor Generalny FRSE – Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji:

Fot. Kazimierz Netka.

Po tej ceremonii odbyła się międzynarodowa debata: Igrzyska olimpijskie zawodów branżowych w Polsce – EuroSkills Gdańsk 2023:

Fot. Kazimierz Netka.

Pierwszego dnia WorldSkillsPoland w Gdańsku, swe oferty i możliwości przedstawiały różne szkoły, uczelnie, a także przedsiębiorstwa, instytucje – podmioty nie tylko gospodarcze.

Fot. Kazimierz Netka.

Swe stoisko przygotowało na przykład Wojsko Polskie: 1. Lęborski Batalion Zmechanizowany im. Gen. Jerzego Jastrzębskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

Laureatów WorldSkilsPoland 2022 poznamy w piątek wieczorem, podczas uroczystej Gali. Wtedy wręczone zostaną medale zwycięzcom i odbędzie się prezentacja zawodników, którzy będą reprezentować Polskę na EuroSkills Gdańsk, we wrześniu 2023 roku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.