Innowacyjne laboratorium sztucznej inteligencji powstało w Politechnice Gdańskiej. Przygotowywane w nim będą demonstracje ukazujące możliwości zastosowania sztucznej inteligencji m.in. we wspomaganiu opieki nad osobami chorymi i starszymi, w inteligentnych domach, w automatyce domowej, czy w diagnostyce medycznej

Źródło ilustracji: Politechnika Gdańska.

Wiedza o sztucznej inteligencji nie tylko dla naukowców i studentów

Na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej otwarto laboratorium AI Living Lab. Prowadzone tam będą badania nad rozwojem sztucznej inteligencji – wynika z informacji, które przekazało nam Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej. Oto ciąg dalszy komunikatu PG:

 AI Living Lab to nowoczesne, doskonale wyposażone laboratorium w zakresie inteligentnych rozwiązań wkomponowanych w otoczenie człowieka (Internet Rzeczy IoT, ambient intelligence, ambient assistive living, etc.).

– Będzie to przestrzeń do prowadzenia prac badawczych i szkoleń związanych z praktycznymi zastosowaniami sztucznej inteligencji – wyjaśnia prof. Jacek Rumiński, kierownik Katedry Inżynierii Biomedycznej na wydziale ETI PG. –  W laboratorium będą przygotowywane demonstracje ukazujące możliwości zastosowania sztucznej inteligencji we wspomaganiu opieki nad osobami chorymi i starszymi, w inteligentnych domach, w automatyce domowej, czy w diagnostyce medycznej.

Laboratorium służyć będzie również kształceniu studentów na specjalizacji „Sztuczna inteligencja” (studia II stopnia kierunku inżynieria biomedyczna). Te nowe, specjalistyczne studia, rozpoczną się na wydziale ETI PG w lutym 2021 r., a w programie znajdzie się 14 przedmiotów dotyczących AI.

Nowoczesny sprzęt i aparatura – dla naukowców, ale nie tylko

Pracownię współtworzy konsorcjum Politechniki Gdańskiej i VoiceLab.AI w ramach tzw. Hubu Innowacji Cyfrowych i będzie udostępniane również do współpracy z przemysłem i otoczeniem biznesowym. Naukowcy i studenci korzystający z AI Living Lab będą mogli korzystać z bardzo nowoczesnego sprzętu, m.in.:

* serwerów obliczeniowych (m.in. NVIDIA DGX-Station, DGX-1 i inne profesjonalne serwery wyposażone w GPU),

* komputerów wyposażonych w karty graficzne NVIDIA Tesla T4, RTX i inne,

* mikrokomputerów i modułów do inferencji SI (m.in. NVIDIA Xavier, NVIDIA Nano, Google Coral, itp.),

* robotów i dronów programowalnych (m.in. Parrot, DJI; kamery tradycyjne i termowizyjne; drony jeżdżące i latające),

* smartphonów i  tabletów,

* urządzeń  rzeczywistości wirtualnej, rozszerzonej i mieszanej (m.in. zestawy Oculus Quest, HoloLens II, eye-trackers, itp.),

* urządzeń diagnostyki medycznej.

– Laboratorium wpisuje się również w rozwój infrastruktury wspomagającej prowadzenie badań naukowych i stymulacji projektów komercyjnych w zakresie SI – dodaje prof. Jacek Rumiński. – Mamy nadzieję, że nasza pracownia będzie miała swój znaczący udział w rozwoju zarówno młodych naukowców, jak również pracowników startupów i firm, a także wszystkich zainteresowanych tematyką SI w regionie i całym kraju.

Przygotowanie i wyposażenie laboratorium było możliwe dzięki środkom własnym wydziału ETI, Katedry Inżynierii Biomedycznej PG, dotacji MNiSW w ramach rozwoju infrastruktury informatycznej WETI (zakup serwera) oraz środkom z projektu DIH4.AI. Naukowcy zaznaczają przy tym, że większe możliwości korzystania z zasobów w laboratorium będą możliwe dopiero po zakończeniu epidemii, lub ograniczeniu restrykcji z nią związanych – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej.

Warto wiedzieć, że Klub AI Bay – Zatoka Sztucznej Inteligencji przy Politechnice Gdańskiej (Politechnika Gdańska / AI Bay w ramach DIH4.AI) organizuje kursy dotyczące sztucznej inteligencji. Kursy są przeprowadzane zdalnie z wykorzystaniem platform kształcenia na odległość i wideokonferencji. Trwają od 6 do 12 godzin zajęć i zakończą się wydaniem certyfikatu. Udział w nich jest bezpłatny – wynika z informacji, które przekazała nam Agencja Rozwoju Pomorza. Oto tematyka tych kursów: Sztuczne sieci neuronowe; Budowa zbioru danych; Sztuczna inteligencja na platformach Android; Sztuczna inteligencja bez doktoratu.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.