Międzynarodowy Dzień Lasów. Ile ich mamy w Pomorskiem – informuje Urząd Statystyczny w Gdańsku. Jakie spełniają funkcje? Ile dla nas znaczą? Warto sobie to przypomnieć, dzisiaj, w sobotę, 21 marca 2020 roku, podczas Międzynarodowego Dnia Lasów

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku

1 kwietnia – 75-lecie powołania dyrekcji lasów państwowych w Gdańsku

Lasy w województwie pomorskim pełnia ogromnie ważną rolę. Są skarbem tego regionu oraz całej Polski, a nawet Europy. Niezwykle cenne są znajdujące się na południu województwa – na pograniczu z woj. kujawsko – pomorskim, Bory Tucholskie – wspaniała fabryka tlenu. Olbrzymie znaczenie mają sosny, buki, dęby i inne drzewa, na północy województwa – pełnią bardzo ważną funkcję ochronną na pograniczu lądu i morza, umacniając m.in. wydmy np. na Półwyspie Helskim i na Mierzei Wiślanej. Ile jest lasów w Pomorskiem i jak przedstawia się to województwo na tle kraju – o tym ma wiedzę m.in. Urząd Statystyczny w Gdańsku. Szczegóły przedstawia infografika, którą przekazała nam Małgorzata Miryn – specjalista w Pomorskim Ośrodku Badań Regionalnych Urzędu Statystycznego w Gdańsku – z okazji przypadającego 21 marca Międzynarodowego Dnia Lasów. Infografiki zawierają dane za 2018 r. Oto owe ilustracje:

Źródło ilustracji: Urząd Statystyczny w Gdańsku

Warto wiedzieć, że zasobami leśnymi zarządza Państwowe Gospodarstwo Leśne „Lasy Państwowe”. Na szczeblu centralnym jest Dyrekcja Generalna Lasów państwowych. Realizuje ona gospodarowanie cennymi zasobami przyrodniczymi przy pomocy regionalnych dyrekcji lasów państwowych (RDLP), nadleśnictw i leśnictw. Granice RDLP nie pokrywają się z granicami województw. W Pomorskiem lasy znajdują się pod zarządem RDLP: Gdańsk, Szczecinek, Olsztyn, Toruń, Piła. Największy obszar jest pod opieką RDLP Gdańsk.

Warto wiedzieć, że na terenie tej RDLP rośnie unikatowy obraz: wizerunek Orła – naszego godła narodowego, z drzewek posadzonych w granicach Nadleśnictwa Lipusz, na gruntach, gdzie szata roślinna zniszczona została przez nawałnicę – huragan – w nocy 11 sierpnia 2017 roku.

Źródło ilustracji: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku

Pomorscy leśnicy obchodzą w tym roku Jubileusz 75 lecia swojej powojennej pracy. Działalność Gdańskiej Dyrekcji Lasów Państwowych rozpoczęła się po II wojnie światowej, po powołaniu jej 1 kwietnia 1945 r. przez ministra Rolnictwa i Reform Rolnych – napisał Jacek Leszewski w artykule pt. „HISTORIA RDLP W GDAŃSKU”, opublikowanym na stronie internetowej: https://www.gdansk.lasy.gov.pl/historia#.XnW5K9JKjIU .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *