Harcerze rozsławiają w świecie Polskę, Gdańsk i Wyspę Sobieszewską. Dzięki ZHP mieszkańcy Wyspy będą mieli nowy most nad Martwą Wisłą. W przyszłym roku po tym moście przejadą uczestnicy obchodów 100-lecia harcerstwa polskiego. 5 lat później pragniemy przewieźć tamtędy około 50 000 reprezentantów światowego skautingu, a czy tak się stanie, dowiemy się 16 sierpnia.

Na zdjęciu: Podpisanie porozumienia między ZHP a Marszałkiem Województwa Pomorskiego. Fot. Kazimierz Netka.

Polska chce gościć harcerzy – skautów z ponad 160 państw świata; przygotowuje się do zorganizowania w 2023 roku 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku.

O szczegółach poinformowano w przededniu wyjazdu 50-osobowej delegacji Miasta Gdańska, ZHP i reprezentantów rządu RP na konferencję Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) do Baku – stolicy Azerbejdżanu. Tam, w najbliższą środę, 16 sierpnia 2017 roku, zapadnie decyzja (na podstawie tajnego głosowania) czy 25 Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku (25th World Scout Jamboree 2023) zostanie zorganizowane przez Polskę, czy przez Koreę Południową.

 

Fot. Kazimierz Netka

O przygotowaniach do harcerskich spotkań mówiono podczas konferencji w Centrum Hewelianum w Gdańsku. Wiadomości na ten temat przekazywali m.in.: naczelnik ZHP – harcmistrzyni Małgorzata Sinica; zastępca naczelnika ZHP – harcmistrz Krzysztof Budziński; prezydent Gdańska Paweł Adamowicz; zastępca prezydenta Gdańska – Piotr Grzelak; marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk; wicemarszałek województwa pomorskiego – Paweł Orłowski oraz podharcmistrz Marta Bednarska – szef komunikacji iPR Projektu Jamboree 2023, Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego. O tym, jak powstaje polskie stoisko w Baku – na konferencję Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) – opowiedział, obecny w Azerbejdżanie, harcmistrz Karol Gzyl – członek Głównej Kwatery ZHP, komisarz zagraniczny. Połączono się z nim za pośrednictwem internetu.

Podczas konferencji podpisano oficjalne porozumienie między ZHP a Marszałkiem Województwa Pomorskiego. Dotyczy ono wzajemnej deklaracji współpracy przy realizacji programu Home Hospitality, który jest okazją do promocji regionu i poznania Pomorza przez skautów przyjeżdżających z całego świata na – mamy nadzieję – Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku oraz współpracy przy przeprowadzeniu Zlotu Gdańsk 2018 organizowanego na 100-lecie ZHP.

 

Fot. Kazimierz Netka

Jak już wspominaliśmy, ostateczna decyzja zapadnie 16 sierpnia. Tego dnia, na Wyspie Sobieszewskiej (gdzie planowane jest Jamboree 2023 z udziałem około 50 000 skautów z ponad 160 państw świata), od godz. 14.00 do godz. 17.30, na terenie byłego Ośrodka Wypoczynkowego Drogowiec przy ul. Turystycznej 1, odbędzie się festyn dla mieszkańców, podczas którego na żywo organizatorzy połączą się z Baku.

– Zapraszam na kolejne wydarzenie na Wyspie Sobieszewskiej, które zintegruje mieszkańców i zapewni sporo wrażeń. Mam nadzieję, że po godzinie 15.00 polskiego czasu wszyscy będziemy mogli świętować nasz wspólny sukces jakim będzie zdobycie prawa do organizacji Światowego Jamboree Skautowego – mówi Paweł Adamowicz, Prezydent Miasta Gdańska.

 

Fot. Kazimierz Netka

W związku z oczekiwaniem na tę ważną wiadomość przygotowany jest telebim, na którym mieszkańcy obejrzą transmisję z głosowania w Baku. Odbędzie się także wspólne ognisko prowadzone przez Krąg Seniora „Korzenie”, podczas którego będzie można stać się na jeden dzień harcerzem. Spróbujemy swoich sił w strzelaniu z łuku do celu, wspinaczce, rozstawianiu namiotu, układaniu ogniska czy wyznaczaniu azymutu. Aktywności przygotowują harcerze i harcerki z Bałtyckiego Hufca ZHP Gdańsk Portowa należący do: Harcerskiego Klubu Działań Wysokościowych „Altitudo”, 100 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej „Somnium” oraz 67 Gdańskiej Drużyny Harcerskiej „Watra” – informuje podharcmistrz Marta Bednarska – COM Komunikacja i Promocja Zespół Projektu Jamboree 2023, Główna Kwatera Związku Harcerstwa Polskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Na miejscu nie zabraknie muzyki – koncert piosenek turystycznych zagra zespół „Słodki Całus od Buby”, a skład Fala Zmiany zajmie uczestników spontanicznym beatboxem i freestajlem. Bezpieczeństwo uczestnikom, a także pokazy strażackie zapewni Ochotnicza Straż Pożarna ze Świbna. Wszystko to w oczekiwaniu na wyniki głosowania, które przekażą zebranym (a za pośrednictwem www.gdansk.pl – wszystkim zainteresowanym) – zastępca prezydenta Gdańska – Piotr Kowalczuk oraz komendant Chorągwi Gdańskiej ZHP – harcmistrz Artur Glebko.

Jakie Polska ma szanse na to, że zorganizuje na Wyspie Sobieszewskiej Jamboree 2023? Duże. Ale konkurent jest silny. Dysponuje kwotą pieniędzy 20 razy większa od tej, jaka maja do dyspozycji organizatorzy spotkania światowego skautów w Polsce. Jednak, Korea Południowa już raz, 20 lat temu, organizowała Jamboree. Głosowanie będzie tajne. Zadecydują delegacje organizacji harcerskich oraz skautowskich obecne w Baku.

 

Na zdjęciu: Budowa mostu do Sobieszewa. Fot. Kazimierz Netka

Niezależnie od tego, czy Polsce zostanie powierzone zadanie goszczenia światowego skautingu w 2023 roku, to i tak Wyspa Sobieszewska, a zwłaszcza jej mieszkańcy, na tym zyskają. Dzięki ZHP, budowany jest most zwodzony przez Martwą Wisłę. W 2018 roku na Wyspie Sobieszewskiej, w dniach 6 – 16 sierpnia, odbędzie się zlot Związku Harcerstwa Polskiego – z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości i powołania ZHP.

Kazimierz Netka

One Comment

  1. Niestety, 25 Światowe Jamboree Skautowe odbędzie się w Korei. To wielka strata dla naszego regionu. Utracone szanse i możliwości.
    Wydaje się, że wizerunek Polski w ostatnim czasie w oczach świata mocno został nadwątlony – stąd wynik głosowania w Baku. Szkoda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *