Gdańsk. Wielki Młyn dla Muzeum Bursztynu. Montaż wystawy stałej finansowany będzie w ramach unijnego Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020. Otwarcie Muzeum – za rok. Może kiedyś obejrzymy tam oryginał Bursztynowej Komnaty…

Fot. Kazimierz Netka.

W „złocie” Bałtyku, we Młynie, będzie można zobaczyć niektóre unikaty sprzed około 40 milionów lat

Teraz gdańskie i światowe unikaty bursztynowe można podziwiać w niezwykłych obiektach, bo w Wieży Więziennej i w Katowni.

Fot. Kazimierz Netka

Za rok to się jednak zmieni; jantar zostanie uwolniony z ciasnych pomieszczeń, kiedyś przeznaczonych dla więźniów i uzyska nową siedzibę, też w zabytku – w Wielkim Młynie. Oczywiście, dobrze by było, gdyby w tym obiekcie eksponowane było najbardziej znane dzieło gdańskich artystów: Bursztynowa Komnata, ostatnio przechowywana w Carskim Siole niedaleko Sankt Petersburga, ale podczas II wojny światowej zaginęła. Może kiedyś uda się ją odnaleźć…

Fot. Kazimierz Netka

O tym jaką role pełnił dawniej Wielki Młyn, jakie ma znaczenie dla historii Gdańska, Polski, Europy i co w nim zobaczymy za nieco ponad rok – mówiono w czwartek, 25 czerwca 2020 roku, w Gdańsku, podczas konferencji, zorganizowanej właśnie w modernizowanym rewitalizowanym Wielkim Młynie.

Fot. Kazimierz Netka

Szczegóły podano w komunikacie, który przekazał nam dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska:

Wielki Młyn w Gdańsku. Niebawem rozpoczęcie II etapu prac

4 poziomy zabytkowego budynku Wielkiego Młyna o łącznej kubaturze 14,8 tys. m3 i powierzchni użytkowej liczącej ok. 2,3 tys m2 przez 10 miesięcy będzie przedmiotem kompleksowych prac termomodernizacyjnych oraz budowlanych, które wykona  katowicka firma Integra Sp. z o.o. 28 czerwca 2021 roku zostanie tam otwarte nowe Muzeum Bursztynu.

W czwartek (25 czerwca) w Wielkim Młynie została podpisana umowa na realizację II etapu termomodernizacji oraz prac budowalno-konserwatorskich zabytkowego budynku. Umowę podpisali Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska oraz Tadeusz Smolczewski, prezes zarządu Integra Sp. z o.o. oraz Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. inwestycji.

– W Gdańsku jest wiele pięknych historycznych obiektów. Cieszymy się, że w przypadku takiego zabytku jak Wielki Młyn udało się nie tylko pozyskać finansowanie ze środków Unii Europejskiej, a także znaleźć ciekawy pomysł na jego funkcjonowanie. Od 2016 roku, gdy wnętrza Wielkiego Młyna opuścili kupcy, szukaliśmy rozwiązań i jestem przekonany, że nowe Muzeum Bursztynu świetnie się wpisze w przemiany zachodzące na Starym Mieście i będzie ich wspaniałym dopełnieniem – powiedział Alan Aleksandrowicz, zastępca prezydenta Gdańska ds. Inwestycji.

Na ilustracji: widok ogólny na poziomie drugim w nowym muzeum bursztynu. Autorka: Anna Bocek. Mat. Muzeum Gdańska.

Siedziba nowego Muzeum Bursztynu, zmieni się nie do poznania. Dzięki dofinansowaniu ze środków Gminy Miasta Gdańska oraz ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 przestrzeń wewnątrz budynku ma zostać przygotowana „pod klucz”. Po zakończeniu prac budowlano-konserwatorskich w maju i czerwcu przyszłego roku Muzeum Gdańska przystąpi do prac nad montażem wystawy stałej finansowanych w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Rosja 2014-2020.

Muzeum dla każdego

Nowe Muzeum Bursztynu będzie całkowicie przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz starszych. Poruszanie po kondygnacjach budynku umożliwi winda. Liczba odwiedzin w nowej siedzibie może wzrosnąć o blisko połowę – do poziomu 180 tys. osób. Obecna siedziba Muzeum w Zespole Przedbramia otwiera nowe możliwości.

– Liczymy, że nowe Muzeum Bursztynu będzie jedną z wiodących gdańskich atrakcji. Pokażemy w nim nie tylko liczące 40 milionów lat dziedzictwo przeszłości, ale także najciekawsze, współczesne wyroby gdańskich i pomorskich rzemieślników. To dzięki ich pracy od kilkunastu lat współtworzony jest wizerunek Gdańska jako Światowej Stolicy Bursztynu. Przygotowana wewnątrz opowieść o bursztynie bałtyckim to narracja nie tylko na poziomie lokalnym, czy Polski, ale także całego świata – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska. – Nowe muzeum to także przestrzeń do spędzania wolnego czasu, którą umożliwią punkty gastronomiczne, czy sklepy z bursztynem bałtyckim, ale także sala wystaw czasowych i sala edukacyjna. Ten ostatni cel jest związany z budowaniem postaw obywatelskich i poczucia więzi z tradycjami lokalnej wspólnoty wśród mieszkańców Gdańska.

Jak będą wyglądały sale wystawowe?

Na ilustracji: Widok na wystawę o sztuce współczesnej. Autorka: Anna Bocek. Mat. Muzeum Gdańska.

We wnętrzu Wielkiego Młyna będzie dominować czerń, szkło oraz światła LED. Osiągnięty w ten sposób kontrast czerni z jasnym kolorem bursztynu ma wydobyć jego piękno, skupić uwagę widza i wciągnąć go w świat prezentowanych eksponatów.

Do zwiedzania zostaną udostępnione trzy z czterech poziomów Wielkiego Młyna o łącznej powierzchni ok. 2000 m2, do których dostęp umożliwi winda z panoramicznym widokiem na wszystkie poziomy obiektu oraz schody. Obiekt ma być w pełni dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Wejście do budynku będzie zlokalizowane od strony ulicy Rajskiej. Na poziomie „0” ma się znaleźć kasa, szatnia, sklepy, kawiarnia oraz sala wystaw czasowych. Zachowana zostanie również ekspozycja archeologiczna pokazywana przed zamknięciem centrum handlowego. Tu jednak dojdzie do drobnych zmian, a same zabytki zostaną zabezpieczone nowymi, szklanymi balustradami.

Na ilustracji: Las bursztynowy. Autorka: Anna Bocek. Mat. Muzeum Gdańska.

Kondygnacja wyżej, na poziomie „1”, zostanie poświęcona wystawie stałej i powiązaniu bursztynu z przyrodą. Znany z obecnego Muzeum Bursztynu „bursztynowy las”, który w plastyczny sposób pokazuje w jakiś sposób powstał bursztyn bałtycki zostanie pokazany w odświeżonej odsłonie dzięki projektowi artystki Anny Bocek. Część poziomu zostanie oddana na potrzeby gastronomii, która będzie dysponować także własnym wyjściem na ulicę Rajską oraz sala edukacyjno-konferencyjna.

Na ilustracji: sztuka dawna w nowym Muzeum Bursztynu. Autorka: Anna Bocek. Mat. Muzeum Gdańska.

Na poziomie „2” zwiedzający zobaczą drugą część wystawy stałej, która pokazuje wątek bursztynu w kulturze. Znajdą się tu eksponaty związane ze sztuką dawną i tą współczesną oraz w wydzielonej części pomieszczenia administracyjne. Wyżej będą już tylko pomieszczenia techniczne.

Otwarcie nowego Muzeum Bursztynu przypadnie w Światowy Dzień Bursztynu – 28 czerwca 2021 roku – poinformował dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *