Milowy krok Grupy Ignitis i Polski w pozyskiwaniu zielonej energii, niedaleko Malborka i Sztumu. Na Farmie Wiatrowej Pomerania  ukończono montaż wszystkich 29 turbin wiatrowych. Od wiosny 2021 r. popłynie stamtąd czysty prąd dla około 160 tys. gospodarstw domowych. Jest nowa Pani Prezes Ignitis Polska

Źródło ilustracji: Ignitis Group.

Zakończenie przez Ignitis budowy farmy wiatrowej w woj. pomorskim to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji systemu energetycznego naszego kraju

Budowa farmy wiatrowej na Pomorzu, należącej do międzynarodowej grupy energetycznej Ignitis Group, osiągnęła znaczący etap rozwoju. Ostatnią turbinę wiatrową zamontowano tam pod koniec listopada br. Instalacja turbin w jednej z największych farm wiatrowych w Polsce rozpoczęła się w połowie maja 2020 roku – poinformowała nas Kamila Kowalewska – PR Manager w Personal PR Sp. z o. o. Oto ciąg dalszy komunikatu:

Farma Wiatrowa Pomerania jest pierwszą tego typu inwestycją Ignitis Group w Polsce. Składa się z 29 turbin wiatrowych o mocy nominalnej od 3 do 3,3 MW.

– Zakończenie budowy farmy wiatrowej na Pomorzu to kolejny ważny krok w kierunku dekarbonizacji systemu energetycznego Polski. Jest to również wyjątkowo ważne wydarzenie dla Grupy Ignitis, ponieważ zwiększy ono portfel zielonej energii w Grupie i umocni jej pozycję w rozwijającym się sektorze energii odnawialnej w Polsce – mówi Darius Maikštėnas, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Ignitis.

Szacuje się, że pomorska farma wiatrowa zacznie pracować z pełną mocą od wiosny 2021 roku, kiedy zostanie ukończone przyłączenie turbin do sieci. Całkowita roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie 300 GWh i będzie zasilać czystą energią około 160 tys. gospodarstw domowych rocznie. Wartość zaplanowanych inwestycji w ramach projektu szacuje się na około 127 mln EUR.

Źródło ilustracji: Ignitis Group.

Rozwój zielonej energii jest jednym z głównych priorytetów zrównoważonego rozwoju, ustanowionych w długoterminowej strategii Ignitis Group, która pracuje nad rozwojem zielonego potencjału wytwórczego o łącznej mocy operacyjnej 4 GW do 2030 roku. Oprócz Farmy Wiatrowej Pomerania rozwijanej w Polsce, Grupa prowadzi również podobne projekty na Litwie. Obecnie w trakcie realizacji znajduje się projekt farmy wiatrowej w regionie miasta Możejki, gdzie wytwarzać zieloną energię będzie 14 turbin wiatrowych o łącznej mocy do 63 MW.

Nowa Pani Prezes Ignitis Polska

Ignitis Polska Sp. z o.o., spółka zależna Ignitis Group, wybrała nowego Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego. Stanowiska te objęła Diana Kazakevič, która pracuje w Ignitis Group od 2012 roku, natomiast od 2018 roku piastuje stanowisko Dyrektora Regionu Polskiego. Jednocześnie, w celu dalszego umacniania pozycji spółki na rynku polskim zdecydowano o rozpoczęciu procesu wyboru niezależnego członka rady nadzorczej.

Źródło ilustracji: Ignitis Group.

W ciągu trzech lat obecności na rynku polskim spółka Ignitis Polska Sp. z o.o. weszła na hurtowy krajowy rynek energii elektrycznej i gazu, dołączyła do rynku Nasdaq Commodities OMX działającego w Skandynawii oraz w lipcu bieżącego roku została dostawcą energii elektrycznej i gazu na rynku B2B.

– Ignitis Polska przekształca się na potrzeby polskiego rynku. Dlatego też wierzymy, że zmiana w zarządzaniu strategicznym spółki pozwoli szybciej osiągnąć wyznaczone cele strategiczne oraz umocni jej pozycję na rynku. Zapotrzebowanie na czystą energię, zrównoważone i przyjazne dla środowiska rozwiązania w Polsce stale rośnie i będzie do tego przykładana coraz większa uwaga. Diana Kazakevič ma duże doświadczenie w pracy z klientami oraz zdążyła już poznać polską kulturę biznesową. Pozwoli jej to umocnić pozycję spółki na rynku, oferując usługi spełniające oczekiwania polskich klientów – powiedział Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Ignitis Group, Darius Maikštėnas.

Zarząd Ignitis Polska Sp. z o.o. postanowił również, że w najbliższych dniach rozpocznie się proces selekcji na stanowisko niezależnego członka rady nadzorczej spółki w celu zapewnienia jej dalszego, szybkiego rozwoju. Marek Musiał, który piastował do tej pory funkcję Dyrektora Generalnego pozostanie nadal członkiem Zarządu.

Diana Kazakevič pracuje w Ignitis Group od 2012 roku. Wcześniej, była odpowiedzialna za międzynarodowy rozwój Grupy w Europie Środkowej i Wschodniej. Jest również członkiem zarządu w Gamybos Optimizavimas – spółce zależnej Ignitis Group.

– Ignitis Polska udowodniła już, że jest niezawodnym partnerem nowej i zrównoważonej energii, aktywnie uczestnicząc w rynku polskim i oferując swoim klientom optymalne rozwiązania. Cieszę się, że wraz z moim profesjonalnym zespołem mogę przyczynić się do dalszego rozwoju spółki i wzmocnienia jej pozycji w szybko zmieniającym się sektorze energetycznym – powiedziała Diana Kazakevič.

Umocnienie pozycji w Polsce, która jest uważana za część lokalnego rynku Ignitis Group jest również wpisane w cele strategiczne tej międzynarodowej grupy energetycznej.

Jednocześnie, Grupa Ignitis aktywnie inwestuje w projekty związane z energią odnawialną w Polsce. W Pomorskiem realizuje inwestycję Farmy Wiatrowej Pomerania o mocy 94 MW, dodatkowo we wrześniu podpisała umowę z Sun Investment Group na zakup portfolio farm fotowoltaicznych.

O Grupie Ignitis:

Grupa Ignitis jest jedną z największych międzynarodowych grup działających w zakresie użyteczności publicznej i energii odnawialnej w regionie bałtyckim. Jej podstawową działalnością jest obsługa sieci dystrybucji energii elektrycznej i gazu, a także poszerzanie portfela projektów zielonego wytwarzania. Grupa zarządza również strategicznie ważnymi elastycznymi zasobami wytwórczymi oraz zapewnia klientom usługi i rozwiązania, takie jak dostawy energii elektrycznej i gazu, energii słonecznej, e-mobilności, efektywności energetycznej i innych innowacyjnych inteligentnych platform energetycznych dla gospodarstw domowych i przedsiębiorstw. Grupa Ignitis działa na swoich rodzimych rynkach – Litwie, Łotwie, Estonii, Polsce i Finlandii – a także ocenia możliwości w innych krajach na ścieżce transformacji energetycznej – wynika z informacji, które przekazała nam Kamila Kowalewska – PR Manager w Personal PR Sp. z o. o.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *