Green Velo w Świetokrzyskiem i na Podkarpaciu

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Wojciech Choina

Green Velo c.d.

Rowerami przez Sandomierz, Leżajsk, Łańcut, Rzeszów

Wschodni Szlak Rowerowy Green Velo został wyznaczony przez pięć województw: warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i świętokrzyskie. Główna jego część wraz z bocznymi odgałęzieniami ma łącznie 2070 kilometrów.

Jest to najdłuższy oznaczony szlak rowerowy w Polsce, który spełnia wysokie standardy. Dotyczy to zarówno nawierzchni, oznakowania jak i infrastruktury towarzyszącej.
DSC04322
Szlak łączy Elbląg leżący nad Zalewem Wiślanym z Końskimi koło Kielc. Wybór startu i mety zależy oczywiście od uczestników wycieczki. Cała trasa jest do pokonania przez wytrawnych rowerzystów w czasie jednej wyprawy, ale można podzielić ją „na raty”.

DSC04227
Wspólnie za znajomymi wybraliśmy odcinek świętokrzysko – podkarpacki, ze startem w miejscowości Końskie koło Kielc. Po dwóch dniach rowerowej jazdy dotarliśmy do Sandomierza.
DSC04230
Położony na siedmiu wzgórzach zwany jest „małym Rzymem”. To jedno z najpiękniejszych miast w Polsce. Sprawia to doskonale zachowany średniowieczny układ urbanistyczny, jak i z pietyzmem odrestaurowane zabytkowe budowle, kamieniczki i nawierzchnie ulic. Najbardziej charakterystyczny jest Ratusz z ośmioboczną wieżą dobrze widoczną dla zmierzających to miasta osób.
Fot. W+éodzimierz Amerski 532
Zwiedzamy Bazylikę Katedralną Narodzenia NMP z XIV wieku, w której są godne uwagi XV- wieczne polichromie w stylu bizantyjsko ruskim.
Fot. W+éodzimierz Amerski 519
Ze wzgórza Zamku Kazimierzowskiego podziwiamy rozległy, nieco zamglony widok Wisły.
Fot. W+éodzimierz Amerski 523
Historia zamku sięga XIV wieku, kiedy król Kazimierz Wielki odbudował wcześniej zniszczony obiekt jako budowlę obronną. Po przebudowach przez kolejnych władców, w XVI wieku za panowania Zygmunta II Augusta zamek ukształtowano jako czworobok. Niestety podczas „potopu” wycofujące się wojska szwedzkie wysadziły trzy skrzydła i do czasów współczesnych pozostało tylko jedno – zachodnie.
DSC04210

Jeszcze wizyta w Zbrojowni Chorągwi Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, gdzie podziwiamy ekspozycję broni i opancerzenia historycznego, po czym wyruszamy w dalszą drogę.
DSC04255
Teraz, z sandomierskiej skarpy mamy szybki zjazd. Ścieżka prowadzi na wschodni brzeg Wisły i dalej wzdłuż Sanu. Jedziemy przez Trześń, Orliska, Zalesiany, Radomyśl nad Sanem, Ulanów nad Tanwią do Leżajska.
Fot. W+éodzimierz Amerski 609
Na trasie szlaku rowerowego Green Velo często mijamy lokale gastronomiczne i cukiernie. W Zaleszanach zatrzymujemy się na ciastko w „Jugo Cukierni”. Jest to rodzinna firma, która produkuje wypieki od ponad 25 lat.

Fot. W+éodzimierz Amerski 704
Jesteśmy w Leżajsku. Na rynku naszą uwagę zwraca klomb z herbem miasta wykonanym z kwiatów.
Fot. W+éodzimierz Amerski 651

W Leżajsku odwiedzamy zespół klasztoru Bernardynów z bazyliką Zwiastowania Najświętszej Marii Panny z XVII wieku.

Fot. W+éodzimierz Amerski 674
W bazylice znajduje się zespół organów, który jest jednym z najcenniejszych tego typu zabytkowych instrumentów w Europie. Porównywalne są do tych z katedry w Oliwie. Są to trzy samodzielne instrumenty – największe (wys. 15 m, szer. 7,5 m) w nawie głównej i mniejsze w nawach bocznych. Łącznie mają 75 głosów i wyposażone są w dodatkowe urządzenia jak kukułka, bęben oraz ptaszki. Grać może na nich jednocześnie trzech organistów.
Fot. W+éodzimierz Amerski 691
Zaskoczyło nas pozytywnie to, że tuż przy bazylice ustawiony jest sporej wielkości stojak na rowery, jak widać na zdjęciu dobrze służy miejscowym.
Fot. W+éodzimierz Amerski 697
Interesującym miejscem w Leżajsku jest także kaplica nagrobna cadyka Elimelecha (1717 – 1787) znajdująca się na kirkucie. Elimelech należał do wybitnych przedstawicieli chasydyzmu, mistyczno – religijnego ruchu żydowskiego. W rocznicę śmierci cadyka zjeżdżają się do miasta chasydzi z całego świata, aby odprawić modły w miejscu jego spoczynku.
Fot. W+éodzimierz Amerski 735

Wieczorem dojeżdżamy do hotelu Łańcut. Do miasta, w którym jest wiele zabytków, m.in. w klasycystycznym dworku pochodzącym z 1833 roku mieści się Muzeum Gorzelnictwa.
Fot. W+éodzimierz Amerski 723
Kolację jemy w wielkiej sali przystrojonej na wesele dla 250 osób.

Fot. W+éodzimierz Amerski 737

Obok hotelu znajdują się obiekty sportowe z kortami tenisowymi, boiskami do gry w piłkę nożną oraz duży aquapark.
Fot. W+éodzimierz Amerski 742
Rano rozpoczynamy zwiedzanie Zamku w Łańcucie, dawnej rezydencji Lubomirskich i Potockich z XVI – XVII wieku. Obecnie kompleks zamkowo – parkowy jest nie tylko muzeum, ale także miejscem spotkań międzynarodowej dyplomacji, ośrodkiem naukowym oraz centrum wydarzeń kulturalnych. W 2005 roku został wpisany na prestiżową listę pomników Historii, obejmującą 30 najcenniejszych obiektów i zespołów zabytkowych w Polsce.
Fot. W+éodzimierz Amerski 758
Warto zobaczyć kształtowany na przestrzeni wieków pałacowy park o łącznej powierzchni 36,3 ha, z czego ok. 24 ha stanowią tereny zielone. Należy koniecznie zwiedzić powozownię, aby porównać ówczesne konne pojazdy do współczesnych.
Fot. W+éodzimierz Amerski 767
Jadąc jeszcze na południowy zachód, naszą rowerową przygodę kończymy w Rzeszowie, W tym dynamicznie rozwijającym się mieście, z wieloma uczelniami, mamy dostęp do trzech podstawowych środków komunikacji, tj. kolejowej, samochodowej i lotniczej. Bo w Rzeszowie rozwija się również międzynarodowy port lotniczy mający też połączenie z Gdańskiem.
Fot. W+éodzimierz Amerski 361

Jak powiedziała nam szefowa projektu Green Velo Alicja Redlich Michalska (na powyższym zdjęciu), przygotowanie całej trasy kosztowało około 274 mln złotych i w 85 proc. zostało sfinansowane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego ze środków Unii Europejskiej. To dobry przykład dla innych regionów, jak wykorzystać unijne dotacje.
Fot. W+éodzimierz Amerski 505
Podczas przygotowania i podróży korzystaliśmy z bardzo pomocnych, wydanych przez Regionalna Organizację Turystyczną Woj. Świętokrzyskiego, map, informatorów i przewodników oraz strony www.greenvelo.pl .
W ramach promocji szlaku wydano m.in. mapy, przewodniki, foldery oraz przygotowano stronę internetową. Na www.greenvelo.pl są informacje dotyczące m.in. przygotowania rowerowej wycieczki i opracowania swojej trasy. Można odszukać tam atrakcje turystyczne, warte odwiedzenia zabytki oraz dogodne miejsca noclegu czy prognozę pogody. Na stronie www można również się umówić z innymi pasjonatami turystyki rowerowej na wspólny wyjazd. Informacje dotyczą nie tylko szlaku Green Velo – ale także innych tematów interesujących społeczność cyklistów, takich jak np. dobór ekwipunku, bezpiecznej jazdy z dzieckiem czy… mody rowerowej.
DSC04115
Już teraz planujemy wiosenną wyprawę na kolejne odcinki tego szlaku. Jest w czym wybierać, trasa Green Velo prowadzi przez 5 Parków Narodowych, 15 Parków Krajobrazowych. Prowadzi przez kilkadziesiąt Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i Siedlisk, obszary leśne, nad jeziorami i malowniczymi dolinami rzek. Z pewnością zaczniemy od Elbląga leżącego blisko Gdańska i pojedziemy rowerami na wchód niemal równolegle do północnej granicy naszego państwa z Rosją i Litwą do Suwałk.
Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski i Wojciech Choina

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *