Iglotex, czyli niezwykłe dokonanie w Skórczu na Kociewiu. Mimo przeszkód spowodowanych przez lockdown i kryzys gospodarczy związany Covid 19, Iglotex uruchomił najnowocześniejszą w tej części Europy fabrykę żywności mrożonej i chłodzonej. Firma podniosła się z popiołów, jak Feniks

Fot. z Archiwum Grupy Iglotex.

Produkują dla kraju i eksportują – na ponad 50 rynków świata, na czterech kontynentach

Grupa IGLOTEX uruchomiła w Skórczu najnowocześniejszą w tej części Europy fabrykę żywności mrożonej i chłodzonej oraz oddział dystrybucyjny, które zatrudniają 700 pracowników

Fot. z Archiwum Grupy Iglotex

Skórcz, 10 grudnia 2020 roku: Grupa IGLOTEX S.A., czołowy producent i dystrybutor żywności mrożonej w Polsce, w rekordowym tempie, w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę, uruchomiła w Skórczu najnowocześniejszy w tej części Europy zakład produkcyjny oraz oddział dystrybucyjny, które zatrudniają łącznie niemal 700 pracowników. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 190 mln złotych – napisano w komunikacie, który przekazały nam Katarzyna Górecka i Magdalena Zając z Public Link Communications. Oto ciąg dalszy:

Inwestycja powstała w Skórczu, przy ulicy Leśnej 2 – w lokalizacji, w której w maju ubiegłego roku spłonął doszczętnie jeden z głównych zakładów produkcyjnych i oddziałów dystrybucyjnych Grupy IGLOTEX. Zarząd spółki błyskawicznie podjął strategiczną decyzję o budowie nowego, supernowoczesnego zakładu produkcyjnego, który z racji zaawansowania technologicznego zapewni firmie szereg przewag konkurencyjnych i umożliwi realizację ambitnej strategii rozwoju, zarówno w Polsce, jak i – poprzez eksport – na ponad 50 rynkach na świecie, na czterech kontynentach.

Na zdjęciu: Maciej Włodarczyk, prezes zarządu IGLOTEX S.A. Fot. z Archiwum Grupy Iglotex

“W rekordowym tempie, w ciągu zaledwie dziewięciu miesięcy od uzyskania pozwolenia na budowę (w końcu lutego 2020 roku) uruchomiliśmy w pełnym zakresie produkcję w nowej fabryce w Skórczu. Jest to jeden z najnowocześniejszych zakładów produkcyjnych żywności mrożonej i chłodzonej w tej części Europy. Zakład wykorzystuje najnowsze i unikatowe na polskim rynku technologie produkcji, supernowoczesny park maszynowy oraz zaawansowane systemy automatyzacji, robotyzacji, digitalizacji i bezpieczeństwa produkcji od renomowanych światowych producentów. Inwestycja była ogromnym wyzwaniem, ale dzięki kompetencjom, zaangażowaniu i wysiłkowi całego zespołu oraz naszych partnerów, w tym generalnemu wykonawcy firmie Dekpol S.A., udało nam się z sukcesem ten cel zrealizować. W nowym zakładzie produkcyjnym i oddziale dystrybucyjnym pracę znalazło łącznie niemal 700 osób, mieszkańców Skórcza i gmin sąsiadujących. Inwestycja o tej skali to krok milowy w historii rozwoju Grupy IGLOTEX” – komentuje Maciej Włodarczyk, prezes zarządu IGLOTEX S.A.

“Rada Nadzorcza aktywnie wspierała zarząd spółki we wdrażaniu działań naprawczych po tragicznym w skutkach pożarze w maju 2019 roku oraz w procesie decyzyjnym o budowie nowego zakładu. Jesteśmy dumni z fantastycznej postawy i zaangażowania całego zespołu firmy, który tuż po pożarze błyskawicznie przeorganizował całą działalność, uruchomił produkcję zastępczą tak, aby w jak największym stopniu zminimalizować negatywne skutki dla klientów firmy i zachować ciągłość realizacji zamówień. Równolegle – mimo przeszkód związanych z lockdownem i kryzysem gospodarczym wskutek pandemii Covid 19 – realizowano sukcesywnie kolejne etapy budowy nowego zakładu. To ogromny sukces całego zespołu IGLOTEX i istotny krok w rozwoju firmy, ale również solidne wsparcie i impuls do rozwoju gospodarki i rynku pracy w Skórczu i w regionie” – powiedział Tadeusz Włodarczyk, założyciel i Przewodniczący Rady Nadzorczej IGLOTEX S.A.

“Realizacja inwestycji o tej skali i w tak rekordowym tempie była możliwa również dzięki ogromnemu wsparciu ze strony lokalnych władz oraz sprawnemu działaniu partnerów ubezpieczeniowych – Mercurius Brokers, TU ERGO Hestia S.A. i TUiR Warta S.A. i instytucji bankowych. Nie do przecenienia jest również wsparcie udzielone przez Pomorską Specjalną Strefę Ekonomiczną. Cieszy nas, że dzięki świetnej organizacji procesu i ogromnemu wysiłkowi zespołu IGLOTEX S.A. oraz wszystkich zaangażowanych podmiotów – powstał zakład hi-tech, który zapewnia firmie IGLOTEX szereg unikatowych kompetencji i przewag konkurencyjnych” – dodał Mateusz Słabosz, członek Rady Nadzorczej IGLOTEX S.A.

Nowa fabryka w Skórczu to kompleks HI-TECH i PRO-EKO

Fot. z Archiwum Grupy Iglotex

Nowy zakład produkcyjny IGLOTEX w Skórczu to zintegrowany kompleks hal produkcyjnych oraz magazynowych typu mroźnie, wraz z zapleczem socjalno-biurowym i towarzyszącą infrastrukturą techniczną oraz oddziałem dystrybucyjnym. Oto najważniejsze informacje:

* 24,4 tys. mkw. – łączna powierzchnia kompleksu, w tym zakład produkcyjny o powierzchni 13,6 tys. m. kw. magazyny o powierzchni 9 tys. m. kw., budynek administracyjno-biurowy o powierzchni 1,8 tys. m. kw. oraz oddział dystrybucyjny z flotą ponad 70 pojazdów,

* fabryka posiada 6 linii produkcyjnych i wytwarza mrożone oraz chłodzone pierogi, pizzę, zapiekanki, uszka, warzywa, owoce oraz dania gotowe,

* estymowana roczna produkcja wyniesie 38 tys. ton,

* w magazynach znajduje się około 12 tys. miejsc paletowych,

* fabryka oraz centrum dystrybucyjne zatrudniają łącznie niemal 700 pracowników,

* fabryka współpracuje z kilkuset dostawcami i obsługuje większość sieci handlowych w Polsce,

* oddział dystrybucyjny współpracuje z kilkoma tysiącami klientów detalicznych i gastronomicznych w Polsce i za granicą.

Hale produkcyjne wraz z liniami technologicznymi zostały zaprojektowane w oparciu o technologię Lean Industry 4.0, co umożliwia precyzyjne i elastyczne zarządzanie produkcją na każdym jej etapie oraz szybkie wprowadzanie niezbędnych zmian.

“Zakład posiada liniową organizację ciągów produkcyjnych z wykorzystaniem systemów modułowych i szybkiego przezbrojenia maszyn. W połączeniu z zaawansowaną automatyzacją i digitalizacją, która daje dostęp do szeregu danych o procesie produkcji w czasie rzeczywistym – zwiększyliśmy elastyczność i wydajność produkcji oraz jej bezpieczeństwo. Możemy sprawniej i elastyczniej zmieniać asortyment, kształty produktów i smaki, produkować krótkie serie w zdecydowanie bardziej opłacalny sposób. W efekcie uzyskujemy istotny wzrost efektywności kosztowej produkcji, przy zachowaniu najwyższej i powtarzalnej jakości wytwarzanych produktów. Możemy sprawniej reagować na zmieniające się oczekiwania naszych klientów i trendy na rynku FMCG” – komentuje Mirosława Podszucka, dyrektor zakładu produkcyjnego IGLOTEX S.A. w Skórczu.

Fot. z Archiwum Grupy Iglotex

Bardzo ważnym elementem inwestycji jest również powstanie pierwszego o tej skali i zaawansowanego technologicznie centrum badawczo-rozwojowego dla całej Grupy IGLOTEX. Będą tu prowadzone badania nad rozwojem nowych produktów, testy usprawniające procesy technologiczne i udoskonalające produkty.

Nowy zakład produkcyjny w znacząco mniejszy sposób oddziałuje na środowisko naturalne. Wykorzystanie odpowiednio wyskalowanych i energooszczędnych maszyn istotnie zmniejszyło energochłonność procesu produkcji. Zakład jest zasilany w energię elektryczną, parę oraz ciepło na potrzeby centralnego ogrzewania i ciepłej wody z wysoce wyspecjalizowanego systemu, niezależnego od zewnętrznych dostawców, w efekcie czego emituje istotnie mniej dwutlenku węgla.

Dodatkowo, dzięki wysoce zaawansowanej automatyzacji procesu produkcyjnego oraz liniowej organizacji produkcji (od surowca do magazynu wyrobów gotowych) – zdecydowanie zminimalizowano ilość odpadów i marnotrawstwo surowców.

“Bez wątpienia, inwestycja w nowy zakład produkcyjny zapewni nam solidne i trwałe przewagi konkurencyjne. Naszym celem jest długofalowe i znaczące wzmocnienie pozycji rynkowej Grupy IGLOTEX w kategorii produktów mrożonych oraz rozwinięcie sprzedaży w kategorii produktów chłodzonych oraz dań gotowych. Dodatkowo – w obszarze dystrybucji – uruchamiamy sprzedaż online, aby jeszcze skuteczniej i szerzej docierać do aktualnych i nowych klientów detalicznych oraz z rynku HoReCa, a w efekcie do konsumentów w całej Polsce” – powiedział Maciej Włodarczyk, prezes zarządu IGLOTEX S.A.

Link do materiału video z budowy kompleksu produkcyjno-dystrybucyjnego w Skórczu: https://youtu.be/96lxn8EgeEA .

Grupa IGLOTEX S.A. to firma z ponad trzydziestoletnią historią; założona została przez Małgorzatę i Tadeusza Włodarczyków. IGLOTEX jest czołowym producentem i dystrybutorem żywności mrożonej w Polsce (w tym warzyw i owoców, produktów kulinarnych – m.in. pierogów, pyz, kopytek, pizzy i zapiekanek oraz frytek) oraz jedną z największych firm oferujących serwis dla klientów rynku HoReCa. Jako producent cross-kategorialny IGLOTEX obsługuje w wymienionych kategoriach około 25% rynku, zarówno pod marką własną Proste Historie, jak też dostarczając sieciom detalicznym produkty pod markami obcymi. Marka Proste Historie jest kluczową marką własną na rynku detalicznym, jest liderem sprzedaży w kategorii mrożonych produktów kulinarnych oraz zapiekanek mrożonych, wiceliderem w kategorii warzyw i owoców mrożonych, pizzy mrożonej oraz produktów podsmażanych, w tym frytek. W kanale Small Format (tj. sklepy tradycyjne / małoformatowe) marka Proste Historie znajduję się na liście TOP 10 najlepiej sprzedających się marek w kategorii produktów mrożonych. Grupa IGLOTEX posiada rozbudowaną ogólnopolską strukturę dystrybucji (19 oddziałów dystrybucyjnych oraz 4 cross-docki), realizującą usługi dla 45 tys. klientów detalicznych i gastronomicznych w całej Polsce. Aktualnie grupa posiada trzy fabryki – w Skórczu i dwa zakłady w Tarnowie. Grupa zatrudnia łącznie ponad 2000 pracowników. W ramach wieloletniej działalności społecznej grupa systematycznie wspiera ponad 50 instytucji i placówek, jak również jest sponsorem wielu eventów sportowych, edukacyjnych i kulturalnych – wynika z informacji, które przekazały nam Katarzyna Górecka i Magdalena Zając z Public Link Communications.

Można powiedzieć, że fabryka Grupy Iglotex, po pożarze, powstała jak Feniks. Według mitologii greckiej, legendarny ptak Feniks pod koniec swego długiego życia spalał się na stosie, a potem z popiołów się odradzał.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *