Nowa Cerkiew z gminy Morzeszczyn wygrała konkurs „Piękna Wieś Pomorska 2018”. Do finału  zakwalifikowało się 11 miejscowości. Najpiękniejszą posesję mają Mirosława i Zenon Tiałowscy z Dąbrówki, gm. Starogard Gdański.

Fot. Włodzimierz Amerski

Nagrody za troskę o uatrakcyjnianie województwa pomorskiego i Polski.

Kapituła konkursowa zdecydowała o przyznaniu trzech wyróżnień i trzech pierwszych miejsc dla najpiękniejszych wsi z Pomorza w 2018 roku. Zostały one wybrane spośród jedenastu, które dostały się do finału.

 

Pierwsze miejsce i nagrodę 30 tys. zł otrzymała wieś Nowa Cerkiew, gm. Morzeszczyn (powiat tczewski).

 

Nagrodę 20 tys. zł, puchar i dyplom odebrało Lubieszewo, gm. Nowy Dwór Gdański (powiat nowodworski) za zajęcie drugiego miejsca.

 

Brąz powędrował do wsi Koteże, gm. Starogard Gdański (powiat starogardzki). Koteże również otrzymały puchar i dyplom oraz nagrodę pieniężną w wysokości 10 tys. zł.

 

Wyróżnienia w konkursie oraz nagrody pieniężne w wysokości 3 tys. zł otrzymały wsie: Żelistrzewo (gm. Puck), Leśno (gm. Brusy) i Chwaszczyno (gm. Żukowo).

Kategoria – zagroda

Oprócz nagród dla całych wsi, jury konkursu przyznało również trzy nagrody i trzy wyróżnienia dla najpiękniejszych zagród w województwie pomorskim. Pierwsze miejsce zajęli Mirosława i Zenon Tiałowscy z Dąbrówki, gm. Starogard Gdański. Państwo Tiałowscy hodują trzodę chlewną, uprawiają rzepak i zboża. Sami produkują wyroby mięsne i nabiał. Otrzymali nagrodę w wysokości 5 tys. zł., puchar i dyplom.

Goście zgromadzeni w Sali im. Lecha Bądkowskiego Pomorskiego Urzędu Marszałkowskiego dowiedzieli się, że drugie miejsce zajęli Maria i Adam Szyngwelscy z Kosobud, gm. Brusy. W swoim gospodarstwie produkują mleko i uprawiają m.in. kukurydzę. Otrzymali nagrodę w wysokości 4 tys. zł. Trzecie miejsce i nagrodę 3 tys. zł w kategorii zagroda otrzymała Monika Stanicka z Borkowa Lęborskiego gm. Choczewo.

W gospodarstwie pani Moniki Stanickiej uprawiane jest m.in. żyto i rzepak. Dzięki środkom unijnym właścicielka zmodernizowała zagrodę (m.in. budynki gospodarcze), a także zakupiła maszyny rolnicze.

W części artystycznej wystąpił 20-osobowy żeński zespół taneczny i wokalny Psiotrowe Dziywuchy z gminy Morzeszczyn (powiat tczewski).

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Czytaj też na portalu: netka.gda.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *