Juwenalia – wielkie święto studentów w Gdańsku, 8 – 9 maja, czyli tuż przed prezydenckimi wyborami. Za milion złotych. Organizatorami są gdańskie uczelnie publiczne, studenci, Urząd Miejski w Gdańsku i Fundacja Gdańska

Fot. Kazimierz Netka

Na 10 scenach wystąpi ponad 30 artystów

Kilkadziesiąt tysięcy, a może nawet ponad sto tysięcy – tylu uczestników spodziewają się organizatorzy tegorocznych Juwenaliów Gdańskich – corocznego święta studentów i uczelni. Zabawy potrwają dwa dni: 8 i 9 maja, a artyści wystąpią aż na 10 scenach. Udział w części imprez będzie darmowy. O szczegółach poinformowano 26 kwietnia 2020 roku, podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Będzie atrakcyjnie i bezpiecznie – zapewniali organizatorzy: reprezentanci 6 gdańskich uczelni publicznych, Urzędu Miejskiego, Fundacji Gdańskiej, studentów.

Źródło ilustracji: Urząd Miejski w Gdańsku/Fundacja Gdańska

Organizowanie święta studentów w Gdańsku ma wieloletnią tradycję. Kiedyś to wydarzenie nazywało się Neptunalia. Od kilku lat organizowane jest jako Juwenalia Gdańskie. Tak też będzie w bieżącym roku, ale Neptun będzie z nami i nie tylko on – zapewniał Piotr Kowalczuk – zastępca prezydenta Gdańska ds. edukacji i usług społecznych.

Fot. Kazimierz Netka

O szczegółach mówili także, zaproszeni i powitani, reprezentanci organizatorów; m.in. prof. Marek Dzida – prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Politechniki Gdańskiej; prof. Arnold Kłonczyński – prorektor ds. studenckich i kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego; dr Krzysztof Bobrzecki – pełnomocnik rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku ds. studenckich; Joanna Śliwińska – rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego; Iga Adamek – studentka z Politechniki Gdańskiej, koordynatorka tegorocznych Juwenaliów Gdańskich; Paweł Buczyński – prezes zarządu Fundacji Gdańskiej; Tomasz Tołoczko z Politechniki Gdańskiej.

Fot. Kazimierz Netka

Festiwal Juwenalia Gdańskie już trzeci rok organizowany jest wspólnie przez 6 gdańskich uczelni publicznych przy wsparciu Miasta Gdańska oraz z udziałem Fundacji Gdańskiej.

Szczegóły zawiera komunikat, który przekazał nam Referat Prasowy Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

JUWENALIA GDAŃSKIE 2020 – AŻ 10 SCEN, PONAD 30 ARTYSTÓW

Juwenalia Gdańskie, nagrodzone w ogólnopolskim plebiscycie „Pro Juvenes” w kategorii na najlepsze juwenalia w Polsce, odbędą się w tym roku w dniach 8 i 9 maja. Podczas tegorocznego festiwalu będziemy się bawić aż na 10 scenach, gdzie wystąpi ponad 30 artystów polskiej sceny muzycznej, reprezentujących wiele gatunków. Wydarzenie odbędzie się między innymi na Placu Zebrań Ludowych i na terenach postoczniowych.

Fot. Kazimierz Netka

Po raz trzeci wszystkie gdańskie uczelnie publiczne: Akademia Muzyczna, Akademia Sztuk Pięknych, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu, Gdański Uniwersytet Medyczny, Politechnika Gdańska i Uniwersytet Gdański postanowiły wspólnie zrealizować studenckie święto przy wsparciu Miasta Gdańska oraz z udziałem Fundacji Gdańskiej.

– Zeszłoroczne juwenalia pokazały, że w Gdańsku potrafimy stworzyć wspólnotę. Cieszę się, że możemy w tym roku dokonać tego samego na większą skalę. Zaangażowanie i współpraca to wartości, które pokazują nam studenci, gdańszczanki gdańszczanie oraz wszyscy goście przyjeżdżający na juwenalia – mówi Prezydent Miasta Aleksandra Dulkiewicz.

PIERWSI ARTYŚCI, PIĄTKOWY KONCERT NA DOBRY POCZĄTEK

W tym roku oprócz sobotnich wydarzeń do programu dołączył piątkowy koncert, który odbędzie się na Placu Zebrań Ludowych, podczas którego wystąpią czołowi artyści współczesnej muzyki miejskiej i polskiej sceny hip-hopowej. 8 maja 2020 wystąpią:

TACO HEMINGWAY | OTSOCHODZI | FLIRTINI LIVE + GOŚCIE (Piotr Zioła, Otsochodzi / Ras / Klaudia Szafrańska / Holak / Michał Sobierajski / Gverilla / Lena Osińska).

Dla Taco Hemingwaya będzie to jedyny koncert podczas juwenaliów i jeden z nielicznych koncertów na letniej trasie. Po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi Flirtini Live z gośćmi oraz Otsochodzi z nowym materiałem.

DLA KOGO BILETY?

Fot. Kazimierz Netka

Na piątkowy koncert, który jest przewidziany dla 30 000 osób bezpłatny wstęp będą mieli wszyscy studenci i studentki z ważną, polską legitymacją studencką lub międzynarodową legitymacją ISIC oraz posiadacze ważnej Gdańskiej Karty Mieszkańca. Osoby, które nie spełniają tych kryteriów a chcą uczestniczyć w piątkowym wydarzeniu zapraszamy do zakupienia biletów uprawniających do wstępu. Cena biletów to 89 zł w pierwszej puli (liczba biletowanych miejsc jest ograniczona). Link do sprzedaży biletów: http://bit.ly/39WKddM

Na wydarzenia odbywające się w 9 maja w ramach Juwenaliów Gdańskich wstęp jest darmowy. Artyści sobotniego koncertu oraz lokalizacje scen będą ogłaszane w mediach społecznościowych Juwenaliów Gdańskich.

CO NOWEGO?

Tegoroczną nowością będzie pilotażowa scena GREEN STAGE, zorganizowana w klimacie ekologicznym, gdzie między innymi wprowadzone będą kubki wielorazowego użytku czy drewniane sztućce w strefie gastronomicznej.

– W tym roku chcemy spróbować sprzedaży napojów w wielorazowych kubkach, poznać to rozwiązanie by skutecznie móc je wdrażać w przyszłych edycjach na innych scenach – mówi Milena Mieczkowska z Fundacji Gdańskiej.

Zachęcamy do śledzenia informacji o Juwenaliach Gdańskich 2020. Więcej informacji: juwenaliagdanskie.pl ;  facebook.com/JuwenaliaGdanskie . Sprzedaż biletów: http://bit.ly/39WKddM – informuje Urząd Miejski w Gdańsku.

Termin tegorocznych Juwenaliów Gdańskich na 8 i 9 maja 2020 został zaproponowany w zeszłym roku, a ostatecznie zaakceptowany w styczniu br. Koszt tego święta szacowany jest na około miliona złotych. Składają się na to miasto Gdańsk, dając 100 000 złotych, a także gdańskie uczelnie oraz sponsorzy.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *