Na początku czerwca 2021 roku zacznie się wielkie uświadamianie turystów dotyczące ochrony wybrzeża Bałtyku. Urząd Morski w Gdyni przygotowuje akcję edukacyjną, która potrwa do końca wakacji. Możesz wziąć udział w tej edukacji

Fot. z Archiwum Urzędu Morskiego w Gdyni.

Pomóż chronić nadmorską przyrodę. Pokaż, że to nadbałtyckie piękno może zniknąć

Interesującą ofertę przedstawia miłośnikom przyrody Urząd Morski w Gdyni. Ta propozycja zbiega się z przypadającym 22 kwietnia Dniem Ziemi. W przeddzień tego święta, Urząd Morski w Gdyni ogłosił, że poszukuje wolontariuszy do zajmowania się edukacja ekologiczną na bałtyckich plażach i pasie przyległym. Teren pracy wolontariuszy jest niezwykle atrakcyjny, ale zadania nie są łatwe. O szczegółach poinformowała nas Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni:

Urząd Morski w Gdyni poszukuje WOLONTARIUSZY do współpracy przy edukowaniu społeczeństwa w zakresie ochrony wydm i lasów nadmorskich.

Jeżeli jesteś osobą: kochającą polskie morze i jego wybrzeże; odpowiedzialną; komunikatywną; energiczną; dysponującą wolnym czasem; pełnoletnią – przyjdź do nas i zostań wolontariuszem! Czas trwania wolontariatu: 1 czerwca – 31 sierpnia 2021 roku. Miejsca:

Pas techniczny (plaża, wydmy, las) od Karwi do Łeby:

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

i od Rowów do Ustki :

Źródło ilustracji: Urząd Morski w Gdyni

Cel wolontariatu: zwiększenie świadomości społeczeństwa w zakresie ochrony wydm i lasów nadmorskich, poprzez informowanie i propagowanie właściwego zachowania w obszarze nadmorskim i pasie technicznym podległym Urzędowi Morskiemu w Gdyni. Czas pracy w obszarze pasa technicznego w grupach dwuosobowych: w okresie 1-30.06 weekendy (sobota -niedziela), w godz. 10.00-18.00; w okresie 1.07-31.08 codziennie, w godz. 10.00-18.00.

Zadania do wykonania po przeszkoleniu: informowanie turystów o potrzebie ochrony wydm nadmorskich, roli jaką spełniają wydmy i lasy nadmorskie w procesie ochrony brzegów; zwracanie uwagi na niewłaściwe zachowania (zaśmiecanie, przechodzenie poza wyznaczonymi wejściami, palenie ognisk, niszczenie roślinności wydmowej i elementów zabudowy biotechnicznej wydm – płotki, zatrawienia, wykładania chrustem); informowanie bezpośrednio nadzorującego pracownika (nadzorca OOW) o zauważonych zagrożeniach i problemach.

Co zyskasz: wiedzę na temat ochrony wydm i lasów nadmorskich oraz ochrony brzegów morskich; poznasz najpiękniejsze odcinki polskiego wybrzeża „od zaplecza”; zdobędziesz doświadczenie w zakresie komunikacji z szerokim gronem użytkowników plaż i pasa nadbrzeżnego; poznasz specyfikę pracy służb ochrony wybrzeża; zdobędziesz opaleniznę i kondycję, ponieważ Twoja praca będzie wymagać ruchu i przebywania na świeżym powietrzu; na plażę, wydmy i las nadmorski będziesz patrzył inaczej i widział więcej; po zakończeniu otrzymasz zaświadczenie o wolontariacie.

Jeśli chcesz spróbować, skontaktuj się z nami. Wydmy Cię potrzebują! Zgłoszenia należy przesłać na adres: wolontariat@umgdy.gov.pl . W razie pytań prosimy o kontakt telefoniczny: 58 676 81 61; 603 706 037. O przyjęciu do grona wolontariuszy decyduje kolejność zgłoszeń. Termin: do dnia: 21.05.2021 roku – zachęca Magdalena Kierzkowska – Rzecznik Prasowy/Asystent Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni.

Warto wiedzieć, że teren prac wolontariuszy jest niezwykle atrakcyjny. Obejmuje bowiem odcinki od od granicy województwa pomorskiego na wschód do okolic Rowów i jeziora Gardno – czyli obejmuje m.in. Ustkę oraz Orzechowo z unikatowym klifem (długości około 28 km) oraz od rejonu jeziora Sarbsko do Karwi (dł. ok. 35 km), z fragmentami wybrzeża na których ma powstać elektrownia jądrowa.

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *