Na Mierzei Wiślanej ruszyły prace na budowie drogi wodnej z Bałtyku bezpośrednio do Elbląga. Rozminowywane jest miejsce, gdzie powstanie kanał.

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

3000 pozostałości po działaniach militarnych z II wojny światowej

Trwa kolejny etap działań na placu budowy części lądowej inwestycji pod nazwą: „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”. Wiosna wycięto drzewa, uporządkowano powierzchnię wydm, teraz trwają przygotowania do robót ziemnych.

Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni

Generalny Wykonawca, czyli polsko-belgijskie konsorcjum firm NDI i Besix, aktualnie prowadzi na tym terenie prace organizacyjne i przygotowawcze – poinformowała Magdalena Kierzkowska – rzecznik prasowy, asystent dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni

Od kilku tygodni trwa oczyszczanie części lądowej z obiektów ferromagnetycznych, takich jak niewybuchy i niewypały. Do tej pory odnaleziono ok. 3000 elementów, w tym pozostałości po działaniach militarnych w czasie II wojny światowej (m.in. resztki skrzynek amunicyjnych i łuski). Prace te potrwają jeszcze około dwóch tygodni.

Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni

Do końca stycznia planowane jest usunięcie karpin i oczyszczenie terenu budowy. Rozpoczął się również montaż piezometrów, służących do monitorowania zmian poziomu zwierciadła wody oraz jej zasolenia.

O kolejnych aktywnościach będziemy informować na bieżąco – zapewnia Magdalena Kierzkowska – rzecznik prasowy, asystent dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *