Gdański tramwaj dla zakochanych kursuje po Krakowie

Gdańszczanie zapraszają Krakowian!

Unikatowy gdański zabytek kursuje po ulicach stolicy Małopolski. To tramwaj, liczący wiele lat.

Zabytkowy pojazd został w Krakowie poddany renowacji. Zanim wróci do Gdańska, wypełni pod Wawelem ważną misję. Tramwaj Ring, bo o nim mowa, już przez dwa kolejne weekendy zachęcał mieszkańców Krakowa do odwiedzenia stolicy województwa pomorskiego.

IMG_4761

Oto szczegóły: Od 30 stycznia do 14 lutego w Krakowie odbywa się akcja „Gdańsk Zaprasza”, a jej największą atrakcją jest tramwaj Ring, przemianowany na te dni na AMBER TRAM. W trzy weekendy, między godz. 11:00 a 17:00 można wskoczyć do tego wyjątkowego, gdańskiego tramwaju kursującego po Krakowie. I jak zapewniają władze grodu nad Motławą, możemy mieć pewność, że na jego pokładzie nie zabraknie atrakcji.

IMG_4765
Jest to niepowtarzalna okazja do bezpłatnego przejazdu wyjątkowym, zabytkowym, gdańskim tramwajem i to w Krakowie! To wszystko dzięki współpracy Gdańskiej Organizacji Turystycznej, ZKM Gdańsk i MPK Kraków.

IMG_4762

Zanim zabytkowy tramwaj ZKM, który przeszedł renowację w Krakowie, przyjedzie do Gdańska, ma do wypełnienia ważną misję. Tramwaj Ring, bo o nim mowa, przez trzy kolejne weekendy stycznia i lutego zachęca mieszkańców Krakowa do odwiedzenia naszego miasta.

Na pokładzie czekają urocze hostessy, które zachęcają pasażerów do odwiedzenia Gdańska, nie tylko w sezonie. Udzielają informacji o naszym mieście i wręczają każdemu zainteresowanemu pasażerowi pamiątkową przypinkę. W samym tramwaju nie brakuje materiałów informacyjnych o Gdańsku, które nie tylko umilają podróż, ale przybliżają nasze miasto krakowianom.

IMG_4763

Przejazdy zabytkowym tramwajem są całkowicie bezpłatne, a dodatkowo można wziąć udział w konkursie, w którym główną nagrodą jest weekend w Gdańsku!

To nie koniec atrakcji. Przez cały czas trwania akcji hostessy zachęcają pasażerów do robienia sobie zdjęć w tramwaju i wrzucania ich na facebooka z #ilovegdn .

W ostatni weekend trwania akcji, a dokładnie w niedzielę 14 lutego, zabytkowy tramwaj zmieni się w najmodniejsze miejsce dla zakochanych w całym mieście. Tego bowiem dnia, w tramwaju będzie grał DJ, a wszyscy zakochani wyjdą z gadżetami Gdańska.

IMG_4764

Zabytkowy tramwaj Ring, to pojazd z 1930 roku, wyprodukowany przez Gdańską Fabrykę Wagonów. Tramwaj przyjedzie do Gdańska z Krakowa, gdzie stał nieużywany od lat 80. To prawdziwy unikat -wyprodukowano zaledwie 6 sztuk z tej serii. Wagony serii Tw269 zostały wyprodukowane z myślą o obsłudze trasy z Łąkowej do nowej wówczas krańcówki w ciągu al. Legionów. Potoczna nazwa tramwaju Ring pochodzi właśnie od przedwojennej nazwy ul. Kościuszki – Ringstrasse.

Po Gdańsku tramwaje te jeździły do końca lat 50-tych. Następnie zostały przebudowane na wagony gospodarcze. Dwa pojazdy trafiły do Krakowa. Przez 25 lat praktycznie nic się z nimi nie działo. Teraz jeden z nich został poddany renowacji i już wkrótce pojawi się w Gdańsku.

Wagon jest dwukierunkowy, budowy metalowo – drewnianej z wykończeniami mosiężnymi. Wnętrze utrzymane w tonacji wiśniowej, zgodnie z trendami lat 30. Przy renowacji tramwaju wykorzystano dużą część oryginalnych elementów, m.in. podwozie, elementy okien czy lampy wewnętrzne.

Zdjęcia: Teresa Jakubowska, architekt z Krakowa

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *