Grunwaldzko – Chłopska inicjatywa Gdańska na rzecz poprawy warunków jazdy w mieście. Rusza kolejna modernizacja ulic, ważnych dla komunikacji także międzynarodowej, dla rozwoju miasta i wygody mieszkańców. Ceny wzrosły o 40 procent.

Fot. Kazimierz Netka.

Wakacyjna zmiana nawierzchni i podziemi niektórych gdańskich szlaków transportowych.

W Gdańsku za tydzień, 16 lipca, zacznie się modernizacja najważniejszej ulicy: Alei Grunwaldzkiej. Tak się składa, że roboty rusza niemalże w dzień Bitwy pod Grunwaldem, którą stoczono 15 lipca 1410 roku. Nieco później zacznie się modernizacja ul. Chłopskiej – 23 lipca i jest bliska dacie połączenia koleją SKM Gdańska i Gdyni – co nastąpiło 22 lipca 1953 roku. W związku z tym, że jest pełnia lata, i budowlańców, i kierowców, czeka niełatwa batalia o jak najmniejsze utrudnienia. I koszty będą niemałe. Bo wzrost nakładów na takie inwestycje – w porównaniu do stawek, jakie w roku przetargów ustalano kilka lat temu – sięga już 40 procent – mówili uczestnicy spotkania, podczas którego podpisano umowy na realizację kontraktów, dotyczących modernizacji kolejnych odcinków al. Grunwaldzkiej i ul. Chłopskiej. Na oliwskim odcinku al. Grunwaldzkiej prace rozpoczną się w połowie lipca. Tego lata prowadzone będą również prace na Przymorzu i również zaczną się w lipcu. Łączny koszt  tych inwestycji to ponad 14,5 mln zł. Zakończenie remontów: jesienią.

O szczegółach mówił m.in. Marcin Dawidowski – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Informacje na temat remontów przekazała również Olimpia Schneider – starszy inspektor w Biurze Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku, w swym komunikacie podając też wypowiedź:

– W ciągu ostatnich dwudziestu lat miasto wybudowało około 145 km nowych dróg oraz zmodernizowało 50 km istniejących. Dzisiaj podpisujemy umowy, na podstawie których wyremontowane zostaną kolejne blisko 3 km dróg. Inwestujemy w rozwój infrastruktury, aby mieszkańcy mogli bezpieczniej i komfortowo poruszać się po mieście – mówi prezydent Adamowicz.

Fot. Kazimierz Netka

Umowę na remont kolejnego fragmentu al. Grunwaldzkiej podpisali w poniedziałek, 9 lipca, 2018 roku, prezydent Paweł Adamowicz oraz dyrektor Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska – z wiceprezesami Firmy Budowlano-Drogowej MTM S.A Ryszardem Zarembą i Władysławem Koszt remontu ponad 1,9 km al. Grunwaldzkiej wyniesie 10, 7 mln zł. Ulica będzie przebudowana na odcinku od ul. Opackiej do stacji PKM przy ul. Abrahama.

 

Źródło ilustracji: prezentacja, którą przedstawił Marcin Dawidowski – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Modernizacja ul. Grunwaldzkiej odbędzie się na trzech odcinkach:
odcinek I – od przejścia dla pieszych w ul. Grunwaldzkiej na wysokości budynku z nr 535 przy ul. Grunwaldzkiej do wysokości budynku nr 480 przy ul. Grunwaldzkiej za skrzyżowaniem ul. Grunwaldzkiej z ul. Derdowskiego;

odcinek II – od wjazdu w ul. Nowa Sudecka do wysokości budynku nr 272 przy ul. Grunwaldzkiej;
odcinek III – od wysokości budynku nr 531 przy ul. Grunwaldzkiej do wjazdu do CH Oliwa na wysokości budynku nr 309 przy ul. Grunwaldzkiej.

Ponadto wyremontowana zostanie kanalizacja deszczowa, zmieniona nawierzchnia i krawężniki zatok autobusowych. Odtworzona będzie opaska wzdłuż ul. Grunwaldzkiej. Prace potrwają do końca wakacji.

 Zmiana organizacji ruchu na al. Grunwaldzkiej

W związku z planowanym na 16 lipca rozpoczęciem prac związanych z modernizacją Al. Grunwaldzkiej na odcinku od ul. Opackiej do PKM/ul. Abrahama  wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu polegająca kolejno na zamknięciu przebudowywanej jezdni o jeden pas ruchu. Najpierw nieczynny będzie pas prawy, następnie środkowy, na koniec lewy. W tym czasie wykonawca przystąpi do realizacji robót sieciowych, rozbiórkowych i frezarskich. Dodatkowo lewoskręty na wszystkich skrzyżowaniach będą utrzymane tak długo, jak będzie to możliwe.

 Remonty ul. Grunwaldzkiej w latach ubiegłych

W roku 2016 poprawiono stanu nawierzchni na odcinku od ul. Klonowej do ul. Kościuszki i od ul. Kościuszki do ul. Braci Lewoniewskich jadąc w kierunku Sopotu. W roku ubiegłym zaś wyremontowano odcinek od ul. Braci Lewoniewskich do ul. Abrahama. Remonty wykonywała firma MTM S.A. Na prace te wydano 3,3 mln zł.

Remont drogi na Przymorzu

 

Źródło ilustracji: prezentacja, którą przedstawił Marcin Dawidowski – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Druga podpisana 9 lipca umowa, pozwoli na rozpoczęcie remontu na ulicy Chłopskiej.  Umowę podpisali: prezydent Paweł Adamowicz i dyrektor Włodzimierz Bartosiewicz z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska oraz Piotr Żochowski wiceprezes i Mariusz Ogonowski – prokurent z WPRD GRAVEL Sp. z o.o. Wartość inwestycji to 3,8 mln zł. Roboty na odcinku 860 m ul. Chłopskiej mają zakończyć się do końca września.

 

Fot. Kazimierz Netka

Ulica Chłopska zostanie zmodernizowana na odcinku  około 860 m, od ul. Obrońców Wybrzeża do ul. Jagiellońskiej. Prace przebiegać będą na jezdni w kierunku Sopotu. W ramach inwestycji zostanie wymieniona nawierzchnia jezdni i krawężniki. Zadanie przewiduje także wykonanie kanalizacji deszczowej na wspomnianym odcinku. Zakres prac uwzględnia także remont zatoki autobusowej.

 Organizacja ruchu na Chłopskiej

W związku z planowanym na 23 lipca rozpoczęciem prac związanych z modernizacją ul. Chłopskiej na odcinku od ul. Obrońców Wybrzeża do ul. Piastowskiej wprowadzona zostanie tymczasowa organizacja ruchu – nastąpi jednostronne zajęcie jezdni w kierunku Żabianki i zwężenie jej przekroju do pojedynczego pasa ruchu, na obu odcinkach roboczych jednocześnie (ul. Obrońców Wybrzeża – Jagiellońska oraz Jagiellońska – Piastowska). Po zakończeniu prac po jednej stronie jezdni, zajęty zostanie drugi pas, a ruch odbywać się będzie po pasie wyremontowanym. W celu zminimalizowania utrudnień w ruchu spowodowanych zawężeniem jezdni do jednego pasa planuje się korektę programów sygnalizacji świetlnych polegającą na wydłużeniu światła zielonego dla pojazdów poruszających się ulica Chłopską.

W zeszłym roku remont przeszła ul. Chłopska, na odcinku od ul. Pomorskiej do ul. Piastowskiej. W ramach zadania Rozwój Komunikacji Rowerowej w Gdańsku. Zbudowano również przejazdu przez skrzyżowanie ulic Chłopska/Pomorska. Na prace te wydano blisko 4 mln zł.

 Remonty ulicy Chłopskiej i al. Grunwaldzkiej są częścią programu „Modernizacja nawierzchni dróg na terenie Gdańska” – wynika z informacji, które przekazała nam Olimpia Schneider – starszy inspektor w Biurze Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Nieco wcześniej…

W 2017 roku za łączną kwotę ponad 11 mln złotych zmodernizowano ok. 4 km dróg w Gdńsku – wynika z informacji, którą przed podpisaniem umów przekazał Marcin Dawidowski – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Przebudowane zostały m.in. Al. Grunwaldzka (na odcinku od Braci Lewoniewskich do Abrahama), Trakt Św. Wojciecha (od Sandomierskiej do Wiaduktu Biskupia Górka), nawierzchnia ul. Świętokrzyskiej na dwóch odcinkach, ul. Chłopska na odcinku od ul. Pomorskiej do ul. Piastowskiej.

W 2016 roku za łączną kwotę ponad 12,5mln złotych zmodernizowano ok. 7,5 km dróg Wśród przebudowanych dróg znalazły się: Trakt Św. Wojciecha (skrzyżowanie Sandomierska – Podmiejska – Trakt Św. Wojciecha), ul. Grunwaldzka (na odcinku od ul. Klonowej do ul. Abrahama kierunek Sopot), ul. Sobieskiego (odcinki: od Traugutta do Smoluchowskiego oraz od Cerkwi do ul. Sobieskiego), ul. Bora Komorowskiego, al. Jana Pawła II, ul. Kołobrzeska (od ul. Rzeczpospolitej do ul. Olsztyńskiej), ul. Piecewska (na odcinku od ul. Gojawiczyńskiej do ul. Jaśkowa Dolina) – wynika z prezentacji, którą przedstawił Marcin Dawidowski – dyrektor Wydziału Programów Rozwojowych Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.