Najsłynniejszy polski kurort: Ciechocinek – pełen zdrowia i jubileuszy
Z Trójmiasta jest do tego miasta zdrowia zaledwie około 200 kilometrów. Z południa województwa pomorskiego – znacznie mniej. Zresztą, z różnych regionów naszego kraju jest do Ciechocinka blisko. Również z zagranicy. A po co warto do Ciechocina pojechać? Po zdrowie!
Od wielu lat do tego miasta ludzie jeżdżą, by podreperować swą kondycję fizyczną i psychiczną; odzyskać dobre samopoczucie. Uzdrowisko to położone w środku kraju, łatwo może przyciągać turystów. Nietrudno tam dotrzeć. Trasa z Trójmiasta, z okolic Zatoki Gdańskiej jest niemal taka sama autostradą jak i pociągiem: do Aleksandrowa Kujawskiego i dalej, na wschód. Samochodem: około 2 godzin podróży; pociągiem i potem, z Aleksandrowa autobusem lub mikrobusem: około 3 godzin.
Na zdjęciu: Ekspozycja Ciechocinka na Free Time Festiwal w Gdańsku. Fot. Kazimierz Netka.
Ciechocinek obecnie świętuje 180-lecie uzdrowiska oraz 100-lecie nadania praw miejskich. Ale, 2016 dla Ciechocinka to rok nie tylko tych Jubileuszy: Obchodzone jest 125-lecie Teatru Letniego; 70-lecie Liceum Ogólnokształcącego; 130-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej; 110-lecie Towarzystwa Przyjaciół Ciechocinka – jednego z najstarszych w Polsce towarzystw.
Tegoroczne „jubileuszowe menu” to szczególna okazja do uczczenia wyjątkowej w skali Europy historii najsłynniejszego polskiego uzdrowiska, a zwłaszcza wybitnych ludzi, którzy to „Miasto Zdrowia” budowali i tych, którzy dziś mądrze kształtują jego rozwój. W dniach 13 – 15 maja w Ciechocinku spotkają się polskie media lokalne i regionalne. Przyjadą na Kongres Polskich Mediów, który organizuje Stowarzyszenie Polskich Mediów we współpracy z Przedsiębiorstwem Uzdrowisko Ciechocinek SA, Urzędem Miejskim w Ciechocinku, Stowarzyszeniem Komisja Zdrojowa.
Tytuł kongresu: „Ciechocinek – Miasto Zdrowia” stanowi podkreślenie marki tego uzdrowiska o 180-letniej tradycji. W roku 2016 Ciechocinek obchodzi także jubileusz 100-lecia uzyskania praw miejskich. Zaproszono setkę dziennikarzy. Poznają oni walory „perły uzdrowisk polskich” i „stolicy polskiej balneologii” podczas sobotnich (14 maja) obrad oraz niedzielnej wyprawy szlakami: solnym i solankowym. Wydarzeniem towarzyszącym kongresowi (14 maja, godz.16.00) jest benefis aktora z Ciechocinka, Andrzeja Szopy, który od marca leczony jest w Domu Zdrojowym pod opieką prof. Ireny Ponikowskiej. Benefis poprowadzi Andrzej Nejman, dyr. Teatru Kwadrat, w którym gra Andrzej Szopa. Jednym z celów benefisu jest zebranie środków na dalszą rehabilitację aktora, a zaproszenia na to wydarzenie są symboliczną „Cegiełką na postawienie Szopy”. Podczas benefisu zagrają: „Skołowani” – zespół działający przy Centrum Niezależnego Życia SAJGON oraz „Zdrowa Woda”. Koncert tego zespołu podczas benefisu będzie jednocześnie promocją najnowszej płyty czytamy na stronie internetowej: http://ciechocinek.pl .
Zaproszenie na benefis przyjęli znani polscy aktorzy, grający od lat z Andrzejem Szopą, muzycy, dziennikarze, a organizują go przyjaciele Andrzeja z Ciechocinka – czytamy na stronie internetowej: http://ciechocinek.pl . Interesujący program powstał, dzięki zaangażowaniu kol. red. Teresy Kudyby. Głównymi organizatorami są red. Marek Traczyk – prezes zarządu Stowarzyszenie Polskich Mediów oraz Mariusz Krupa – członek zarządu Przedsiębiorstwa Uzdrowisko Ciechocinek SA.
Kazimierz Netka