Grzegorz Szychliński odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Za sięganie do gwiazd i za pielęgnowanie nauki polskiej. Aktu dekoracji dokonał Wojewoda Pomorski. Uhonorowany otrzymał też inne medale i wyróżnienia

Fot. Agnieszka Grabowska.

Zespół wynalazców, pod kierownictwem dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego, sprowadził do Polski, w tym do Gdańska, puls Kosmosu…

W czwartek, 17 Marca 2022 roku, Wszechświat obiegła bardzo ważna i doniosła wiadomość: dr inż. Grzegorz Szychliński został uhonorowany jednym z najważniejszych odznaczeń państwowych Rzeczypospolitej Polskiej: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zasłużonego Naukowca, Badacza, Innowatora, Muzealnika, udekorował wspomnianym Krzyżem Dariusz Drelich – wojewoda pomorski. Uroczystość odbyła się w jednym z najbardziej reprezentacyjnych salonów Europy: w Dworze Artusa w Gdańsku.

O szczegółach poinformował nas dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska:

Fot. Agnieszka Grabowska.

17 marca 2022 w Dworze Artusa dr. inż. Grzegorz Szychliński, emerytowany kierownik i twórca obecnego Muzeum Nauki Gdańskiej otrzymał z rąk Dariusza Drelicha, Wojewody Pomorskiego, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Marszałek Województwa Pomorskiego uhonorował muzealnika medalem „De nihilo nihili fit”, a Piotr Grzelak, zastępca Prezydenta Miasta Gdańska, wręczył Nagrodę Prezydenta w Dziedzinie Kultury

Fot. Agnieszka Grabowska.

– Życiorys pana doktora starczyłby na trzy, a nawet cztery takie krzyże, w tym również za odwagę, jeśli weźmiemy pod uwagę ratowanie zabytków podczas pożaru kościoła św. Katarzyny. Zasługi Grzegorza Szychlińskiego na rzecz kultury, związane są z czasem. On, jak nikt inny, dba o rzeczy, na które czasami nie zwracamy uwagi, na zegary. Patrzy na nie inaczej niż my. Dba o nie, restauruje, daje im nowe życie, ale również do niego powołuje. Takim jest chociażby zegar pulsarowy. Te osiągnięcia sławią Gdańsk, Pomorze i Polskę na świecie – mówił Dariusz Drelich, Wojewoda Pomorski.

Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski to drugie najważniejsze odznaczenie państwowe. Nadaje je Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej.

Medal Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury

Fot. Agnieszka Grabowska.

– Z panem Grzegorzem chodziliśmy do tej samej szkoły i dorastaliśmy razem w Gdańsku poranionym przez wojnę. Nasze miasto było wówczas bardziej ideą miasta historycznego, wyobrażanego w umysłach młodych ludzi, niż rzeczywistym miastem. W przeciągu naszego życia, w przeciągu kilku dekad przemian i kryzysów, udało się nam coś niezwykłego. Odzyskaliśmy to miasto. Wypełniliśmy tę wyobrażaną przez nas ideę treścią i powróciliśmy do dawnej tradycji Gdańska. Doktor Szychliński jest właśnie jednym z twórców tego wielkiego projektu – mówił Władysław Zawistowski, Dyrektor Departamentu Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego wręczając medal „De nihilo nihili fit”.

W imieniu prezydent Aleksandry Dulkiewicz Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury przekazał Piotr Grzelak.

Fot. Agnieszka Grabowska.

– Dzięki Grzegorzowi Szychlińskiemu w Gdańsku powstało jedyne w Polsce Muzeum Zegarów Wieżowych, a do miasta powróciły carillony. Tu powstał też zegar pulsarowy. Trudno sobie wyobrazić dzisiejszy Gdańsk bez melodii wygrywanych na dzwonach. W imieniu gdańszczanek i gdańszczan dziękuję za wkład w odrodzenie wielkiej kultury carillonowej. Niech to dzieło trwa po wieczność – mówił Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. zrównoważonego rozwoju.

Fot. Agnieszka Grabowska.

Grzegorz Szychliński, choć przebywa na emeryturze, poświęca się rewaloryzacji zabytkowych mechanizmów zegarowych. Obecnie przywraca życie średniowiecznemu zegarowi z terenów ziem polskich – poinformował dr Andrzej Gierszewski – rzecznik prasowy Muzeum Gdańska.

Fot. Kazimierz Netka.

Na początku artykułu napisaliśmy, że wiadomość o odznaczeniu dr. inż. Grzegorza Szychlińskiego obiegła Wszechświat. Oby ta wieść jak najdalej została przesłana i jak najwyżej. Warto wiedzieć, że dr inż. Grzegorz Szychliński kierował zespołem konstruktorów, którzy zbudowali zegar pulsarowy – najdokładniejszy zegar na świecie. Niestety, z powodu braku wsparcia finansowego, dalsze badania nad wykorzystaniem tego prototypu trzeba było przerwać. Miejmy nadzieję, że zostaną one wznowione.

Gdański Zegar Pulsarowy powstał w 2011 roku w celu uczczenia rocznicy urodzin Jana Heweliusza – słynnego gdańskiego astronoma. Jest najdokładniejszym zegarem na świecie i znajduje się w Kościele Św. Katarzyny, w Muzeum Nauki Gdańskiej, podległym Muzeum Gdańska (w chwili zbudowania zegara noszącego nazwę: Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). Twórcami owego prototypu zegara pulsarowego są: dr inż. Grzegorz Szychliński – pomysłodawca i szef zespołu, ówczesny kierownik Muzeum Nauki Gdańskiej w Muzeum Gdańska; Dariusz Samek – właściciel firmy EKO Elektronik, która uczestniczyła w budowie zegara pulsarowego; Mirosław Owczynnik – pracownik firmy EKO Elektronik, Eugeniusz Pazderski – astronom z Centrum Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Gdański Zegar Pulsarowy funkcjonuje na podstawie sygnałów wysyłanych przez gwiazdy pulsary, odległe od Ziemi o około kilka tysięcy lat świetlnych.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *