Morska energetyka wiatrowa – nowy, unikatowy kierunek studiów podyplomowych w Politechnice Gdańskiej.

Fot. z Archiwum Politechniki Gdańskiej.

w ciągu najbliższych 15 lat zatrudnienie związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej sięgnie kilkudziesięciu tysięcy osób w skali całego kraju.

W Polsce coraz intensywniej rozwija się przemysł budowy morskich elektrowni wiatrowych. Dotychczas, produkcja wież wiatraków do stawiania na morzach, budowana była w polskich stoczniach, głównie na zagraniczne zamówienia. Coraz bliżej jesteśmy budowy polskich farm morskich elektrowni wiatrowych.

Niedawno, Morski Port Gdynia, miasta Gdynia, Rumia, Reda i gmina Kosakowo podpisały  list intencyjny w sprawie współpracy przy obsłudze budów farm morskich elektrowni wiatrowych. Teraz, w Politechnice Gdańskiej powstało Studium Podyplomowe „Morska energetyka wiatrowa”. Porozumienie w tej sprawie podpisali reprezentanci Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej oraz Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej – poinformowało Biuro Prasowe Politechniki Gdańskiej, przesyłając następujący komunikat w tej sprawie:

– Jestem przekonany, że czeka nas prawdziwy boom zainteresowania energetyką odnawialną w Polsce. Przed nami najpewniej kilkunastoletni okres olbrzymich inwestycji w morskie farmy wiatrowe, który wymaga przygotowania kadr do tworzenia i obsługi tego typu obiektów. Uruchomione na PG studia podyplomowe są pierwszym krokiem do zapewnienia branży niezbędnych specjalistów – zapewnia Mariusz Witoński, prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, który podpisał z Wydziałem Oceanotechniki i Okrętownictwa Politechniki Gdańskiej porozumienie dotyczące organizacji studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa. Rekrutacja kandydatów już się rozpoczęła!

– Studia potrwają dwa semestry, a ich wykładowcami będą specjaliści z PG oraz firm z sektora energetyki wiatrowej. Oprócz wiedzy związanej z projektowaniem i eksploatacją farm wiatrowych, ich tematyka obejmie między innymi prawne aspekty działania takich konstrukcji. Pierwsza grupa słuchaczy składać się będzie z około 40 osób – precyzuje prof. Marek Dzida, prorektor PG ds. kształcenia i dydaktyki, kierownik Katedry Automatyki i Energetyki WOiO PG oraz studiów podyplomowych.

Warunkiem wzięcia udziału w rekrutacji jest ukończenie studiów magisterskich, inżynierskich lub licencjackich, niekoniecznie politechnicznych. Dokumenty aplikacyjne należy złożyć do 15 września 2019 r. Pierwszy zjazd planowany jest na drugi weekend października.

– Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej szacuje, iż w ciągu najbliższych 15 lat zatrudnienie związane z rozwojem inwestycji w ten sektor sięgnie kilkudziesięciu tysięcy osób w skali całego kraju. Niezwykle się cieszę, że pierwszy krok w kierunku przygotowania niezbędnych kadr wykonujemy właśnie tutaj, na Politechnice Gdańskiej – zapewnia prezes Witoński.

– Mam nadzieję, że nowe studia odniosą podobny sukces, co uruchomiona kilka lat temu specjalizacja Inżynieria ropy i gazu. Osoby z certyfikatem jej ukończenia są poszukiwane na przykład przez firmy z norweskiego sektora wydobywczego – dodaje prof. Janusz Kozak, dziekan Wydziału Oceanotechniki i Okrętownictwa PG.

Szczegółowe informacje na temat studiów podyplomowych Morska energetyka wiatrowa można znaleźć na ich stronie internetowej: https://oio.pg.edu.pl/mew/informacje-ogolne .

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *