Genialni programiści i krzywe kręgosłupy. Czy taka ma być przyszłość naszych dzieci?

Na ilustracji: Szkielet człowieka, pokazany podczas Free Time Festiwal w Gdańsku – na ekspozycji Centrum Nauki Hewelianum. Fot. Kazimierz Netka.

Zamiast wyjść na dwór dzieci siedzą przed komputerami. Skutek: wady kręgosłupa.

Źródło: www.kurier.pap.pl

html

Pomocy ortopedów i chirurgów wymaga aż 41 proc. uczniów. Fot.Fotolia
Co trzeci uczeń w wieku 6-8 lat ma wadę postawy, a co piąty nie uczestniczy w żadnych zajęciach ruchowych po szkole. Pomocy ortopedów i chirurgów wymaga aż 41 proc. uczniów.

Studenci Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej przeprowadzili pilotażowe badania. W analizie badawczej udział wzięli uczniowie z kilkunastu szkół w mieście. Studenci obserwowali postawę ciała, stopy oraz krzywizny kręgosłupa.

Wyniki pokazały, że dzieciom brakuje ruchu, co może prowadzić do różnych patologii kręgosłupa. Według studentów prowadzących badania dobrym pomysłem w walce z tym problemem może być nauka pływania, która zwalcza różne schorzenia kręgosłupa lub jazda na rowerze. Z nadwagą i otyłością miało problem 42 proc. przebadanych uczniów.

Kolejnym problemem jest nieprawidłowa postawa. Odstające łopatki, płaskostopie i ściągnięte barki to sygnał dla rodzica, że dziecko ma problem – dotyczyło to 31 proc. badanych. Wady postawy są najczęściej spowodowane ciężkimi tornistrami oraz spędzaniem długich godzin przy komputerze w złej pozycji. Zaniedbanie wymienionych patologii postawy może w skrajnych przypadkach prowadzić do problemów z oddychaniem czy zaburzenia pracy serca.

html

W ramach Dni Bezpiecznych Szkoleń Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej zaprosiła na wykład dla rodziców i dzieci dotyczący wad postawy. Prelekcję z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu diagnostycznego poprowadził fizjoterapeuta Mateusz Zatorski. Spotkanie odbyło się 17 września.
Więcej wiadomości jest na stronie: www.wsb.edu.pl.

Źródło: Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej, aobz/Serwis Samorządowy PAP

Źródło: www.kurier.pap.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *