Można inaczej, czyli można pomagać. Za symboliczne, ale jakże prestiżowe nagrody: Bursztynowe Mieczyki, Bursztynowe Katamarany, którymi honoruje się zasłużonych – w województwie pomorskim.

XXIII Gala Nagrody Bursztynowego Mieczyka

Prestiżowe nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego i liczne wyróżnienia wręczono pomorskim organizacjom pozarządowym, stowarzyszeniom, fundacjom oraz jednostkom kościelnym i związkom wyznaniowym. Uroczysta gala odbyła się w piątek 1 grudnia 2017 w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku.

Liczne osoby uczestniczące w tym wydarzeniu dowiedziały się, że Nagroda Bursztynowego Mieczyka, której idea i koncepcja realizacji została przygotowana przez Regionalne Centrum Informacji i Wspomagania Organizacji Pozarządowych, przyznawana jest od 1994 roku. Od początku zyskała uznanie i wsparcie ówczesnego wojewody gdańskiego Macieja Płażyńskiego i m.in. dlatego nosi jego imię.

Bursztynowy Mieczyk, to pierwsze tego typu przedsięwzięcie w skali kraju i nadal stanowi unikatowy przykład uznania dla działań organizacji pozarządowych na szczeblu regionalnym.

Nagroda specjalna w wysokości 5 tys. złotych za wyjątkową postawę podczas letnich nawałnic trafiła do jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziemianach. Nagrodę ufundował i wręczył Stefan Grabski z Olivia Business Center.

Z rąk senatora Antoniego Szymańskiego, Nagrodę Marszałka Senatu RP odebrała Małgorzata Rybicka ze Stowarzyszenia Pomocy Osobom Autystycznym.

Nagrodę Bursztynowego Katamaranu odebrał Ryszard Kalkowski, wójt gminy Szemud.

Nagrodę Bursztynowego Katamaranu otrzymało też Stowarzyszenie Można Inaczej ze Starogardu Gdańskiego.

Bardzo zaskoczone i ucieszone otrzymaniem Nagrody Bursztynowego Katamaranu były dwie siedzące obok mnie panie, Dorota Dorau i Elżbieta Serocka ze Stowarzyszenia Można Inaczej w Starogardzie Gdańskim. Podjęły się one inicjatywy budowy hospicjum w ich mieście.

Za całokształt działalności organizacji, nagrodę specjalną otrzymało Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie.

Nagroda Debiut Roku, którą wręczyła małżonka Macieja Płażyńskiego, przypadła Fundacji Aktywnie do Przodu! Jej przedsięwzięciem jest wprowadzenie na nasze drogi specjalnego roweru dla osób niepełnosprawnych, napędzanych nie nogami, a ruchem rąk.

Obywatelska Nagroda przypadła Stowarzyszeniu „Kaszubianki”.

Spotkanie w ECS rozpoczęło spotkanie z siostrą Mironą Turzyńską i sołtysem Rytla Łukaszem Ossowskim, uczestnikami akcji pomocy po nawałnicy, która w sierpniu 2017 roku przeszła nad Borami Tucholskimi. Rozmowę poprowadziła Magda Szpiner, dziennikarka Radia Gdańsk.

Nad przebiegiem uroczystej gali pieczę sprawowali, prowadząca Monika Chabior i Andrzej Kowalczys, pełnomocnik marszałka pomorskiego ds. współpracy z organizacjami samorządowymi.

Wydarzenie w ECS uświetnił koncert zespołu Wolna Grupa Bukowina.

Włodzimierz Amerski

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *