Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. „Wejście w historię” oficera Wojska Polskiego Władysława Bobińskiego – prezentacja eksponatów związanych z wojskową i sportową działalnością dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu

Fot. ze zbiorów MIIWŚ.

Co najmniej 108 zwycięskich gonitw

W sobotę, 14 maja 2022 roku, w ramach kolejnej odsłony cyklu „Wejścia w historię” w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (MIIWŚ) zaprezentowano eksponaty związane z wojskową i sportową działalnością oficera Wojska Polskiego (WP) Władysława Bobińskiego, dowódcy Pułku Ułanów Karpackich i jednostek pancernych 2 Korpusu.

Fot. ze zbiorów MIIWŚ.

Wśród zabytków, które można oglądać w siedzibie muzeum znalazły się:

– Proporzec dowódcy Pułku Ułanów Karpackich należący do Władysława Bobińskiego, używany jako znak rozpoznawczy i umieszczany na pojeździe. Proporzec, barwy i ich układ wzorowany był na proporcach kawaleryjskich używanych przez WP w okresie międzywojennym. Egipt, 1941 r;

– Srebrne trofeum Władysława Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez brytyjskich oficerów 25 stycznia 1941 r. w Sidi Bishr k. Aleksandrii. Bobiński został zwycięzcą dwóch z czterech gonitw: w kategorii dla oficerów Dywizjonu Ułanów Karpackich oraz wyścigu otwartego dla polskich i brytyjskich oficerów. Wielka Brytania, 1937 – 1941 r;

– Medal z 1 Międzynarodowych Konkursów Hippicznych w Warszawie. Na odwrocie grawer: por. W. Bobiński, 27 V- 7 VI 1927 r. Polska, 1927 r.

W prezentacji zabytków, której towarzyszył briefing prasowy uczestniczyli: zastępca dyrektora ds. naukowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – dr Marek Szymaniak oraz zastępca kierownika Działu Zbiorów – Monika Sołoduszkiewicz.

Fot. ze zbiorów MIIWŚ.

Wydarzenie otworzył dr Marek Szymaniak, zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, który w swojej wypowiedzi nawiązał do poprzedniej odsłony „Wejścia w historia i prezentowanych zabytków:

– Dzisiaj ponownie pokazujemy eksponaty, które dotyczą oficera Wojska Polskiego. Tym razem nieco inaczej niż poprzednio, kiedy prezentowaliśmy eksponaty poświęcone generałowi Emilowi Fieldorfowi „Nilowi”.

Zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przybliżył zgromadzonym losy bohatera „Wejścia w historię” – Władysława Bobińskiego:

– Władysław Bobiński – rocznik 1901 – ten sam rocznik, co Witold Pilecki. To osoba, która miała ogromne zasługi w walce o niepodległy byt państwa polskiego. Był osobą, która specjalizowała się w jeździectwie. Część tych zabytków, które prezentujemy dotyczy właśnie tej aktywności Władysława Bobińskiego. […] Władysław Bobiński podzielił losy tysięcy polskich oficerów, którym nie dane było powrócić po wojnie do Polski, która to w roku 1945 zniewolona została przez komunistów aż do śmierci Bobińskiego w 1975 roku. Tym większy szacunek należy się Władysławowi Bobińskiemu.

Fot. ze zbiorów MIIWŚ.

Następnie o prezentowanych zabytkach opowiedziała więcej zastępca kierownika Działu Zbiorów Monika Sołoduszkiewicz, podkreślając przy tym w sposób szczególny zamiłowanie oficera Wojska Polskiego do sportów jeździeckich:

– Władysław Bobiński, jako wytrawny jeździec w okresie przedwojennym, przez wiele lat z sukcesem brał udział w wyścigach i zwodach hippicznych. Na swoim koncie odnotował co najmniej 108 zwycięskich gonitw za co związek jeździecki przyznał mu Wielką Złotą Odznakę Jeździecką. W jednej z dwóch gablot prezentujemy m.in. medal ówczesnego porucznika Władysława Bobińskiego z Międzynarodowych Konkurów Hippicznych zorganizowanych w Warszawie w 1927 r. Kolejnym unikalnym eksponatem jest srebrne trofeum w formie pucharu majora Bobińskiego z wyścigów konnych zorganizowanych przez pułk piechoty Welch Regiment dnia 25 stycznia 1941 r. w Aleksandrii.

Cykl „Wejście w historię”, to wydarzenie, w ramach którego każdorazowo na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji – poinformowała Zuzanna Szwedek-Kwiecińska – rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.