Maraton PZU w Gdańsku

Biegiem wsparli Fundację Hospicyjną

Uczestnicy biegu głównego oraz sztafet 2. PZU Gdańsk Maratonu, w niedzielę 15 maja 2016 r. przy gorącym dopingu, ruszyli spod AMBEREXPO na ponad 42 km trasę. Jej przebieg umożliwiał licznym gościom z Polski i zagranicy zwiedzenie najciekawszych miejsc w mieście.
Fot. Włodzimierz Amerski 096
Sygnał do startu wystrzałem z pistoletu dał Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.
Fot. Włodzimierz Amerski 024
Przygodę z maratonem w Gdańsku zawodnicy rozpoczęli od startu podzielonego na kilka grup. Szlak biegu wiódł przez murawę Stadionu Energa Gdańsk, wnętrze Europejskiego Centrum Solidarności i bramę stoczni, po czym zawodnicy przemieścili się w kierunku Długiego Targu i Fontanny Neptuna.
Fot. Włodzimierz Amerski 181
W słońcu pokonali długą prostą ze Śródmieścia przez Wrzeszcz, Przymorze i Żabiankę i przy Ergo Arenie skierowali się na Zaspę.
Fot. Włodzimierz Amerski 222
Na tym długim prostym odcinku we Wrzeszczu biegacze korzystali z punktu żywnościowego.
Fot. Włodzimierz Amerski 326
Taki punkt z wodą i bananami był również usytuowany przy ul. Rzeczypospolitej na Zaspie.
Fot. Włodzimierz Amerski 374
Trasa prowadziła również przez Park Nadmorski im. R. Reagana tuż przy plaży, z finiszem w Centrum Wystawienniczym AMBEREXPO.
Fot. Włodzimierz Amerski 023
Jako faworyci biegu typowani byli m.in. Paweł Piotraschke, Łukasz Gurfinkiel czy Jarosław Janicki. Na starcie stanęła również zwyciężczyni z ubiegłego roku, Ewa Huryń.
Fot. Włodzimierz Amerski 070
Czołówkę biegu utworzyła grupa trzech zawodników: Krzysztof Grabowski, Łukasz Gurfinkiel oraz Paweł Piotraschke. W ślad za nimi podążał Jarosław Janicki, chociaż między 15 kilometrem a półmetkiem prowadząca trójka zaczęła mu już dość wyraźnie odchodzić. Przed 30 km Piotraschke i Gurfinkiel minimalnie odskoczyli Grabowskiemu.

To był też moment dla Pawła Piotraschke /LKB Braci Petk Lębork – Szkoła Policji Słupsk/, który znakomicie rozplanował siły i zostawił konkurenta wyraźnie z tyłu.
Fot. Włodzimierz Amerski 420
Na mecie zameldował się z nowym rekordem PZU Gdańsk Maratonu. Jego nieoficjalny czas to 2:36,15.

– Trasa była bardzo fajna, urozmaicona. Byłem dzisiaj bardzo dobrze przygotowany do tego biegu. Trzymałem się czołówki, zaatakowałem na 29 kilometrze – cieszył się na mecie zwycięzca 2. PZU Gdańsk Maratonu.

Drugi dobiegł Krzysztof Grabowski /LKS Zantyr Sztum KM UMK Toruń/ ze stratą ponad 3 min. do zwycięzcy (2:39,17). Ostatnie miejsce na podium uzupełnił Antoni Grabowski /porannybiegacz.pl/ z czasem 02:40,29.
Fot. Włodzimierz Amerski 418
W grupie kobiet, praktycznie od startu samotnie prowadziła Ewa Huryń. Na 15 km około minuty za nią podążała Agnieszka Lebiedzińska. Przewaga tryumfatorki z 2015 r. rosła z każdym kilometrem. W międzyczasie na drugą pozycję przesunęła się gdańszczanka Elżbieta Tuwalska. Ona jednak też traciła sporo do liderki. Jako pierwsza metę minęła zwyciężczyni z ubiegłego roku, Ewa Huryń /Grupa Biegowa RunnersClub.pl – Szczecin/. Ona też poprawiła swój czas z 2015 r., kończąc maraton z wynikiem 03:01,17.

– Zmęczenie jest dosyć spore. Nie czułam, że mogę być faworytką, bo w tym roku jeszcze nie skończyłam przygotowań, gdyż przytrafiła się drobna kontuzja i jestem ponad miesiąc do tyłu. Mimo to postanowiłam, że przyjadę i pobiegnę najlepiej, jak potrafię. Czas lepszy w porównaniu do ubiegłorocznego, aczkolwiek nie jest to życiówka. Nie planowałam tu specjalnie rekordów – mówiła na mecie Huryń.

Kolejna na mecie Ania Karolak /Stopa Słupsk – Siemianice/ potrzebowała 03:09,11 na pokonanie całego dystansu. Trzecia na finiszu pojawiła się Elżbieta Tuwalska/LKS Zantyr Sztum/ z wynikiem 03:10,25.
Fot. Włodzimierz Amerski 301
Klasyfikację sztafet wygrała grupa Dudycz Team (Paweł Borawski, Jacek Biskup, Adam Thiel, Justyna Thiel) prowadzona przez trenera programu „Aktywuj się w maratonie”, Radka Dudycza. Jej wynik to 2:40,30. Wielu uczestników 16-tygodniowego cyklu przygotowań do gdańskiej imprezy osiągnęło swoje „życiówki”, a najlepszy wynik na mecie jednego z uczestników to rewelacyjne ósme miejsce Piotra Pietrzaka (02:48,05).
Fot. Włodzimierz Amerski 349
W stawce biegaczy można było spotkać m.in. Jacka MEZO Mejera, rapera i maratończyka oraz mistrza olimpijskiego w wioślarstwie, Adama Korola.

– Na 30. kilometrze uderzyła mnie maratońska ściana i miałem ochotę skręcić na plażę wykąpać się w morzu. Na szczęście doczłapałem do mety, sprinterski finisz, 2:59 więc nie jest źle! – mówił na mecie z uśmiechem na ustach Mezo.
Fot. Włodzimierz Amerski 402
Z poprawioną o prawie 9 minut życiówką na metę dotarł w kilkuosobowej grupie wicemarszałek pomorski Ryszard Świlski, uzyskując czas 3:51,59.
Fot. Włodzimierz Amerski 407
Podczas rozmowy z red. Tomaszem Galińskim z Radia Gdańsk, tuż po minięciu mety Ryszard Świlski powiedział, że ostatnie dwa kilometry biegu pod silny i chłodny wiatr było wysiłkiem ponad miarę. Jemu udało się jednak pokonać i tę naturalną przeszkodę i bardzo się cieszy z zejścia uzyskanym czasem poniżej czterech godzin.
Fot. Włodzimierz Amerski 433

Akcja Sponsora Tytularnego PZU – Podziel Się Kilometrem – zanotowała kolejny rekord. Ubiegłoroczny wynik 1581 km został pobity przez uczestników oraz widzów, dzięki czemu Fundacja Hospicyjna została wsparta kwotą 16.400 PLN, co odpowiada dystansowi 1640 km pokonanych na bieżniach, orbitrekach, na rowerkach i wyskakanych przez najmłodszych.
Fot. Włodzimierz Amerski 382
Organizatorami 2. PZU Gdańsk Maratonu są Miasto Gdańsk oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Gdańsku.
Fot. Włodzimierz Amerski 427

Sponsorem tytularnym imprezy jest PZU, a Partnerem technicznym firma Craft.
Fot. Włodzimierz Amerski 411
Partnerzy: Enervit, AMBEREXPO, Międzynarodowe Targi Gdańskie S.A., Saur Neptun Gdańsk S.A., Oceanic, Dealer BMW Zdunek, Aqua Stacja, Sita Północ, Stadion Energa Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności, ZTM Gdańsk, sklepbiegowy.com, JUMPCITY.
Fot. Włodzimierz Amerski 389
Partner społeczny: Fundacja Hospicyjna
PZU Gdańsk maraton w liczbach: 90 000 kubeczków z napojami; 18 750 litrów wody; 4 665 litrów napojów izotonicznych; 400 kg bananów;
Fot. Włodzimierz Amerski 316
544 wolontariuszy;
Fot. Włodzimierz Amerski 302
529 osób służb ochrony;
Fot. Włodzimierz Amerski 365
61 osób pomocy medycznej; 20 punktów kibicowania; 17 karetek i pojazdów technicznych.
Fot. Włodzimierz Amerski 226
Wiesław Wiwatowski /Gdynia z czasem 03:25,04/ ukończył swój 314 maraton.

Zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *