Lądowisko nad szpitalem w Gdańsku; nad dachami, niedaleko komina… Otrzymało atest;  zostało przetestowane. Dozwolone jest lądowanie tam śmigłowców z pacjentami.

Fot. Kazimierz Netka.

Śmigłowce państwowego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego mogą tam lądować także nocą.

Po około 6 latach starań, w piątek 12 października 2018 roku uroczyście otwarto lądowisko dla helikopterów na szpitalu im. Kopernika w Gdańsku. Wartość inwestycji to ponad 6 milionów złotych.

 

Fot. Kazimierz Netka

Oprócz budowy lądowiska (powyżej budynków szpitalnych, niedaleko wysokiego komina), dostosowano szpitalne oddziały do nowych możliwości – odbioru z helikoptera chorych, rannych transportowanych drogą powietrzną – tak by oddziały posiadały bezpośrednią komunikację z płytą lądowiska.

 

Stworzono też stanowisko intensywnej terapii dla dzieci i zakupiono sprzęt na potrzeby Centrum Urazowego dla Dzieci uzupełniając i modernizując wyposażenie o niezbędne elementy za ponad 3 mln zł – poinformowała nas Dorota Patzer – starszy inspektor w Biurze Prasowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

 

Fot. Kazimierz Netka

Budowa lądowiska jest częścią projektu, dzięki któremu działające w placówce Centrum Urazowe dla Dzieci, osiągnie pełną funkcjonalność. Będą do niego trafiać najmłodsi pacjenci z całego regionu, którzy ulegli poważnym urazom. Płyta lądowiska i budynki znajdujące się w okolicy są wyposażone w światła nawigacyjne, tak by śmigłowce mogły lądować także nocą.

 

Fot. Kazimierz Netka

Środki na realizację projektu pochodzą z dotacji unijnej, dotacji Samorządu Województwa Pomorskiego i z zasobów samej Spółki – wynika z informacji, które przedstawił podczas uroczystości m.in. Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego. Wartość projektu: 9 510 089,11 zł; dofinansowanie:  7 650 000 zł. Koszt budowy lądowiska to prawie dwie trzecie całości wartości projektu:  6 027 000 zł.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Lądowisko służy do transportu pacjentów do naszego szpitala drogą lotniczą głównie z miejsc do których albo trudno dojechać samochodem, albo czas reakcji wymaga, żeby był to transport chorego, rannego błyskawiczny – powiedział Dariusz Kostrzewa, prezes zarządu spółki Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku. Przeznaczone będzie to lądowisko głównie dla dzieci, ponieważ jest elementem centrum urazowego dla dzieci, które działa w szpitalu. Konstrukcja lądowiska unikatowa na skalę Polski; to 22- metrowa budowla betonowa, wynosząca platformę lądowania ponad dachy otaczających ją budynków. Nośność lądowiska wynosi 6,4 tony.

 

Fot. Kazimierz Netka

Z założenia mają tu być dowożeni pacjenci z województwa pomorskiego, ale możemy przyjąć każdego, tak jak do tej pory – przyjmujemy pacjentów z całej Polski. Skądkolwiek śmigłowiec pacjenta przywiezie.

 

Fot. Kazimierz Netka

Nie mogło być już lądowań, ponieważ dopiero wczoraj wydano decyzję o dopuszczeniu do użytkowania, natomiast mamy za sobą odbiór tego lądowiska Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i ich pomiary. Był próbny nalot na lądowisko z nagraniem filmu z wykonaniem zdjęć, z testami oświetlenia nawigacyjnego – wiemy, że to lotnisko zadziała – mówił prezes Dariusz Kostrzewa.

 

Fot. Kazimierz Netka

– Lądowisko przy Szpitalu Mikołaja Kopernika ma bardzo duże znaczenie dla Państwowego Ratownictwa Medycznego – powiedział nam Zbigniew Kmiecik – zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego. – Ważny jest bowiem czas dostarczenia poszkodowanego pacjenta bezpośrednio do szpitala. Do tej pory takiej możliwości nie było. Uważamy, że lądowisko to jest ważnym elementem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, podobnie jak jest nim Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Kazimierz Netka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *