Gdynia świętowała rocznicę nadania praw miejskich

Na zdjęciu: Wyróżnieni medalami im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, w środku od lewej: Janusz Kaszyński, Beata Podlasek, Janusz Janowski Fot. Jerzy Uklejewski

94. rocznicę nadania praw miejskich Gdyni uroczyście świętowało całe miasto i jego mieszkańcy. Z kaszubskiej wioski rybackiej powstało „miasto z morza i marzeń”. Mieszkańcy, a jest ich ponad 246 tysięcy, są dumni ze swego miasta! Seniorzy spotkali się na okolicznościowej imprezie w Gdyni Arena. Uczniowie gdyńskich szkół nie zapomnieli o urodzinach swego miasta. Przygotowali z tej okazji wiele atrakcji; były m.in. wystawy tematyczne, quiz, występy artystyczne. W placówkach kulturalno-oświatowych odbyły się okolicznościowe imprezy. Punktem kulminacyjnych gdyńskich obchodów była uroczysta Sesja Rady Miasta Gdyni.

Blisko 2 tysiące gdynian-seniorów spotkało się w Gdyni Arena by uroczyście świętować urodziny swego miasta.

Można było kupić archiwalne jak i najnowszy numer „Rocznika Gdyńskiego”. Fot. Jerzy Uklejewski

– Niech radość i uśmiech towarzyszy nam w ciągu najbliższych dni. Niech duma z tego, że jesteśmy gdynianami nigdy nas nie opuszcza – tymi słowami prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek powitał wspólnie z przewodniczącą Rady Miasta Joanną Zielińską zebranych mieszkańców w gdyńskiej hali sportowej.

– 10 lutego to święto, które cieszy wszystkich gdynian. Stąd spotkanie w Gdynia Arenie, które stało się już tradycją. Zapraszamy tutaj was, by wspólnie i radośnie świętować, by cieszyć się z tego, że żyjemy w tak pięknym i niezwykłym mieście, by te chwile spędzone razem były budowaniem ducha patriotyzmu i wspólnoty, którą na co dzień tworzymy – mówił Wojciech Szczurek.

Na mieszkańców czekały specjalnie przygotowane stoiska, od porad specjalistów i wizażystek po kawiarnię i fotografa, który umożliwiał zrobienie pamiątkowego zdjęcia z gdyńskim motywem w tle. Można było zbadać swój refleks, koordynację wzrokowo-ruchową w ramach projektu „bezpieczny senior na drodze”.

Kto chciał mógł zbadać swój refleks w ramach projektu „bezpieczny senior na drodze”. Fot. Jerzy Uklejewski

Nie brakowało osób, które skorzystały z porady trychologa, dietetyka, fizjoterapeuty, z badań poziomu cukru, ciśnienia. Osoby posiadające zaproszenie mogły wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych – tutaj nie było przegranych, każdy wygrywał.

A kto posiadał zaproszenie mógł wziąć udział w losowaniu nagród rzeczowych – tutaj nie było przegranych, każdy wygrywał. Fot. Jerzy Uklejewski

Atrakcją tego spotkania był koncert męskiej grupy wokalnej, zespołu VOX znanego z takich przebojów jak „Bananowy song”, „Szczęśliwej drogi już czas”, „A ty kochaj mnie”

Jedną z atrakcji w Gdynia Arena był koncert zespołu Vox Fot. Jerzy Uklejewski

10 lutego, w dniu nadania praw miejskich, odbyła się część oficjalna obchodów 94. urodzin Gdyni, w której udział wzięli m.in. przedstawiciele samorządu, Marynarki Wojennej oraz mieszkańców. Złożono symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Polski Morskiej przy skwerze Kościuszki.

Jak co roku spotykamy się 10 lutego, przy pomniku Polski Morskiej, aby wspominać ważne wydarzenia dla historii naszego miasta. To szczególna data dla mieszkańców. Gdynia ze spokojnej wioski letniskowej zmieniała się w wieś, w której pojawił się duży port. W końcu 94 lata temu Rada Ministrów RP nadała wsi Gdynia prawa miejskie. Aby mogło to nastąpić, tereny te musiały wrócić do odrodzonej Polskipowiedziała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni.

Tego samego dnia, wieczorem w Teatrze Miejskim im. W. Gombrowicza odbyła się uroczysta sesja Rady Miasta Gdyni, podczas której zostały wręczone medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego za wybitne zasługi dla Gdyni oraz nagrody „Czas Gdyni” za najlepszą gdyńską inwestycję roku 2019.

Uroczystą Sesję otworzyła i gości przywitała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni. Fot. Jerzy Uklejewski

Zebranych przywitała Joanna Zielińska, przewodnicząca Rady Miasta Gdyni, a o sukcesach miasta i planach na przyszłość mówił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Wśród gości obecnych na Sesji dostrzegliśmy m.in. Małgorzatę Kidawą-Błońską, wicemarszałek Sejmu.

Na uroczystą Sesję przybyła m.in. Małgorzata Kidawa-Błońska, wicemarszałek Sejmu. Fot. Jerzy Uklejewski

Miłym akcentem Sesji było wręczenie wyróżnień nadawanych przez gdyńskich radnych. W tym roku medale im. Eugeniusza Kwiatkowskiego – wyraz szczególnego wyróżnienia i uznania za wybitne zasługi dla rozwoju miasta oraz rozsławianie Gdyni w kraju i na świecie – odebrały trzy osoby; Beata Podlasek, Janusz Janowski i Janusz Kaszyński.

Podczas Sesji okolicznościowe przemówienie wygłosił Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. Fot. Jerzy Uklejewski

– To osoby cieszące się wielkim szacunkiem i uznaniem w życiu naszego miasta. To cisi bohaterowie, chcemy ich pokazywać i prezentować ich postawy, także z nadzieją, że dobry przykład może wpływać na innych – podkreślił prezydent Wojciech Szczurek.

Beata Podlasek z wykształcenia jest pedagogiem. Jej działania społeczne zaczęły się od prowadzenia Rodzinnego Domu Dziecka. Dzisiaj ma pięć córek w tym dwie z niepełnosprawnością. Od początku swojej drogi, jako mama Rodzinnego Domu Dziecka, działa na rzecz promocji tej formy macierzyństwa. W 2017 roku otrzymała nagrodę „Bursztynowe Serce na Dłoni” przyznawaną przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej za tworzenie prawdziwego domu dla dzieci, w tym w szczególności za otwartość na adopcję dzieci z niepełnosprawnością. W ubiegłym roku założyła „Pomorską Fundację na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej ANIA”.

Janusz Janowski to pomysłodawca Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów oraz nagród „Kolosy”, a także ich dyrektor, od początku, aż do dzisiaj odpowiedzialny za program oraz strategię rozwoju. Organizator kilkudziesięciu imprez podróżniczych. W latach 1993-2000 wspólnie z żoną Anną, redagował i wydawał magazyn turystyczno-kulturalny „Wędrowiec”.

Janusz Kaszyński jest założycielem i prezesem firmy KLIMAWENT będącej spółką akcyjną i zakładem pracy chronionej, jest liderem w branży filtrowentylacji na rynku polskim. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych firma rozpoczęła eksport produktów na rynki europejskie, amerykańskie i Bliskiego Wschodu. Wszystkie rozwiązania są dziełem autorskim zespołu konstruktorów firmy. Produkcja odbywa się we własnym zakładzie.

Sesję zakończył koncert zespołu Zagan Acoustic, z gościnnym udziałem Agi Breznak.

Jerzy Uklejewski

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *