Kąpieliska morskie w Trójmieście

Polska ma jedne z najpiękniejszych plaż w Europie

Kąpiele morskie w Gdyni, Sopocie i Gdańsku

Skandynawowie o takich plażach w centrach miast mogą tylko pomarzyć…

Od Wisły Przekop do Mechelinek, od Mewiej Łachy w Gdańsku Świbnie po Torpedowni – taki jest pas trójmiejskich plaż. Razem – około 45 kilometrów. Szerokich, czystych, łatwo dostępnych. Niestety, nie w całości przeznaczonych dla wczasowiczów. Sporo z tego „złotego” pasma zajmują porty, stocznie, ujścia rzek, strumieni – gdzie kąpiel jest zabroniona, albo powiedzmy: niewskazana. Wystarczająco dużo jednak zostaje do wygodnego wypoczywania na polskim bałtyckim piasku. Tym bardziej, jeśli sobie uświadomimy, że o czymś takim na lato tyko marzyć mogą na przykład Skandynawowie. Tak cudownego piasku, jaki ma Polska nad Bałtykiem, nie posiada wiele innych nadmorskich państw Europy.

Gdzie są miejsca najlepsze do kąpieli w Trójmieście? Zacznijmy od północy.

Gdynia
– W sezonie letnim 2015 udostępnione zostaną cztery strzeżone kąpieliska – Gdynia Śródmieście (200 metrów), Gdynia Redłowo (200 metrów), Gdynia Orłowo (100 metrów), Gdynia Babie Doły (100 metrów) – informuje Dariusz Rybacki z Działu Promocji Gdyńskiego Centrum Sportu. – Łącznie nad bezpieczeństwem kąpiących się będzie czuwało 35 ratowników. Kąpielisko Gdynia Babie Doły – 6 ratowników, w tym starszy ratownik i ratownik medyczny. Na kąpielisku Gdynia Śródmieście (wyróżnione międzynarodową Błękitną Flagą) – 13 ratowników, w tym 1 ratownik medyczny, 1 starszy ratownik i 1 sternik ratownik.

Kąpielisko Gdynia Redłowo – 10 ratowników, w tym 1 ratownik medyczny i 1 starszy ratownik.

Kąpielisko Gdynia Orłowo – 6 ratowników, w tym 1 starszy ratownik i 1 ratownik medyczny.

– Jesteśmy dumni z tego, że najpopularniejsze gdyńskie kąpielisko oraz Marina Gdynia po raz kolejny otrzymały prestiżowe wyróżnienie, jakim jest Błękitna Flaga mówi Marek Łucyk, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu , w informacji, przekazanej nam przez Dariusza Rybackiego. – Dokładamy wszelkich starań, aby spełniać restrykcyjne wymogi Fundacji na rzecz Edukacji Ekologicznej. Plaża jest kompleksowo sprzątana, regularnie przeprowadzane są także badania wody. Plażowiczom udostępniamy toalety, przebieralnie i prysznice. O bezpieczeństwo dbają wykwalifikowani ratownicy, a w obrębie plaży funkcjonuje punkt pierwszej pomocy. Wszystko to sprawia, że osoby korzystające z naszego kąpieliska mogą czuć się zarówno komfortowo, jak i bezpiecznie.

Sprzęt do dyspozycji ratowników, będący własnością Miasta, to skuter ratowniczy z platformą, dwie szybkie łodzie motorowe typu RIB z silnikami 60 KM, quad z przyczepą ratowniczą, łodzie wiosłowe typu BL (8 sztuk), kajaki morskie (5 sztuk), deski ratownicze (2 sztuki), deski ortopedyczne (6 sztuk), torby R1 (7 sztuk) oraz sprzęt ABC (maska, fajka, płetwy).
Kąpieliska strzeżone będą otwarte w Gdyni przez 7 dni w tygodniu w godz. od 09.30 -1 7.30. W tym czasie będzie patrolowana linia brzegowa.

Na każdym kąpielisku jest punkt pomocy doraźnej, w którym dyżuruje ratownik medyczny. Na kąpieliskach znajdują się również trzy defibrylatory AED.
Na plaży Gdynia Śródmieście przez cały sezon trwa akcja Aktywne Lato: http://gdyniasport.pl/aktualnosci/slonce-plaza-i-dobra-zabawa-aktywne-lato-2015-czas-start/

Sopot
W Sopocie Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna dokonała oceny stanu wody w dwóch kąpieliskach morskich: Sopot Kamienny Potok – Koliba oraz Sopot Łazienki Południowe. Sanepid stwierdził, że tam woda jest przydatna do kąpieli. Gdzie indziej, przy sopockiej plaży, są tzw. miejsca do kąpieli, z ratownikami. Miejsca te wskazuje administrator sopockiej plaży i kąpielisk.

Gdańsk

Kąpieliska Morskie Gdańsk w sezonie 2015 to: Jelitkowo, Jelitkowo Klipper, Molo Brzeźno, Dom Zdrojowy Brzeźno, Stogi, Sobieszewo, Orle. Łącznie jest 1500 mb strzeżonej linii brzegowej.

Okres otwarcia kąpielisk: 27.06 – 31.08.2015, w godzinach 9.30 – 17.30. Codzienna obsada ratownicza: 70 osób – ratownicy wodni oraz medyczni – informuje Grzegorz Pawelec – rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Od 1 października 2014roku funkcjonuje Centrum Ratownictwa Wodnego w Gdańsku, które znajduje się przy Molu w Brzeźnie. Podstawowym zadaniem centrum jest zwiększenie bezpieczeństwa na gdańskich plażach i akwenach morskich. W ramach działalności ratownicy wodni czuwają nad bezpieczeństwem plażowiczów całodobowo przez cały rok. Centrum Ratownictwa Wodnego w Gdańsku funkcjonuje we współpracy z Miejskim WOPR w Gdańsku, WOPR woj. Pomorskiego, Sekcji Psów Ratowniczych WOPR, a także Centrum Koordynacji Ratownictwa WOPR w Sopocie. Telefon alarmowy: 601 100 100 lub bezpośrednio 58 524 18 53, 601 689 970.

Błękitne Flagi

Od kilku lat gdańskie plaże szczycą się certyfikatem Błękitnej Flagi. Na sezon 2015, oprócz kąpielisk dotychczas oznaczanych tym certyfikatem – Jelitkowa, Brzeźna, Stogów, Sobieszewa i Orla – międzynarodowe wyróżnienie otrzymało kąpielisko Dom Zdrojowy Gdańsk Brzeźno.

Plaże w Gdańsku, Ustce, Łebie, Krynicy Morskiej i…

Polskie plaże nad Bałtykiem są unikatowe w skali Europy mamy tuz przy nich ruchome wydmy – wędrujące góry piachu – na Mierzei Łebskiej. Te, w stolicy województwa pomorskiego, wyróżniają się najbardziej. W Łebie na przykład odbędzie się pod koniec sierpnia Międzynarodowy Festiwal Latawców. W festiwalu uczestniczyć mają Goście z Azji, Europy i naszego kraju – Ewa Horanin
prezes zarządu Lokalnej Organizacji Turystycznej Łeba – Błękitna Kraina. – Jest to impreza ciesząca się coraz większą popularnością wśród turystów jak i samych zawodników. Wydarzenie to zostało uhonorowane przez Pomorską Regionalną Organizację Turystyczną.

– Plaże w Gdańsku mają szczególną wartość. W przeciwieństwie do licznych kurortów i ośrodków turystycznych, przykładowo w basenie Morza Śródziemnego, przestrzeń publiczną w obszarów nadmorskich i samych plaż udało się zachować od ingerencji urbanistycznej i gęstej zabudowy – informuje Grzegorz Pawelec – starszy specjalista ds. komunikacji w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Gdańsku. – Nadal są to tereny wolne od zabudowy hotelowej, wybetonowanych promenad i szeregu równo ustawionych leżaków. Łączna ich długość to 23 kilometry. Korzystanie ze wszystkich odcinków odbywa się na zasadach ogólnodostępnych.

Głos opinii publicznej, mieszkańców Gdańska, jest w tej materii dość wyraźny i zakłada, że tereny przyplażowe pozostaną naturalną strefą odpoczynku, rekreacji. Regulacje i wytyczne Urzędu Morskiego w Gdyni są również dość rygorystyczne, pod względem ingerencji w ten obszar.

Oczywiście daje się wyróżnić w ich obrębie plaże, które z racji swojego położenia w centrum miasta, oferują coś więcej niż czyste walory przyrodnicze. Jelitkowo czy Brzeźno to centra rozrywkowe, przy czym należy wyraźnie zaznaczyć, że nie chodzi tu o plażowe dyskoteki czy inne głośne atrakcje. Tu skupia się większość działań z obszaru rekreacji, sportu czy kultury. Plażowicze lubiący aktywny wypoczynek znajdą tu dla siebie m.in. liczne boiska do sportów plażowych. Rozgrywane są tu turnieje czy imprezy sportowe, jak choćby popularne wydarzenia: Triathlon Gdańsk oraz Gdańsk Biega. Plażowicze mogą skorzystać z czterostanowiskowej siłowni plenerowej, zlokalizowanej w Jelitkowie. Na Przymorzu powstała w 2014 roku przystań do uprawiania żeglarstwa przyplażowego (na wysokości wejścia nr 63). Uzupełnieniem tej niezwykle bogatej oferty jest alejka nadmorska i sąsiadujące z plażą Park Nadmorski im. R. Reagana oraz Park Brzeźnieński im. Jana Jerzego Haffnera, ze wszystkimi swoimi atrakcjami dla spacerowiczów i osób aktywnych – informuje Grzegorz Pawelec – rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Z drugiej zaś strony, mamy niemal dzikie tereny Wyspy Sobieszewskiej z rezerwatem Ptasi Raj z nomen omen rajem dla obserwatorów ptasiej fauny i zamykającą ten odcinek od strony Świbna Mewią Łachą, z jedyną w Polsce żyjącą naturalnie kolonią fok, liczącą ponad 100 osobników. Tu wypoczynek cenią sobie poszukujący wyjątkowego spokoju i wspaniałych walorów przyrodniczych, w miejscu o krok od centrum Gdańska.

Na odcinku od Jelitkowa aż do Świbna MOSiR w Gdańsku przygotowuje aż siedem kąpielisk strzeżonych. Doskonale wyszkoleni i doświadczeni ratownicy gwarantują już od wielu lat bezpieczny wypoczynek podczas morskich kąpieli. Oprócz ich fizycznej obecności nad brzegiem Zatoki Gdańskiej, na najwyższy poziom bezpieczeństwa wpływa szereg działań profilaktycznych, jak choćby „Mamo tu jestem” – darmowy kolportaż opasek dla najmłodszych plażowiczów, Kajak Patrol czy PPG Rescue System – w zakresie monitorowania akwenów niestrzeżonych.

Każdego roku zwiększa się ilość udogodnień dla osób niepełnosprawnych czy osób z wózkami dziecięcymi i rowerami. Powstają nowe kładki umożliwiające dotarcie bezpośrednio na piasek, aż do linii wodnej. Zwiększa się liczba stanowisk do zaparkowania rowerów.

Kontynuowana jest, doskonale przyjęta, akcja „Biblioteka na plaży”, organizowana wspólnie z Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Na każdym kąpielisku można znaleźć biblioteczki, a w nich spory wybór ciekawych książek. Wybieramy sobie interesujący nas tytuł, spędzamy czas na plaży wykorzystując go na czytanie, po czym zwracamy książkę na regał tak, by mogły z niej skorzystać inne osoby – informuje Grzegorz Pawelec – rzecznik prasowy Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Gdańsku.

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *