Kobiety i mężczyźni w Pomorskiem. Ich święta i obraz liczbowy. Dane za 2019 rok, według Urzędu Statystycznego w Gdańsku. Najbardziej aktualnych informacji dostarczy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który zacznie się 1 kwietnia 2021 roku

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku.

Ponad połowa z nas jest w wieku nieprodukcyjnym. Przewaga kobiet nad mężczyznami. Jednymi z najstarszych są mieszkańcy Gdyni?

W poniedziałek przypada Święto Kobiet, dwa dni później – Mężczyzn. Urząd Statystyczny w Gdańsku z tej okazji przedstawia informacje na temat niektórych aspektów naszego życia w regonie oraz w największych miastach. Wiadomości, przedstawione są w formie infografik i dotyczą stanu, jaki zanotowano na koniec 2019 roku, czyli przed pandemią.

Obecnie te wskaźniki zapewne są nieco inne, ale na podsumowanie pandemicznego okresu, czyli 2020 roku, trzeba jeszcze poczekać. Infografiki dotyczące głównie stanu w 2019 roku, przekazały nam Panie Agnieszka Sągolewska i Aleksandra Gąsior z Pomorskiego Ośrodka Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Z przesłanych nam wiadomości wynika, że Pań w Pomorskiem jest więcej niż Mężczyzn. Pomorzanki mają też większe doświadczenie życiowe. Mądrość pań jest też słabo wykorzystywana, a moglibyśmy z nich mieć o wiele więcej dobrego. Na przykład, kobiet w wieku nieprodukcyjnym na 100 w wieku produkcyjnym jest nieco ponad 82. W przypadku mężczyzn ten wskaźnik wynosi 54.

Pań jest znacząco więcej niż mężczyzn. Liczba mieszkanek województwa pomorskiego wynosi prawie 1 203 000, a mężczyzn nieco ponad 1 141 000. Na 100 mężczyzn przypada w województwie pomorskim 105 kobiet, jednak wśród najmłodszych obywateli – w wieku 0 – 14 lat – tylko 95. Przeciętne trwanie życia w Pomorskiem jest dłuższe niż średnio w Polsce, ale krótsze od średniej w UE.

Duże są różnice we współczynnikach aktywności zawodowej kobiet i mężczyzn w Pomorskiem.

Szczegóły, dotyczące województwa pomorskiego, Gdańska i Gdyni zawierają poniższe infografiki:

Gdańsk

Gdynia

Źródło: Urząd Statystyczny w Gdańsku:

https://gdansk.stat.gov.pl/infografiki/8-marca-dzien-kobiet-10-marca-dzien-mezczyzn,4,7.html

Jak wynika z informacji Urzędu Statystycznego w Gdańsku, w Pomorskiem współczynnik feminizacji, czyli liczba kobiet na 100 mężczyzn wynosi 105. Znacznie wyższy jest w Gdyni, gdzie na 100 mężczyzn przypada 112 pań. W Gdańsku też pań jest więcej: 111 na 100 mężczyzn.

Najnowszych informacji i bardzo szczegółowych, dostarczy Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań. To przedsięwzięcie zacznie się już 1 kwietnia 2021 roku.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *