Jaki jest stan naszego otoczenia? Obraz Pomorskiego  pod tym względem przedstawia Urząd Statystyczny w Gdańsku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Mieszkańcy woj. pomorskiego wytwarzają około 3 mln ton odpadów komunalnych i przemysłowych w ciągu roku

5 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Z tej okazji zwykle dokonuje się podsumowań: ile i jakich nieczystości wytwarzamy, jak dbamy o przyrodę, czyli o dobro ziemi, wody, powietrza, żywych stworzeń.

Urząd Statystyczny w Gdańsku dokonał analizy tego, ile mieszkańcy województwa pomorskiego wytwarzali np. odpadów, jak je segregowali, jak ochraniali zasoby naturalne na koniec 2018 roku.

Z badań Urzędu Statystycznego w Gdańsku wynika m.in., że na koniec 2018 roku, w stosunku do stanu na 31 grudnia 2017 roku, w Pomorskiem wzrosło zużycie wody w przemyśle i z sieci wodociągowej. Zmalał jej pobór w rolnictwie i leśnictwie do celów produkcyjnych – do nawodnień i hodowli ryb.

Wzrosła ilość odpadów komunalnych. Szacuje się, że w 2018 roku w woj. pomorskim wytworzono ich blisko 827 tysięcy ton, i było to 355 kg na mieszkańca (nieco więcej niż w 2017 roku).

Na podstawie tendencji zanotowanych na koniec 2018 roku, można powiedzieć, że w Pomorskiem spada wielkość emisji zanieczyszczeń powietrza gazami oraz pyłami z przemysłu. Wzrasta jednak liczba zakładów uciążliwych dla czystości powietrza. Przybywa ścieków, ale na szczęście prawie wszystkie są oczyszczane. Tych odprowadzanych do ziemi w stanie nieoczyszczonym jest coraz mniej. Wzrastają nakłady na ochronę środowiska i gospodarki wodnej.

Szczegółowe informacje, zawarte w infografice pt. „5 czerwca Światowy Dzień Ochrony Środowiska. Dane dla województwa pomorskiego za 2018 rok”, przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Wiadomości te publikujemy poniżej:

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *