Informacje z Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Obchodzimy Dzień bez Samochodu, ale  coraz więcej gospodarstw ma auta. Zmniejsza się odsetek rodzin posiadających rowery

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Bardzo trudno nam odzwyczaić się od od aut? Samochody wygrywają ze środkami transportu zbiorowego?

Przesiądź się zza kierownicy pojazdy spalinowego do pociągu, autobusu, tramwaju, trolejbusu albo na rower – brzmią apele co roku, z okazji Dnia bez Samochodu – przypadającego 22 września i będącego zwieńczeniem Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – oferowane są bezpłatne przejazdy, konkursy i okolicznościowe bilety. Tegoroczne hasło przewodnie kampanii to: „Zeroemisyjna mobilność dla każdego” – poinformował Zygmunt Gołąb – rzecznik prasowy Zarządu Transportu Miejskiego w Gdańsku.

W Tczewie, w piątek, 18 września, można było za darmo jechać autobusem hybrydowym (wyposażonym w napędy: spalinowy i na prąd).

A czym najchętniej podróżujemy podczas zwykłych dni i tygodni? Zbadał to Urząd Statystyczny w Gdańsku, a wiadomości na ten temat przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Szczegóły zawiera infografika pt.  „22 września – Europejski Dzień Bez Samochodu”: https://gdansk.stat.gov.pl/infografiki/22-wrzesnia-europejski-dzien-bez-samochodu,28,5.html .

Z analiz Urzędu Statystycznego w Gdańsku wynika, że w Polsce, od 2010 roku maleje odsetek gospodarstw domowych wyposażonych w rower. Wzrasta zaś procent gospodarstw dysponujących samochodem.

W pomorskiej komunikacji miejskiej wzrasta liczba trolejbusów i autobusów. Nie zmienia się liczba tramwajów. Zmniejsza się liczba pasażerów przewożonych komunikacją miejską naziemną. Ta tendencja zauważana jest zarówno w skali kraju, jak i w województwie pomorskim tak wynika z naszej interpretacji danych zawartych w infografice Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Szczegóły zawiera poniższe opracowanie:

Infografika US Gdańsk – 22 września – Europejski Dzień Bez Samochodu

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *