Generał Mirosław Hermaszewski przyjedzie do Gdańska

Za 10 dni – Święto Gdańskiej Nauki; w tym astronomii

Podobno przyszłość ludzkości jest na innej planecie. Czy rzeczywiście? Trochę wiedzy na temat rozwoju tego typu poglądów będzie można zaczerpnąć już niebawem – podczas Święta Gdańskiej Nauki.

plakat ŚGN(1)

Źródło ilustracji: Fundacja Gdańska.

Zaprasza na to wydarzenie Fundacja Gdańska, a szczegóły podaje na https://www.facebook.com/events/535960436585584/ : Zapraszamy na Święto Gdańskiej Nauki 2016 – czyli na spotkanie trzech wymiarów czasowych – przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, wypełnione po brzegi działaniami edukacyjnymi i kulturalnymi. Edycja 2016 zaskoczy nas wieloma atrakcjami i ciekawymi inicjatywami.
Myślą przewodnią tegorocznego Święta jest „Rozwój poprzez Wiedzę i Naukę”. Początek: 28 stycznia, w rocznicę urodzin słynnego gdańskiego astronoma, Jana Heweliusza.

IMG_2603

Na zdjęciu: Pomnik Jana Heweliusza, niedaleko ul. Korzennej w Gdańsku, w pobliżu miejsca zamieszkania tego słynnego astronoma. W głębi: Ratusz Staromiejski. Fot. Kazimierz Netka.

Północną Polskę można nazwać regionem najważniejszym dla poznawania Wszechświata. Tu bowiem żył i pracował człowiek, dokonujący odkryć podstawowych dla dzisiejszych badań. To oczywiście Mikołaj Kopernik, który pierwszy udowodnił, że Ziemia krąży wokół Słońca. Uczynił to z narażeniem życia. Galileusz – włoski stronom, zwolennik teorii heliocentrycznej Kopernika, miał olbrzymie kłopoty z tego powodu. Ksiądz kanonik Mikołaj Kopernik, związany jest oczywiście z Gdańskiem, z Fromborkiem, z Toruniem, Grudziądzem.

Na tym nie koniec dowodów, że mieszkańcy województwa pomorskiego, jego okolic, a zwłaszcza Gdańska, odgrywają wybitną rolę w poznawaniu Kosmosu, Wszechświata. Słynnym naukowcem był wspomniany już wyżej, Jan Heweliusz, żyjący w XVII wieku. W czasach nam współczesnych znowu mamy przykłady unikatowych dokonań. Przykład: skonstruowanie pierwszego w świecie zegara pulsarowego (wskazuje czas na podstawie sygnałów z gwiazd pulsarów odległych od Ziemi o kilka tysięcy lat świetlnych). Zegar ów został zbudowany przez zespół pod kierownictwem dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego – zastępcę dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Gdańska. „Serce” zegara pulsarowego (urządzenie to podczas Święta Gdańskiej Nauki będzie można bliżej poznać), czyli radioteleskop, znajduje się na dachu Kościoła Św. Katarzyny w centrum Gdańska, niedaleko miejsca, gdzie swe obserwatorium astronomiczne miał Jan Heweliusz.

IMG_2594Na zdjęciu: Pomnik między ul. Rajską, Łagiewniki, Wodopój w Gdańsku, niedaleko Kanału Raduni. Fot. Kazimierz Netka.

Dokonania gdańszczan, Pomorzan, zostały docenione. W należącym do Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym przy ul. Trzy Lipy 3, ulokowano główną siedzibę Polskiej Agencji Kosmicznej, a o umieszczeniu jej w Gdańsku zadecydował parlament. Prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej jest prof. Marek Banaszkiewicz, a wiceprezesem – naukowiec z Politechniki Gdańskiej – prof. Marek Moszyński.

Ilu jeszcze uzdolnionych, w naukach astronomicznych, osób mieszka w północnej Polsce, w Gdańsku? Może nawet nie wiesz, że taki talent posiadasz! Możesz to sprawdzić, właśnie podczas najbliższego Święta Gdańskiej Nauki, na które zaprasza Paweł Buczyński – dyrektor Biura Zarządu Fundacji Gdańskiej! Oczywiście, te uroczystości będą poświęcone także innym wielkim naukowcom zasłużonym w innych dziedzinach wiedzy, ale astronomii będzie chyba najwięcej! Organizator: Fundacja Gdańska – zaprosił człowieka, który już był w Kosmosie! Chodzi oczywiście o generała Mirosława Hermaszewskiego, pierwszego i – jak na razie – jedynego polskiego kosmonautę! Generał Mirosław Hermaszewski wygłosi dwa wykłady, 5 i 6 lutego, w Europejskim Centrum Solidarności.

CL(1)

Źródło ilustracji: Fundacja Gdańska.

Święto Gdańskiej Nauki potrwa 10 dni. Skupia się wokół 3 najważniejszych wydarzeń. Pierwsze: 28 stycznia – Urodziny Jana Heweliusza. W programie są m.in.: Video Mapping na Ratuszu Staromiejskim, Widowisko plenerowe na Zieleńcu koło pomnika Jana Heweliusza, Dzień Piwowara w Centrum Regionu. 31 stycznia – Koncert Noworoczny im. Jana Heweliusza w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej. Gwiazdą na Gdańskim Niebie będzie Ester Rada. Więcej wiadomości na temat koncertu: https://www.facebook.com/events/893936934023155/ .

W dniach: 5 – 6 lutego, w ramach Strefy Gdańskiej Nauki – w Europejskim Centrum Solidarności – wspomniane już spotkania z generałem Mirosławem Hermaszewskim – informuje Milena Mieczkowska – specjalista ds. komunikacji i PR Fundacji Gdańskiej. – Zaplanowaliśmy również inspirujące spotkania i prelekcje, spacery śladami naukowców, wystawy, zajęcia warsztatowe – dodaje.

Więcej wiadomości znajduje się na stronie: http://janheweliusz.fundacjagdanska.pl/ oraz na FB: https://www.facebook.com/events/535960436585584/ .

Na spotkanie 6 lutego z gen. Mirosławem Hermaszewskim można się zapisać pod adresem: http://swietogdanskiejnauki6lutego.evenea.pl/ .

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *