Młode Miasto Gdańsk teraz i w przyszłości. Zagospodarowanie wszystkich terenów postoczniowych w stolicy województwa pomorskiego może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Rozpoczął się dialog społeczny dotyczący zabudowy centrum Młodego Miasta – Półwyspu Drewnica

Fot. Kazimierz Netka.

Powstał raport Młode Miasto – przyszłość dzielnicy

Z obszarów miast znikają całe osiedla. Powodowane jest to działaniami wojennymi, ale też rozwojem przemysłu. Tak stało się w Gdańsku z osiedlem Wisłoujście, które się wyludniło z powodu budowy m.in. Siarkopolu. Usuwane są z krajobrazu całe miejscowości; np. Kolkowo na północy województwa pomorskiego zlikwidowano, by na miejscu tej wioski wykopać dół pod zbiornik górny elektrowni wodnej szczytowo – pompowej. Mieszkańcy pobliskiego Kartoszyna musieli się wyprowadzić, gdy zaczęto budować elektrownię jądrową nad Jeziorem Żarnowieckim w II połowie ubiegłego stulecia.

Fot. Kazimierz Netka.

Dawno temu zniknęło w Gdańsku Młode Miasto, założone przez Krzyżaków. Na jego terenie powstała stocznia. Teraz jest szansa na wskrzeszenie tego osiedla. Od lat trwają debaty, rozmowy, konsultacje na ten temat. Podsumowania kolejnego etapu takiego dialogu społecznego dokonano podczas konferencji, 22 marca 2022 roku, przed Muzeum NOMUS – najnowszym obiektem kultury na ternach postoczniowych w Gdańsku. W spotkaniu tym uczestniczyli reprezentanci różnych środowisk.

O szczegółach poinformowała Izabela Kozicka-Prus z Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku:

Młode Miasto – przyszłość dzielnicy

Młode Miasto – przyszłość dzielnicy, to tytuł raportu z procesu konsultacyjnego przygotowanego na zlecenie Biura Architekta Miasta. Kolejne działania w temacie przyszłości terenów postoczniowych organizowane będą przez Stocznię Centrum Gdańsk (SCG). Jeszcze w tym półroczu planowane są też dyskusje dotyczące kształtu przedłużenia ul. Popiełuszki (tzw. Nowej Wałowej).

Fot. Kazimierz Netka.

– Marzy mi się, aby tereny Młodego Miasta były miejscem, w którym dobrze się żyje, dobrze się odpoczywa i dobrze się pracuje – powiedziała podczas prezentacji Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Młode Miasto to niewątpliwie jedna z tych przestrzeni, co do której mamy różne oczekiwania, pomysły i plany. Dlatego też chcemy przekazać raport z procesu konsultacyjnego „Młode Miasto – przyszłość Dzielnicy”. Myśląc o tej przestrzeni, widzimy obiekty kultury takie jak Europejskie Centrum Solidarności czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej. To także tereny postoczniowe i przestrzeń rekreacyjna, która nadaje temu miejscu nowego charakteru. Powstają kolejne inwestycje biurowe i mieszkaniowe. To wszystko powstaje we współpracy i w partnerstwie, gdyż tereny te w większości są terenami prywatnymi.

Kluczowymi zagadnieniami poruszanymi podczas spotkań w cyklu „Młode Miasto – przyszłość dzielnicy” były wielowymiarowe dziedzictwo terenów postoczniowych, dostępność rozumiana zarówno w kontekście fizycznym, jak i społeczno – kulturowym oraz układ przyrodniczy obejmujący szeroko rozumiane przestrzenie publiczne. Opinie, sugestie i postulaty uczestników pozwoliły na sformułowanie wniosków dotyczących sposobu kształtowania terenu Młodego Miasta oraz koordynacji samego procesu. Jednym z istotniejszych jest potrzeba kształtowania zrównoważonego programu funkcjonalnego dla obszaru, stworzenie terenów zielonych i rekreacyjnych oraz opracowanie programu społecznego, który będzie uzupełnieniem wobec przyszłych działań planistycznych.

Fot. Kazimierz Netka.

– Raport, który dzisiaj przedstawiamy, został przygotowany w poczuciu, że musimy na nowo otworzyć dyskusję na temat przyszłości Nowego Miasta – podkreślił prof. Piotr Lorens, architekt miasta. – Naszym głównym partnerem w tym przedsięwzięciu jest Stowarzyszenie Inicjatywa Miasta. Chcę podkreślić, że to dopiero początek dyskusji. Planujemy dyskutować o kolejnych aspektach rozwoju Młodego Miasta w sposób partnerski, otwarty, z udziałem wszystkich zainteresowanych, aby konkluzje dotyczące przyszłości tego obszaru faktycznie odzwierciedlały to, co gdańszczanki i gdańszczanie chcą w tym miejscu widzieć – jakiego miasta chcą w północnej części Śródmieścia Gdańska. Zachęcam do lektury raportu, który jest początkiem dyskusji nad aspektami kształtowania tej ważnej przestrzeni.

Fot. Kazimierz Netka.

Piotr Czyż prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Miasto zwrócił uwagę na to, że nowe Młode Miasto powinno być inkluzywne, czyli dostępne dla innych obywateli.

Wypowiadały się także panie reprezentantki osiedli.

– Jako przedstawicielka społeczności lokalnej sąsiadującej z Młodym Miastem, szczególnie cieszy mnie fakt, że w trakcie warsztatów poszukiwano relacji i związków nie tylko na terenie objętym analizą, ale także z najbliższym sąsiedztwem – podkreśliła Monika Mazurowska z dzielnicy Aniołki. – Na podstawie istniejących powiązań i mentalnych, i historycznych wypracowano postulaty dotyczące wykształcenia bardzo czytelnych powiązań infrastrukturalnych i funkcjonalnych. Mam nadzieję, że jeśli zostanie to zrealizowane, to Młode Miasta stanie się przestrzenią przyjazną i dostępną dla mieszkańców Gdańska o różnych potrzebach i o różnych możliwościach.

Fot. Kazimierz Netka.

– Chcielibyśmy, aby relacje pomiędzy wszystkimi żyjącymi tutaj mieszkańcami, tego i sąsiednich terenów będą jak najlepsze i na to najbardziej liczymy – powiedziała Monika Strugała, przewodnicząca Zarządu Rada Dzielnicy Młyniska.

Fot. Kazimierz Netka.

W konferencji udział wzięli również przedstawiciele inwestorów. Prezes Stocznia Centrum Gdańsk, Krzysztof Sobolewski, docenił jak ważna jest rola miasta jako koordynatora w procesie zachodzących zmian.

Proces konsultacyjny „Młode Miasto – przyszłość dzielnicy” został przeprowadzony w okresie od października do grudnia 2021 w ramach „Gdańskich Warsztatach Projektowych” i miał na celu określenie najważniejszych uwarunkowań i wyzwań stojących przed rozwojem Młodego Miasta. Konsultacje prowadzone były przez stowarzyszenie „Inicjatywa Miasto”. Uczestnikami procesu byli mieszkańcy Gdańska, przedstawiciele środowiska gospodarczego, instytucji kultury, organizacji pozarządowych i społecznych, władze miasta oraz rady dzielnic. W ramach procesu konsultacyjnego przeprowadzono sześć spotkań, w tym dwa spotkania warsztatowe oraz jeden warsztat ekspercki.

Raport do pobrania na stronie gdansk.pl, w zakładce Biura Architekta Miasta:

gdansk.pl/mlodemiasto (materialy do pobrania – link bezpośredni)

dialog spoleczny SCG

Fot. Kazimierz Netka.

Wskrzeszone Młode Miasto w Gdańsku ma być otwarte dla mieszkańców innych osiedli i turystów. Zagospodarowanie terenów postoczniowych potrwa jeszcze bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat. 22 marca 2022 roku zaczęła się kolejna runda konsultacji społecznych – dialog społeczny w sprawie zabudowy centrum Młodego Miasta: Półwyspu Drewnica.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *