Kto ma walczyć o czyste powietrze?  Niemcy, Włochy, Polska, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania – co łączy te wszystkie kraje? To najwyższa liczba zgonów na skutek zanieczyszczenia powietrza.

Źródło ilustracji: GLOBEnergia sp. z o.o.

Rocznie w Europie, z powodu życia w powietrzu złej jakości umiera około 430 tysięcy osób. To tak, jakby co roku, znikało z obszaru Europy prawie takie miasto jak Gdańsk.

Dlaczego tak jest? Powodem takiego stanu rzeczy są zbyt wysokie stężenia pyłów zawieszonych i innych substancji szkodliwych – takich, które naturalnie w powietrzu nie występują, lub których stężenie jest wyższe od naturalnego. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza i przekraczanych norm są substancje pochodzące z domowych pieców i kotłowni węglowych, duże natężenie transportu, przemysł. Według najnowszego raportu NIK jesteśmy jednym z krajów Unii Europejskiej o najgorszej jakości powietrza – wynika z informacji, które przekazała nam Justyna Lis – menedżer ds. komunikacji w GLOBEnergia sp. z o.o.

Bardzo łatwo jest rzucać oskarżenia na administrację, za niewystarczające działania w walce ze smogiem, czy na obywateli, którzy ciągle eksploatują nieefektywne systemy grzewcze. Nie tędy droga… Powietrze to nas wspólny interes. Działania poprawiające jakości życia i zdrowia powinny być komplementarne, wspólne, zdecydowane i rozsądne. Aby to zrealizować potrzebna jest rozmowa, wsłuchanie się w potrzeby wszystkich zainteresowanych stron i znalezienie rozwiązań korzystnych i akceptowalnych dla ogółu.

Porozmawiajmy więc o rozwiązaniach problemu smogu, o oczekiwaniach i ograniczeniach. Porozmawiajmy o naszej wspólnej przyszłości.

Już 4 października 2018 w Sali Obrad Rady Miasta Gdańska odbędzie się kolejna edycja spotkań Energia w Gminie. Poruszymy tematy o tym, jak stworzyć budynek, który zapewni zdrowe warunki do życia. Powiemy o eksploatacji pomp ciepła, instalacji fotowoltaicznych, o trendach w budownictwie i ociepleniach. Zaprosimy do rozmowy Prezesa WFOŚiGW, który opowie o programie Czyste Powietrze – programie dla mieszkańców, który pomoże zmodernizować budynki jednorodzinne w Polsce. Zwrócimy uwagę na poszczególne takie elementy budynku m. in. okna i elementy prefabrykowane. Porozmawiamy błędach wykonawczych podczas prac termomodernizacyjnych i o prawidłowym planowaniu gruntownej termomodernizacji.

Z pozoru mogłoby się wydawać, że tematyka, którą zaprezentujemy jest znana, dość często i szeroko prezentowana, a mnożenie podobnych inicjatyw niepotrzebne. Nic bardziej błędnego. Dla nas rozmowa na te tematy ma sens. Wierzymy, że specjaliści, których dla Państwa zaprosiliśmy, swoją wiedzą i doświadczeniem rzucą na tematy energooszczędne nowe światło.

Wspólnie zawalczmy o nasze zdrowie i życie. Do zobaczenia w Gdańsku!

Spotkajmy się w Gdańsku!

Wstęp bezpłatny: dla burmistrzów, wójtów, prezydentów miast, działów ochrony środowiska, zamówień publicznych i inwestycji, spółek miejskich, instytucji państwowych i naukowych, partnerów organizatorów konferencji – obowiązkowa rejestracja na stronie wydarzenia.

Uczestnicy otrzymają certyfikat poświadczający udział w wydarzeniu oraz Poradnik „Niska Emisja – efektywność energetyczna w gminach i samorządach” pod redakcją naukową dr inż. Michała Kaczmarczyka.

4 października 2018 r. XXIX Forum Energia w Gminie

Miejsce: Nowy Ratusz, Sala Obrad Rady Miasta Gdańska, ul. Wały Jagiellońskie 1, 80-853 Gdańsk

Rejestracja uczestników godz. 9:30, konferencja od 10:00 do 15:00

Program, formularz rejestracyjny oraz pozostałe informacje dostępne na stronie wydarzenia: www.globenergia.pl/wydarzenia/xxix-forum-energia-w-gminie-w-gdansku

Zapraszamy! – zachęca Justyna Lis – menedżer ds. komunikacji w GLOBEnergia sp. z o.o.

Czytaj również na stronie: netka.gda.pl

(K.N.)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *