Gdańsk. Wielkie święto wszystkich Kociewiaków. Unikaty na Skwerze Heweliusza. Kociewie ART w Ratuszu Staromiejskim Gdańska. Prezentacja atrakcji regionu liczącego 360 tysięcy mieszkańców trzech powiatów: starogardzkiego, świeckiego i tczewskiego

Na zdjęciu: Kociewiacy na Trakcie Królewskim. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Kociewie – fantastyczna nadwiślańska kraina do zamieszkania, zwiedzania i zdobywania wykształcenia

Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Barwny korowód Kociewiaków, który przeszedł ulicami Gdańska, pełne regionalizmu Unikaty z Kociewia i na koniec niesamowite Kociewie Art – niezaprzeczalnie Kociewie zawładnęło w piątkowe popołudnie, 6 sierpnia 2021 roku, Jarmarkiem św. Dominika w stolicy województwa pomorskiego.

Barwny korowód kociewski na Trakcie Królewskim. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

To było coś niesamowitego! Święto Kociewia, które odbywa się w ramach Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, rozpoczęło się od barwnego korowodu Kociewiaków, którzy śpiewem, tańcem i uśmiechem zachęcali gdańszczanki i gdańszczan oraz turystów odpoczywających na Pomorzu do przyłączenia się do nich.

Podczas Święta Kociewia było kolorowo i tanecznie. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Przemarszowi towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Nie brakowało oklasków oraz zdjęć. Tak się bawi Kociewie! – relacjonuje Ewa Macholla-Jacewicz – rzecznik prasowy, Zespół ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim:

– Po tych dwóch latach, bo przecież mieliśmy rok przerwy, czuję ogromną radość, że obchodzimy nasze święto – przyznaje starosta starogardzki Kazimierz Chyła. – Za nami liczny i bardzo kolorowy przemarsz, między innymi ulicą Długą w Gdańsku, do tego wspaniała atmosfera i rewelacyjne przyjęcie Kociewiaków przez ludzi z zewnątrz. Czego chcieć więcej? To święto jest ogromną promocją Kociewia. Działania, jakie robimy w ramach trzech powiatów oraz LOT-u Kociewie, zmierzają do tego, aby nasz region był rozpoznawalny w całym kraju.

Humory dopisywały wszystkim uczestnikom korowodu. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Po barwnym korowodzie Kociewiaków, który przeszedł ulicami Gdańska, na Skwerze Heweliusza odbyły się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetniły występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbyły się pokazy rękodzieła, była możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni. Na scenie wystąpili artyści m.in.: Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, Zespół 5/6, Zespół MAD in Poland.

– To świetna okazja, żeby zaprezentować nie tylko mieszkańcom Pomorza, ale również turystom, uroki Kociewia czyli krainy etnograficzno-kulturalnej – zauważa Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu. – Jesteśmy regionem, który skupia ponad 360 tysięcy mieszkańców trzech powiatów.

– Kociewie to też fantastyczne miejsce, żeby mieszkać, żeby zdobywać wykształcenie, żeby się rozwijać – podkreśla wicestarosta Patryk Gabriel. – Ogromnym atutem jest kociewska przyroda. W ten sposób chcielibyśmy zachęcać tych, których nieco zmęczył gwar wielkiego miasta, do tego, aby pojawili się na Kociewiu.

Świetna wystawa w ramach Kociewie Art spodobała się publiczności. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Ostatnim elementem Święta Kociewia była wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca w Nadbałtyckim Centrum Kultury można było podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka.

Zespół 5/6 dał popis swoich wokalnych umiejętności. Fot. z Archiwum Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

Finisaż wystawy uświetnił rewelacyjny występ zespołu 5/6. Dziękujemy za niesamowite wrażenia i do zobaczenia za rok! – zachęca Ewa Macholla-Jacewicz – rzecznik prasowy, Zespół ds. Kontaktów z Mediami i Komunikacji Społecznej Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *