Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS o głodzie na świecie. My zasiądziemy do wigilijnej wieczerzy. Stoły będą w naszych domach tak bogate w jedzenie, że niejednej rodzinie musiałoby to wystarczyć nawet na miesiąc utrzymania się przy życiu…

Głód na świecie. Skąd on się bierze? Możemy wytwarzać bardzo dużo żywności, a wielu ludzi cierpi z powodu niedostatku pożywienia. W Polsce marnuje się rocznie wiele milionów ton jedzenia i surowców żywnościowych.

Fair Trade Film Festival 2017: skąd się bierze głód na świecie?

Czy nasze wybory podczas zakupów mają znaczenie? Kto najboleśniej odczuwa skutki zmiany klimatu? Na te i wiele innych pytań starali się odpowiedzieć organizatorzy przeglądu filmów dokumentalnych, spotów, wystaw i dyskusji z ekspertami „Fair Trade Film Festival”, który odbył się w listopadzie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Organizatorem wydarzenia była Fundacja „Koalicja Sprawiedliwego Handlu” – Fairtrade Polska. Klub Publicystów Ochrony Środowiska EKOS objął patronatem medialnym ten festiwalem.

 

Festiwalowa publiczność poznała m.in. projekty z zakresu ekonomii społecznej realizowane w Estonii, Anglii, Brazyli, Urugwaju, Palestynie, Polsce, Czechach i Słowacji. Spotkania w każdym z festiwalowych miast trwały dwa dni: jeden poświęcony był ekonomii społecznej i solidarnej jako alternatywnym sposobom budowania zrównoważonej gospodarki. Drugiego dnia widzowie mieli okazję lepiej poznać Fairtrade – największy system certyfikacyjny produktów Sprawiedliwego Handlu, którego głównym zadaniem jest wspieranie drobnych rolników i pracowników w krajach rozwijających się.

Filmem, który wzbudził szczególne zainteresowanie widowni, był „Fairtrade daje siłę” autorstwa Macieja Zygmunta – krakowskiego fotografa i filmowca, który w kwietniu tego roku odwiedził Ekwador, aby przyjrzeć się życiu spółdzielni producentów bananów Fairtrade z El Guabo w Ekwadorze. Maciej Zygmunt spotkał się również z publicznością festiwalu w każdym z miast. W dyskusjach uczestnicy przeglądu doceniali możliwość zobaczenia, jak wygląda codzienność w krajach producentów kawy, kakao czy cukru trzcinowego. – Mimo że na co dzień korzystamy z efektów pracy milionów mieszkańców krajów rozwijających się, rzadko zastanawiamy się, jak żyją.

 

Jednym z celów festiwalu było przybliżenie warunków życia, pokazanie losów i twarzy prawdziwych osób, którzy dostarczają na światowy rynek tak wiele cennych towarów. – Pokonanie anonimowości jest pierwszym krokiem do nawiązania uczciwych i opartych na wzajemnym
szacunku relacji między konsumentami i producentami – tłumaczy Krzysztof Rączkowiak z Fairtrade Polska.

Ważnym elementem festiwalu były rozmowy z zaproszonymi gośćmi. Oprócz wspomnianego już Macieja Zygmunta w Krakowie z publicznością spotkał się między innymi Grzegorz Gruca –wiceprezes Polskiej Akcji Humanitarnej, a we Wrocławiu Borys Bińkowski ze Szczypty Świata, który od lat oprócz handlu produktami Sprawiedliwego Handlu zajmuje się naukowym badaniem tego zagadnienia.

 

Organizatorzy festiwalu propagują idee Sprawiedliwego Handlu (Fair Trade), który jest partnerstwem handlowym, opartym na dialogu, przejrzystości i szacunku. Taki handel dąży do większej równości w handlu międzynarodowym. Przyczynia się do zrównoważonego rozwoju przez oferowanie lepszych warunków handlowych oraz ochronę praw marginalizowanych producentów i pracowników najemnych, szczególnie w krajach Południa. Zasady Sprawiedliwego Handlu to: uczciwa cena za produkty, sprawiedliwe płace i odpowiednie warunki socjalne oraz przejrzystość, uczciwość i szacunek w relacjach handlowych.

Część materiałów, które zostały zaprezentowane w ramach Fair Trade Film Festival, będzie publikowana na kanale Youtube Fairtrade Polska: https://www.youtube.com/fairtradepolska .

Autor: Robert Borkacki – prezes zarządu Klubu Publicystów Ochrony Środowiska EKOS przy Zarządzie Głównym Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *