Gotowi na ugoszczenie uchodźców z Ukrainy. Fit for refugees. W każdej gminie przygotowywane są ośrodki, w których będą mogli zostać zakwaterowani uciekający przed wojną Ukraińcy. Będą to dorośli oraz dzieci

Fot. Kazimierz Netka.

Prawie 650 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie i opiekę w Gdańsku

Pomorskie jest gotowe na przyjęcie uciekinierów z Ukrainy, Zadania zakwaterowania, wyżywienia, opieki koordynuje Pomorski Urząd Wojewódzki. Gminy wyznaczają miejsca zakwaterowania. Miejmy jednak nadzieję, ze te wysiłki okażą się niepotrzebne i na darmo, bo do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Takiej nadziei, jeszcze, niestety, nie ma.

Oby do wojny nigdy nie doszło – powiedziała Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska zaraz na początku konferencji prasowej dotyczącej problematyki ugoszczenia sąsiadów, którzy mogą wyemigrować do Polski, w tym na Pomorze, w razie agresji Rosji na Ukrainę.

Fot. Kazimierz Netka.

We wtorek, 15 lutego, o godz.13.00, podczas briefingu na parkingu Urzędu Miejskiego w Gdańsku przedstawiono działania miasta w związku z kryzysową sytuacją na Ukrainie. Uczestniczyli w tym spotkaniu m.in. Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Joanna Pińska – dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku oraz Marcin Męczykowski – dyrektora ds. programów społecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Gdańsku; Daniel Stenzel – rzecznik prasowy prezydent Gdańska. Tematem spotkania były zamierzenia miasta dotyczące przyjęcia i zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy.

O szczegółach poinformował nas także Patryk Rosiński z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Gdańsk jest gotowy na przyjęcie ewentualnych uchodźców z Ukrainy

Ponad 600 obywateli Ukrainy, jeśli zajdzie taka potrzeba, będzie mogło znaleźć schronienie i opiekę w Gdańsku. Miasto wskazało już cztery obiekty, w których możliwe będzie zakwaterowanie cudzoziemców. Kilka tygodni temu przy prezydent Gdańska powstała również grupa robocza ds. sytuacji na Ukrainie.

Miasto przyszykowało 646 miejsc noclegowych dla uchodźców. Hostele, hotele, zarówno miejskie, ale i prywatne zostały już oficjalnie zgłoszone do Urzędu Wojewódzkiego. Specjalny zespół roboczy pracuje także nad zasadami przyjęcia i wsparcia obywateli Ukrainy w związku z kryzysem. W marcu odbędą się szkoleniu dla wolontariuszy, którzy zadeklarowali gotowość do pomocy ewentualnym uchodźcom.

– Wszyscy mamy głęboką nadzieję, że do wojny na Ukrainie nie dojdzie. Myślę, że w takim mieście jak Gdańsk, gdzie rozpoczęła się II wojna światowa, ale także zakończył się podział Europy i świata, dzięki Solidarności, wszyscy wierzymy w pokojowe rozwiązania. Jednak zgodnie z pismem Wojewody, przygotowaliśmy listę czterech podmiotów, które możemy przekazać do zakwaterowania ewentualnych uchodźców z Ukrainy, w których schronienie będzie mogło znaleźć 646 osób. Taka lista trafiła do Urzędu Wojewódzkiego, który będzie decydował o ich wykorzystaniu – mówiła podczas briefingu Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Pomoc, jakiej będzie mógł udzielić m.in. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Gdańsku, zależy w głównej mierze od statusu, jaki zostanie przyznany osobom szukającym schronienia. W przypadku, gdy będzie to status uchodźcy lub ochrony uzupełniającej, osoby takie będą mogły np. zostać objęte Indywidualnym Programem Integracji, który pozwala na naukę języka polskiego, wsparcie żywnościowe, psychologiczne czy socjalne.

– W 2022 roku Gdańsk jest Europejską Stolicą Wolontariatu, dlatego także przygotowujemy szkolenia dla tych, którzy chcieliby wesprzeć potencjalnych uchodźców, którzy mogliby trafić do Gdańska – dodaje prezydent Dulkiewicz. – W najbliższy czwartek spotkam się także z Gdańską Radą Imigrantek i Imigrantów, wraz ze specjalnym zespołem roboczym, aby porozmawiać o tym, co  jeszcze możemy przygotować i jakie działania społeczne możemy przeprowadzić jako samorząd.

W środę, o godz. 18.00 na Placu Solidarności pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców, prezydent Gdańska będzie chciała okazać wsparcie w pokojowej manifestacji organizowanej przez Związek Ukraińców w Polsce.

„Działając na rzecz rozwoju samorządności i niezależności społeczności lokalnych w Polsce, pragniemy wyrazić wsparcie dla naszego wschodniego sąsiada, który przeciwstawia się agresywnej polityce Rosji. Jakakolwiek agresja godząca w niezależność Ukrainy jest dla nas niedopuszczalna” deklarują przedstawiciele Ruchu Samorządowego TAK! Dla Polski, którego członkiem jest także Aleksandra Dulkiewicz. Cały tekst dostępny jest w załączniku:

letter_of_support_from_ms_dulkiewicz_to_working_group_on_ukraine_mr_klitschko (1)

Prezydent Aleksandra Dulkiewicz zainicjowała także list wsparcia od grupy roboczej Ukraina – Europejskiego Komitetu Regionów, wraz z wyrazami głębokiej solidarności i jedności, zaadresowany do Witalija Kliczki, mera Kijowa oraz przewodniczącego Związku Miast Ukrainy – poinformował Patryk Rosiński z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

O tym, jak wielkie będzie wsparcie dla spodziewanych uchodźców z Ukrainy (ciągle mamy nadzieję, że do napaści Rosji na Ukrainę nie dojdzie), zadecyduje status, jaki zostanie nadany tym osobom. Gdańsk, podobnie jak inne jednostki samorządowe i państwowe w Polsce, jest przygotowany do otoczenia uciekinierów odpowiednią opieką. Przyjmiemy nie tylko pojedyncze osoby ale też całe rodziny, od dziadków do małych dzieci. Zakres wsparcia powinien być więc bardzo szeroki.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *