Jak zabezpieczyłbyś ludzi, zwierzęta, rośliny i budynki przed zagrożeniami wynikającymi z następstw zmian klimatu? – ogólnopolski konkurs przedłużony do końca kwietnia br. Masz pomysł, więc się nim pochwal – oto zachęta dla uczniów. Warto też pamiętać o konieczności powstrzymywania wzrostu temperatury na Ziemi

Źródło ilustracji: NFOŚiGW.

Zaprojektuj ochronę najbliższego otoczenia np. przed powodziami. Możesz zdobyć 100 000 złotych dla swej szkoły

Szkoła z klimatem” – ogólnopolski konkurs Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dla miejskich szkół ponadpodstawowych – jest elementem projektu Ministra Klimatu i Środowiska pn. „Miasto z klimatem”. Młodzieżowa rywalizacja została wydłużona do 30 kwietnia br. Opracowanie planu adaptacji do zmian klimatu dla szkoły i jej sąsiedztwa to zadanie konkursowe, które zwycięskiej szkole może przynieść aż 100 tys. zł na realizację ekologicznego pomysłu uczniów – wynika z informacji, przekazanych nam przez Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz przez Wydział Komunikacji Medialnej, Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Podczas inauguracji konkursu we wrześniu 2020 r. Minister Michał Kurtyka mówił o zmianach klimatu, które są szczególnie odczuwalne w miastach i zachęcał młodzież do przygotowania się na ich skutki przez zaplanowanie odpowiednich działań, które są jednocześnie zadaniem konkursowym. W ten sposób Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz NFOŚiGW chcą zainteresować młodych ludzi działaniami na rzecz ochrony klimatu.

Konkurs NFOŚiGW „Szkoła z klimatem” jest skierowany do publicznych i niepublicznych miejskich szkół ponadpodstawowych i ich zespołów z terenu całego kraju, które mają siedzibę w miastach. Uczestnikami mogą być zespoły projektowe uczniów (maksymalnie do 20 osób lub jedna klasa), pod kierownictwem opiekuna (nauczyciela), przy czym uczestnicy muszą być uczniami jednej szkoły w ramach klas w szkołach ponadpodstawowych.

Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu planu adaptacji do zmian klimatu dla terenu szkoły i ewentualnie jej najbliższej okolicy, obejmującego propozycje działań adaptacyjnych, które mogłyby być wykonane na terenie należącym do szkoły i jej bezpośredniego sąsiedztwa – otaczających domów, ulic, placów, parków, budowli itp. Należy wykonać opis stanu obecnego otoczenia szkoły, zagrożeń związanych ze zmianami klimatu i zaproponować, także w formie rysunku, jak można poprawić tę sytuację.

Źródło ilustracji: NFOŚiGW.

Ze względu na pandemię COVID-19 na przygotowanie projektów uczniowie, pod opieką nauczycieli, mają czas aż do 30 kwietnia 2021 r. Zgłoszenia można przesyłać do za pomocą elektronicznego formularza konkursowego, dostępnego na stronie www.nfosigw.gov.pl/szkolazklimatem, na której znajdują się również wszystkie informacje wraz z regulaminem, a pytania w tej sprawie można kierować na adres: szkolazklimatem@nfosigw.gov.pl.

Konkurs „Szkoła z klimatem” został włączony do projektu Ministra Klimatu i Środowiska pn. „Miasto z klimatem”, w którego skład wchodzi także program priorytetowy NFOŚiGW „Konkurs na najbardziej zielono-niebieski projekt – Miasto z klimatem – zielono-niebieska infrastruktura” oraz realizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska: konkurs „Miasto z klimatem – Lider” oraz konkurs na najlepszy zrealizowany projekt „Miasto z klimatem” – przypominają Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wydział Komunikacji Medialnej, Departament Edukacji i Komunikacji Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *