Międzynarodowe Baltexpo ‘2021 w Gdańsku. Przegląd polskiej gospodarki morskiej. Nowe kierunki rozwoju przemysłu. Wychodzimy daleko na morze; chcemy bardziej wykorzystywać bałtycki wiatr

Fot. Kazimierz Netka.

Pandemia nie sparaliżowała polskich portów

Wręczenie Złotych Kotwic – nagród za dokonania w gospodarce było jednym z najważniejszych wydarzeń inauguracji XXI targów Morskich i Konferencji BALTEXPO w Gdańsku. Wydarzenie to odbywa się w halach Międzynarodowych Targów Gdańskich. Złote Kotwice przyznała kapituła pod przewodnictwem Sławomira Majmana. Nagrodami tymi uhonorowano: Stocznię Remontowa Shipbuilding – za budowę niszczycieli Kormoran II:

Fot. Kazimierz Netka.

Zarząd Morskiego Portu Gdynia – za utrzymanie stałego tempa inwestycji i wysokiej płynności przeładunków:

Fot. Kazimierz Netka.

Piotra Soykę (pośmiertnie) – twórcę i wieloletniego prezesa Remontowa Holding w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

We wręczaniu nagród oraz inauguracji Targów Baltexpo 2021 uczestniczył m.in. Grzegorz Witkowski – wiceminister infrastruktury.

BALTEXPO to najważniejszy projekt gospodarczy, poświęcony gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo – Wschodniej – poinformowała Kama Milewska – Dyrektor Projektów w Zarządzie Targów Warszawskich, które są organizatorem Baltexpo.

Tegoroczne BALTEXPO ma charakter wyjatkowy, bo to pierwsze wydarzenie gospodarcze w Europie, organizowane po okresie pandemii. Stąd szczególne zainteresowanie biznesu, administracji, ekspertów pierwszą możliwością osobistych spotkań i rozmów. BALTEXPO 2021 jest też dowodem żywotności, rozmachu inwestycyjnego, poszukiwania nowych form działalności i źródeł finansowania polskich przemysłów morskich.

Najważniejsze grupy wystawców na tegorocznych targach to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku. Poruszane są zagadnienia dotyczące m.in. transportu intermodalnego, energetyki wiatrowej. Mimo krótkiego czasu na zgłaszanie udziału od momentu zawieszenia ograniczeń, BALTEXPO 2021 zgromadziło aż 116 wystawców z 8 krajów. Podczas BALTEXPO 2021 odbędzie się ponad 60 godzin 10 konferencji i debat publicznych.

Fot. Kazimierz Netka.

Uczestnicy BALTEXPO dyskutowali podczas Debaty Otwarcia na temat inicjatywy Trójmorza rozumianej jako nowy impuls rozwoju regionu portów Europy Środkowo-Wschodniej. Współorganizatorem tej Debaty jest rządowy Ośrodek Studiów Wschodnich (OSW), zaś patronem medialnym portal Trójmorze. Elektryzującemu stocznie i dostawców wyposażenia Programowi „Miecznik” poświęcono konferencję, której partnerem jest PGZ Stocznia Wojenna.

Budzącą wiele nadziei i kontrowersji chińska inicjatywa Morskiego Jedwabnego Szlaku i szans Polski na styku Azji i Europy to przedmiot obrad kolejnej konferencji w międzynarodowej  obsadzie.

Projektowi morskiej energetyki wiatrowej, na który w najbliższych latach przeznaczone będą poważne środki z Krajowego Programu Odbudowy, udziałowi portów i firm – kooperantów poświęcona jest kolejna dwusesyjna konferencja.  Idzie o zwiększenie udziału polskich firm w dostawach komponentów i materiałów na rzecz morskiej energetyki wiatrowej.

Uczestnicy Morskiego Forum Inwestycji Infrastrukturalnych omówią strategie rozwoju portów morskich,  portowych i około portowych inwestycji infrastrukturalnych i upomną się o inwestycje intermodalne i ułatwiające dostęp do polskich portów. Przedmiotem oddzielnych konferencji są także m. in. Inwestycje kolejowe w kontekście transportu intermodalnego, dekarbonizacja żeglugi, zeroemisyjne statki i technologie. Tradycyjnie podczas BALTEXPO zbiera się Związek Pracodawców Forum Okrętowe .

Patronatu BALTEXPO 2021 udzielili m. in. ministrowie: Infrastruktury, Spraw Zagranicznych, Rozwoju i Technologii, Klimatu i Środowiska, Aktywów Państwowych, marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego, Wojewoda Pomorski, Prezydenci Gdańska, Gdyni i Szczecina. Partnerem strategicznym BALTEXPO jest Remontowa Holding S.A. Partnerami BALTEXPO są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Invest in Pomerania, Grupa LOTOS S.A. i Copma Polska Sp. z o.o.

Targi BALTEXPO 2021 odbywają się w gdańskiej Hali AMBEREXPO i potrwają od 6 do 8 września – poinformowała Kama Milewska – Dyrektor Projektów w Zarządzie Targów Warszawskich, które są organizatorem Baltexpo.

Fot. Kazimierz Netka.

Na Baltexpo 2021 prezentuje się również Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej (RZGW) w Gdańsku. Gdański RZGW jest ściśle związany z morzem. Rzeki oraz Bałtyk są bowiem od siebie zależne. RZGW pokazuje na targach Baltexpo m.in. wizerunki swych jednostek pływających – np. lodołamaczy. Niebawem do tej flotylli dołączy kolejny nowy lodołamacz – powiedzieli nam Bogusław Pinkiewicz i Ewa Wiśniewska z Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej RZGW w Gdańsku. Na stoisku RZGW zapoznać się można z projektem ważnej budowli: wrót przeciwsztormowych na rzece Tudze na Żuławach. Przedstawiany jest również „Projekt aktualizacji programu ochrony wód morskich”.

Więcej wiadomości na temat Baltexpo 2021 znajduje się na stronie www.baltexpo.ztw.pl .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *