Kosztem ponad 80 mln zł PGE Energia Ciepła S.A. wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne Trójmiasta. Do Elektrociepłowni w Gdańsku dowieziono olbrzymie kotły olejowo-gazowe oraz elektrodowe – zasilane energią elektryczną, co jest innowacją w skali kraju

Źródło ilustracji: film PGE Energia Ciepła.

Powstaje nisko- i zeroemisyjne źródło energii, co będzie miało wpływ na jakość powietrza i na ceny energii.

W Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku trwa budowa nowej kotłowni rezerwowo-szczytowej o mocy 130 MW. Zima nie zatrzymała budowy – 16 stycznia br. na miejsce dotarły dwa kotły olejowo-gazowe. Ich transport był sporym wyzwaniem, bowiem każdy z nich waży blisko 80 ton i ma długość ponad 10 metrów, przy szerokości prawie 4,5 metra. Skład, który go transportował drogą lądową przez prawie 1000 km, mierzył blisko 36 metrów.​ Kotły olejowe są już na swoim miejscu, a 26 stycznia br. do Elektrociepłowni dotarł także transport kotłów elektrodowych, które będą zasilane energią elektryczną – poinformowała Katarzyna Dudzin – Główny Specjalista ds. Komunikacji, Departament Komunikacji Korporacyjnej PGE Energia Ciepła S.A.

Budowa nowych mocy szczytowych to ważna inwestycja dla mieszkańców Gdańska. Wzmacnia ona bezpieczeństwo energetyczne miasta jako nisko- i zeroemisyjne źródło energii, co ma wpływ na jakość powietrza i ceny energii.

Wykorzystanie kotłów elektrodowych w Gdańsku to pierwsze takie wdrożenie tej innowacyjnej technologii w Polsce. Nowe kotły będą zasilane energią elektryczną z istniejących generatorów, które dzisiaj produkują prąd na potrzeby krajowego systemu elektroenergetycznego. Wartość inwestycji przekracza 80 mln zł i jest realizowana przez Erbud Industry w formule „pod klucz”. Kotłownia składać się będzie m.in. z dwóch kotłów olejowo-gazowych o mocy 30 MWt każdy oraz dwóch kotłów elektrodowych o mocy 35 MWt każdy. Zakończenie inwestycji planowane jest w nowym sezonie grzewczym 2021/2022 r.

Budowa nowych źródeł szczytowych odbywa się zgodnie z harmonogramem. Już w następnym sezonie grzewczym do mieszkańców Gdańska i Sopotu popłynie ciepło wyprodukowane częściowo w nowej kotłowni.

Film z transportu i rozładunku kotłów: https://youtu.be/ZaZLeC77Qv4

PGE Energia Ciepła z Grupy PGE, jest największym w Polsce producentem energii elektrycznej i ciepła, wytwarzanych w procesie wysokosprawnej kogeneracji. Posiada ok. 25 proc. udziału w rynku ciepła z kogeneracji, 14 elektrociepłowni (o mocy cieplnej 6,5 GWt, mocy elektrycznej 2,3 GWe) i sieci ciepłownicze o długości ok. 609 km. PGE Energia Ciepła produkuje i dostarcza ciepło dla dużych polskich miast, wśród których znajdują się: Kraków, Gdańsk, Gdynia, Wrocław (w tym wrocławskie Zawidawie), Rzeszów, Lublin, Bydgoszcz, Kielce; spółka jest obecna także w Toruniu, Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim, Zgierzu i Siechnicach, gdzie jest również dystrybutorem ciepła do klientów końcowych – poinformowała Agnieszka Dietrich z Biura Prasowego PGE Energia Ciepła.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *