Nawet do 37 000 zł dotacji! Ruszyła druga część programu Czyste Powietrze. Istnieje możliwość wydłużenia do 6 miesięcy terminu realizacji przedsięwzięcia, szczególnie w sytuacjach związanych z epidemią COVID-19 – informuje WFOŚiGW w Gdańsku

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku.

Gminy biorą na siebie dodatkowe obowiązki

Rozpoczął się nabór wniosków o dofinansowanie w drugiej części programu Czyste Powietrze. Kolejna odsłona skierowana jest do właścicieli domów o niższych dochodach. Osoby te mogą uzyskać wyższą dotację do kosztów wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła oraz termomodernizacji budynku. Konieczne będzie jednak przedstawienie zaświadczenia o dochodach wydane przez gminę – wynika z informacji, które przekazała nam Urszula PakulskaGłówny Specjalista, Dział Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Oto ciąg dalszy komunikatu:

– Otwiera nam to drzwi do wzmocnionej współpracy z gminami, które są zobligowane do wydawania zaświadczeń uprawniających mniej zamożnych beneficjentów programu do podwyższonego poziomu dofinansowania. To kolejny ważny krok w walce ze smogiem – podkreślił minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.

– Bardzo nas cieszy, że ruszyła druga część programu Czyste Powietrze. Teraz wsparcie trafi do uboższej części naszego społeczeństwa. Może ona liczyć na finansową pomoc przy likwidacji tzw. kopciuchów. Osoby, których dotychczas nie było stać na wymianę starych domowych kotłów, teraz zyskały taką możliwość – wyjaśnia Marcin Osowski, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku

Wniosek o wydanie zaświadczenia uprawniającego do ubiegania się o podwyższony poziom dofinansowania można złożyć w gminie osobiście, przesłać pocztą albo poprzez serwis gov.pl. Należy go złożyć w gminie zgodnej z adresem zamieszkania.

 W ramach programu Czyste Powietrze 2.0, właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych o dochodach na osobę nieprzekraczających 1 400 zł miesięcznie (gospodarstwa wieloosobowe) lub 1 960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację w wysokości 60% kosztów inwestycji,  maksymalnie do 37 000 zł.

– Drugą część „Czystego Powietrza” uruchamiamy licząc na efektywną współpracę z gminami, biorącymi na siebie dodatkowe obowiązki. Dlatego też – na podstawie nowych zapisów porozumień – będziemy premiować gminy za skutecznie składane wnioski w ramach programu. Przewidujemy refundację w wysokości do 100 zł za obsługę wniosku naszych beneficjentów – stwierdził wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Paweł Mirowski.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomił specjalną infolinię dla pracowników gmin tel. 22 340 40 90. Nadal działa też infolinia dla wnioskodawców i beneficjentów programu tel. 22 340 40 80, od poniedziałku do piątku w godz. 8:00 – 16:00.

Podstawowy poziom dofinansowania

Beneficjenci Czystego Powietrza z rocznym dochodem do 100 000 zł są uprawnieni do podstawowego poziomu dofinansowania (pierwsza część programu). Mogą otrzymać dotację do 25 000 zł przy wymianie źródła ciepła oraz montażu instalacji fotowoltaicznej (a nawet do 30 000 zł, jeśli inwestycja obejmuje pompę ciepła oraz instalację PV). Ponadto dla wszystkich – w rozliczeniu PIT – dostępna jest ulga termomodernizacyjna w maksymalnej wysokości 53 000 zł. 

Udogodnienia dla wnioskodawców i beneficjentów

NFOŚiGW uruchomił także nowe narzędzie – kalkulator dotacji. Pomoże on wnioskodawcom wyliczyć dotację na planowane przedsięwzięcie w zależności od wybranych zadań kwalifikujących się do dofinansowania:

 http://www.czystepowietrze.gov.pl/kalkulator-dotacji/

Na stronie www.lista-zum.ios.edu.pl dostępna jest też nowa lista urządzeń i materiałów spełniających wymagania techniczne programu Czyste Powietrze.

Źródło ilustracji: WFOŚiGW w Gdańsku

Przypomnijmy, że pojawiła się również możliwość wydłużenia do 6 miesięcy terminu realizacji przedsięwzięcia. – To rozwiązanie dotyczy sytuacji niezależnych od beneficjenta, szczególnie związanych z epidemią COVID-19. Osoby, które zamierzają z niego skorzystać, muszą do nas złożyć stosowny wniosek wraz z uzasadnieniem. Nasi pracownicy ocenią jego zasadność i podejmą decyzję – tłumaczy Justyna Sikora – kierownik Działu Projektów Środowiskowych WFOŚiGW w Gdańsku.

Zmiana dotyczy umów zawartych w ramach wszystkich dotychczasowych wersji programu – poinformowała Urszula Pakulska – Główny Specjalista, Dział Rozwoju i Marketingu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *