Maraton „Solidarności” w upale 35 stopni Celsjusza. Autor: Włodzimierz Amerski

Autor: Włodzimierz Amerski.

806 uczestników z 26 państw pobiegło w XXI Polpharma Maratonie „Solidarności”

Kenijczycy zwyciężyli w Gdańsku

Z walką, z własnymi słabościami, rywalami, a także z upałem sięgającym 35 st. C, najlepiej poradzili sobie Kenijczycy. Na trójmiejskiej trasie, prowadzącej z Gdyni do Gdańska, ubiegłoroczny triumf powtórzył Joel Maina Mwangi z Keni, który osiągnął wynik 2:28:38 godz.

Fot. Włodzimierz Amerski

Wśród kobiet najszybsza również okazała się Kenijka – Jepkurui Gladys Biwott (na powyższym zdjęciu), której czas 2:42:36 był słabszy jedynie od czau uzyskanego przez trzech mężczyzn. Oboje ciemnoskórzy zwycięzcy otrzymali nagrody pieniężne; po 4 tysiące złotych.

Maraton tradycyjnie poprzedziło złożenie kwiatów pod Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 w Gdyni. W imieniu uczestników biegu do tej ceremonii zaproszono czterech zawodników, którzy zaliczyli wszystkie dotychczasowe maratony, tj.: Krzysztofa Grzybowskiego, Jana Parusińskiego, Antoniego Sobolewskiego i Mariusza Szymańskiego.

Fot. Włodzimierz Amerski

Liderzy biegu: Kenijczyk Joel Maina Mwangi i Węgier Tamas Nagy, na każdym kolejnym pomiarze czasu powiększali swą przewagę.

– Współpracowaliśmy zgodnie, na całym dystansie. Nie forsowaliśmy tempa, gdyż temperatura była wysoka. To, kto ma wygrać, postanowiliśmy rozstrzygnąć na finiszu – powiedział po minięciu linii mety Kenijczyk Mwangi, który uzyskał sekundę przewagi nad Węgrem Nagy’em.

https://prasabalt.gratka.pl/service/home/~/?auth=co&loc=pl&id=53311&part=5Fot. Włodzimierz Amerski

Trzecie miejsce obronił Ukrainiec Pawel Stepanienko, ale do Kenijczyka i Węgra stracił blisko 7 minut. Natomiast najciekawsze rzeczy działy się za plecami tego tercetu.

Kolejnych mężczyzn mijała Jepkurui Gladys Biwott. Kenijka metę osiągnęła jako czwarta. Nigdy w historii Maratonu „Solidarności” kobieta nie zajęła tak wysokiego miejsca.

Najlepszym Polakom pozostała walka o piąte miejsce. Gdy osłab Łukasz Gurfinkiel (Gdańsk), liderem biało-czerwonych został na kilkanaście kilometrów Bartosz Ceberak (Lubartów). Jednak na końcówce wzięło górę doświadczenie Jarosława Janickiego. Ten 49-latek z Gryfina w przeszłości trzykrotnie zwyciężał w Maratonie „Solidarności”. Natomiast w mistrzowskich imprezach największe sukcesy święcił w biegach na 100 kilometrów. Był trzykrotnie mistrzem Europy i czterokrotnym wicemistrzem świata na tym dystansie.

– Do tego maratonu wróciłem po trzyletniej przerwie. Trochę zapomniałem jak tutaj ciężko się biega. Trasa jest fajna i szybka, ale nie w tych warunkach. Dzisiaj była „patelnia”. Ze słońca mogli być zadowoleni ci, co… poszli na plażę. Ja jestem bardzo zmęczony, ale i zadowolony. Przed startem, to moje piąte miejsce w klasyfikacji open wziąłbym w ciemno. Nawet na początku trochę przesadziłem z tempem, powinienem spokojnie zacząć, ale na szczęście udało się przytrzymać wysoką lokatę – ocenił na mecie Janicki.

https://prasabalt.gratka.pl/service/home/~/?auth=co&loc=pl&id=53311&part=8Fot. Włodzimierz Amerski

Na rogu ulic Hallera/Grudziądzka na Zaspie, strażacy rozciągnęli gumowy wąż i utworzyli z niego wodną chłodzącą kurtynę.

NAJLEPSI W XXI POLPHARMA MARATONIE „SOLIDARNOŚCI”

https://prasabalt.gratka.pl/service/home/~/?auth=co&loc=pl&id=53311&part=19Fot. Włodzimierz Amerski

Klasyfikacja mężczyzn, na zdjęciu od prawej:

1. Joel Maina Mwangi (Kenia) 2:28:38

2. Tamas Nagy (Węgry) 2:28:39

3. Pawel Stepanienko (Ukraina) 2:35:32

4. Jarosław Janicki (Hermes Gryfino) 2:43:10

5. Paweł Nawrot (Świętochłowice) 2:44:03

6. Krzysztof Garbowski (Zantyr Sztum) 2:44:36

https://prasabalt.gratka.pl/service/home/~/?auth=co&loc=pl&id=53311&part=18Fot. Włodzimierz Amerski

Klasyfikacja kobiet, na zdjęciu od prawej:

1. Jepkurui Gladys Biwott (Kenia) 2:42:36

2. Daniella Cirlan (Rumunia) 2:49:55

3. Żanna Peczko (Ukraina) 3:01:53

4. Ludmiła Szelest (Ukraina) 3:04:09

5. Małgorzata Tuwalska (Zantyr Sztum) 3:12:35

6. Małgorzata Mikołajek (Pro-Run Wrocław) 3:20:54

Wyniki wszystkich startujących

http://wyniki.datasport.pl/results1549/results.php?dystans=1

Tekst i zdjęcia: Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *