Korporacja uzdrowisk

Zaczynają się Krynickie Spotkania Turystyczne

Święto dwóch kurortów na Mierzei Wiślanej

Unikatowe, promocyjne łączenie sił dwóch kurortów odbywa się w Polsce. Swe potencjały jednoczą: Krynica Morska, położona się na Mierzei Wiślanej, tuż przy wschodnich kresach Unii Europejskiej i Krynica Zdrój, znajdująca się na południu kraju. Krynica Morska słynie z tego, że jest unikatowym kurortem pomiędzy Zalewem Wiślanym i Zatoką Gdańską. Krynica Zdrój to miasto górskie, gwiazda Beskidu Sądeckiego, centrum spotkań światowego biznesu. Krynica Morska jest miejscem międzynarodowych spotkań reprezentantów mediów, zajmujących się problemami rozwoju biznesu czasu wolnego.

IMG_2683

Na zdjęciu: Inauguracja poprzednich Krynickich Spotkań Turystycznych. Gości wita Adrian Bogusłowicz.

W czwartek, 25 czerwca na Mierzei Wiślanej zainaugurowane zostanie wspólne wzmacnianie inicjatywy współpracy między oboma miastami. Odbywa się ono w ramach międzynarodowych XIII Krynickich Spotkaniach Turystycznych, które potrwają do 28 czerwca 2015 roku. Program tych spotkań przewiduje też wyjazd do Trójmiasta oraz innych miejscowości – wynika z informacji, które przekazał nam  Adrian Bogusłowicz, prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej w Krynicy Morskiej, członek zarządu Pomorskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej.

Początek XIII Krynickich Spotkań Turystycznych – powitanie gości – odbędzie się w czwartek, wieczorem – w pierwszej krynickiej Karczmie Rybnej, w Pensjonacie Polonia. Uroczyste otwarcie XIII Krynickich Spotkań nastąpi 26 czerwca – w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej, z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i miejskich.

W Spotkaniach wezmą także udział goście z Krynicy Zdrój, współrealizatorzy promocji miast, pod hasłem KRYNICA jest jedna, a miasta są DWA.

Po inauguracji, około godz. 10 – wyjazd do Gdańska. Program dnia przygotowany został przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną. Obejmuje m.in. zwiedzanie z przewodnikiem Europejskiego Centrum Solidarności, wizytę w Międzynarodowym Bałtyckim Parku Kulturowym Faktoria w Pruszczu Gdańskim połączoną z lunchem w Restauracji Piano.

Potem – przejazd do Gdyni do Centrum Experyment oraz do Gdynia InfoBox. Zakończenie – wieczorem w Restauracji Zielona Brama w Przywidzu. Restauracje Piano i Zielona Brama są partnerami projektu: Gdańsk Pomorskie Culinary Prestige, który ma na celu promocję dobrych kulinariów w Pomorskim.

IMG_2721

Na zdjęciu: Przystań nad Zalewem Wiślanym. Tu odbędzie się zakończenie międzynarodowych regat O Puchar Trzech Marszałków.

W sobotę, 27 czerwca – questing, czyli nowoczesne podchody połączone z poszukiwaniem skarbu. Skrzynki z niespodziankami umieszczono w unikatowych pod względem przyrodniczym, historycznym lub rozrywkowym, miejscach. Goście poczują się jak Indiana Jones XXI wieku. Działając w kilkuosobowych zespołach, będą musieli rozwiązać kilkanaście zagadek i odnaleźć skarby, ukryte na terenie Krynicy Morskiej. Pomocą będzie służyła młodzież z Gimnazjum. Dla najlepszych są atrakcyjne nagrody.

Potem – Gala na zakończenie Regat o Puchar Trzech Marszałków i wieczór szantowy w nowoczesnej Marinie Żeglarskiej w Krynicy Morskiej. Organizatorami Regat są: Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Gubernator Obwodu Kaliningradzkiego – Nikolai Tsukanov, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin, Burmistrz Miasta Krynicy Morskiej – Krzysztof Swat, a także: Kaliningradzka Obwodowa Federacja Żeglarstwa, Pomorski Związek Żeglarski, Elbląski Okręgowy Związek Żeglarski, Jachtklub w Krynicy Morskiej, Jachtklub Elbląg, Konsulat Generalny RP w Kaliningradzie.

W niedzielę, 28 czerwca – spotkanie z władzami miasta, powiatu, województwa, właścicielami i gestorami bazy noclegowej Krynicy Morskiej oraz gośćmi z Krynicy Zdrój.

IMG_2649

Na zdjęciu: Mini golf w Krynicy Morskiej.

Do tego unikatowego na skalę kraju spotkania dwóch Krynic, dochodzi dzięki poparciu, patronatowi różnych instytucji, przedsiębiorstw. Oto ci dobroczyńcy, przyczyniający się do rozwoju unikatowej współpracy dwóch kurortów: Lokalna Organizacja Turystyczna w Krynicy Morskiej, Burmistrz Miasta Krynica Morska Krzysztof Swat – Prezes Stowarzyszenia Wspólna Krynica, Pomorska Regionalna Organizacja Turystyczna, Uzdrowisko Krynica – Żegiestów SA „Kryniczanka”, Agencja Alfa, Krynica Express – kolejka turystyczna, Nadmorskie Pokoje i Apartamenty, Pensjonat Polonia – Karczma Rybna, Hotel Kahlberg, Hotel Krynica, White Hotel, Pensjonat Słoneczny Dwór, Ośrodek Wczasowy Murena, Zhug Lemax, Phur Riwiera, Mini – Golf W Krynicy Morskiej, Aparthotel Perla Mare, Restauracja Nadmorska, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk Starosta Powiatu Nowodworskiego Zbigniew Ptak.

W przygotowanie spotkania włączyli się także m.in. Bogdan Kałucki – prezes zarządu Krynickiej Organizacji Turystycznej w Krynicy Zdroju i Daniel Lisak – szef Biura tej Organizacji.

Współpraca obydwu kurortów została zainicjowana uroczystym podpisaniem Listu Intencyjnego, rozpoczynającego powołanie Korporacji Miast Krynicy Morskiej i Krynicy Zdrój. Podpisanie Listu odbyło się 15 maja 2014 r. w Warszawie.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *