Niewesoła przyszłość niedouczonych na Pomorzu. W Gdańsku, pod Niebem Polskim, przedstawiono wyniki badań Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy (PORP). Sytuacja kobiet – to będzie jedno z najważniejszych badań PORP w 2023 roku

Fot. Kazimierz Netka.

Ucz się i podwyższaj swą zdolność do zatrudnialności

Świat staje się coraz bardziej cyfrowy; komputeryzacja urzędów, przedsiębiorstw jest coraz większa. Sztuczna inteligencja oraz internet rzeczy pełnią coraz ważniejsze funkcje. Wiele osób boi się, że zamiast ludzi w zakładach zatrudniane będą maszyny. Jak na razie, gwałtownego procesu rugowania ludzi – fachowców przez roboty, nie widać. Bywa nawet tak, że zatrudnienie nie maleje, a komputeryzacja wzrasta. Jednak do tych zmian ludzie muszą się przystosowywać, uczyć współdziałania z maszynami, ale przede wszystkim z… innymi ludźmi. Coraz bardziej cenione są kompetencje społeczne, umiejętność pracy w zespołach. Jest jednak wiele innych problemów. Jakie? Trzeba je rozpoznać. Tym badaniem zajmuje się m.in. Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy.

Jakie są najnowsze efekty funkcjonowania tego zespołu fachowców? Przedstawiono je 30 listopada 2022 roku, pod Polskim Niebem, w ramach VI Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy, podczas konferencji pt. Umiejętności dla Rynku Pracy”.

Fot. Kazimierz Netka.

O najnowszych spostrzeżeniach w ty zakresie mówili m.in.: prowadząca konferencję Klaudia Zagórowicz z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku;

Fot. Kazimierz Netka.

Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego; Izabela Jezierska – dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku; Marcin Fuchs – dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Adam Krawiec – Dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego; Dariusz Gobis – wicedyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku; Ewa Ostrogórska z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku; Anna Pawłowska – kierownik Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku; Anna Szatanowska z firmy DANAE sp. z o.o.; Magdalena Kozłowska – HR Manager Korporacji Budowlanej DORACO; Tomasz Robaczewski – starszy inspektor wojewódzki, stanowisko ds. mediów w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku.

Fot. Kazimierz Netka.

– Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy dostarcza wiedzę do podejmowania działań na tym rynku – powiedziała, rozpoczynając konferencję, Klaudia Zagórowicz. – Tematem przewodnim, tegorocznego, VI Forum są umiejętności na rynku pracy.

– Cieszę się, że tak licznie stawiliście się pod Polskim Niebem, z wielką przyjemnością chciałbym zainaugurować VI posiedzenie Pomorskiego Obserwatorium Rynku pracy – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego:

Fot. Kazimierz Netka.

– W obliczu aktualnych trendów globalnych, jakie obecnie obserwujemy, takich jak uczenie się pracy, postęp technologiczny, cyfryzacja, widzimy, dokładnie, że rozwój gospodarczy Pomorza ale też rozwój gospodarczy z całego kraju wymaga rozwoju aktywności w naszym przypadku Pomorza, kraju, Polaków i to takich aktywności, szczególnych, aktywności, szerzej: permanentnego uczenia się. Aby to uzyskać muszą być stworzone warunki do rozwoju kapitału ludzkiego, sprzyjające wzmacnianiu umiejętności i kwalifikacji zawodowych. To umożliwi gospodarce skuteczne korzystanie z zaawansowanych technologii, w oparciu o produktywne zatrudnienie,

Dzisiaj na pomorskim rynku pracy oprócz niedoborów kadrowych obserwujemy lukę kompetencyjną. Dlatego istnieje potrzeba mocniejszego ukierunkowania regionalnej polityki rynku pracy na rozwój właśnie kapitału ludzkiego. Nie dalej jak wczoraj Zarząd Województwa Pomorskiego przyjął uchwałę w sprawie przystąpienia województwa pomorskiego do projektu pod nazwą: Zbudowanie systemu koordynacji i monitorowania regionalnych działań na rzecz kształcenia zawodowego, szkolnictwa wyższego oraz uczenia się przez całe życie. Jeżeli uda nam się zrealizować ten projekt, jeżeli uda nam się pozyskać dofinansowanie, to przez 4 lata będziemy – mam nadzieję – skutecznie działać w tym kierunku i podnosić jakość kształcenia ustawicznego. Ale już teraz ważnym działaniem w procesie rozwoju i upowszechniania kształcenia ustawicznego jest systematyczne diagnozowanie i kontrolowanie istniejącego potencjału bazy temu dedykowanej jak i cykliczne badania dotyczące zapotrzebowania na kompetencje i kwalifikacje ze strony pracodawców. Taką diagnozę w bieżącym roku przeprowadził w bieżącym roku Wojewódzki Urząd Pracy w Gdańsku, realizując badanie pod nazwą: „Kształcenie ustawiczne w województwie pomorskim. Potencjał i zapotrzebowanie w kontekście potrzeb pracy”, I właśnie dziś, w ramach VI posiedzenia Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy z wynikami tych badan będą państwo zaznajomienie. Zatem Życzę ciekawego spotkania i dziękuję za uwagę – powiedział Leszek Bonna – wicemarszałek województwa pomorskiego.

Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy prowadzi bardzo szeroko zakrojoną działalność, posiada ponad pół setki partnerów – poinformowała podczas swego wykładu zatytułowanego „Pomorskie Obserwatorium Rynku Pracy – partner dostarczający wiedzę o rynku pracy i inspiracje do rozwoju” Ewa Ostrogórska z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku:

Fot. Kazimierz Netka.

Badanie planowane na 2023 rok to: Sytuacja kobiet na rynku pracy województwa pomorskiego w kontekście aktywizacji zawodowej z uwzględnieniem uwarunkowań społeczno-ekonomicznych – poinformowała Ewa Ostrogórska. Wyniki badania pozwolą trafnie ukierunkować działania interwencji określonej w priorytecie 5 Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021-2027, w szczególności w obszarze wzmocnienia równości kobiet i mężczyzn na rynku pracy.

Celem badania będzie diagnoza sytuacji kobiet na rynku pracy oraz wskazanie rekomendacji na temat wspierania aktywności zawodowej kobiet.

Oto prezentacja:

Ewa Ostrogórska prezentacja PORP

Trzeba brać pod uwagę megatrendy, jakie pojawiają się na świecie. Te megatrendy to m.in. kryzys demograficzny; cyfryzacja i automatyzacja pracy; niedostatek wykwalifikowanych kadr; deficyty kompetencyjne; kruchość, niespokojność, nieliniowość, niezrozumiałość; starzenie się społeczeństwa, globalne migracje – mówiła Anna Pawłowska – kierownik Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku, w wykładzie pt. „Rola uczenia się przez całe życie kontekście zmieniającego się rynku pracy”:

Fot. Kazimierz Netka.

Coraz bardziej daje się odczuć niedobór kadr. Skarży się na to siedmiu na dziesięciu pracodawców. Jeszcze nie tak dawno mówiliśmy o niepewności, określanej mianem VUCA. Teraz skrót ten skrót zastępowany jest przez BANI (kruchość, niespokojność, nieliniowość, niezrozumiałość).

Następuje globalizacja talentów. Kadry pozyskiwane bywają niemal z całego świata. Następuje przyśpieszenie procesu dzielenia się pracownikami.

Liczy się zatrudnialność, zdolność do zatrudnialności. Otrzymanie pracy to nie wszystko, bo jeszcze trzeba umieć ja utrzymać. Naszym zdaniem, owa zatrudnialność pokazuje młodzieży przyszłość – jak powinna podchodzić do życia. Warto uświadamiać to młodym, już od szkół podstawowych począwszy.

Wskaźnik kształcenia ustawicznego u dorosłych (w wieku 25 – 64 lata w 2021 r.) jest w Polsce niski: 5,4 procent. W Pomorskiem jest nieco wyższy; wynosi 6,8 procent. W Szwecji: 34.7 procent. Jednak w innych państwach jest znacznie wyższy. Nie tylko nie chcemy się uczyć, ale też nie umiemy tego robić. Odzwyczailiśmy się od chodzenia do szkoły?

Szczegóły zawiera prezentacja:

Rola uczenia się – VI Forum PORP- AP

Anna Szatanowska z firmy DANAE sp. z o.o.; , która wraz z Pauliną Urbanowicz przygotowała prezentację pt. „Zapotrzebowanie pracodawców na umiejętności i kwalifikacje pracowników w zawodach w wybranych sektorach strategicznych województwa pomorskiego – wyniki badań WUP w Gdańsku”. Pani Anna Szatanowska w swym wystąpieniu wyjaśniła m.in. co to jest kształcenie ustawiczne:

Fot. Kazimierz Netka.

To proces stałego odnawiania, rozwijania i doskonalenia kwalifikacji ogólnych i zawodowych jednostki trwający przez całe jej życie. Jest to dotycząca osób dorosłych część uczenia się przez całe życie rozumianego jako całość aktywności poznawczych podejmowanych w trakcie życia z myślą o pogłębianiu wiedzy, umiejętności lub kwalifikacji (z przyczyn osobistych, społecznych lub zawodowych). Według UNESCO edukacja ustawiczna to kompleks procesów oświatowych, formalnych, nieformalnych i incydentalnych, które niezależnie od treści, poziomu i metod umożliwiają: uzupełnianie wykształcenia w formach szkolnych i pozaszkolnych, dzięki czemu osoby dorosłe: rozwijają swoje zdolności; wzbogacają wiedzę; udoskonalają kwalifikacje zawodowe lub zdobywają nowy zawód; zmieniają swoje postawy.

Pracodawcy z niemal wszystkich badanych branż mają duże trudności w znalezieniu odpowiednich pracowników – poinformowała Anna Szatanowska. Przedstawiła też wypowiedzi pracodawców:

– To jest rynek pracownika w wydaniu ekstremalnym. Oznacza to, że rozmowa kwalifikacyjna, jeżeli już ktokolwiek zadzwoni po tygodniu oczekiwania (nawet w przypadku najwyżej wypromowanych ogłoszeń w Internecie, gdzie za promowanie płaci się po 1500zł), to przeważnie rozmowa kwalifikacyjna wygląda w ten sposób, że odbieramy telefon, a kandydat mówi: słyszałem, że pan ma problem, że pan potrzebuje specjalisty do pracy. Czyli to nie on szuka pracy, tylko ja mam problem – powiedział przedstawiciel pracodawców z branży transport i magazynowanie.

– Podczas rekrutacji do kuchni mieliśmy często ludzi, którzy myślą o sobie znacznie powyżej tego jacy są, np. przyszedł kucharz, który powiedział, że chce być szefem kuchni, zarabiać 6 tysięcy, a z doświadczenia to kręcił placki na pizzę 2 tygodnie – przedstawiciel pracodawców z branży hotelarstwo i zakwaterowanie.

Oto prezentacja:

Anna Szatanowska prezentacja_wyników_WUP_desk_i_badanie_jakościowe_v3(1)

Do badań potrzebne są pieniądze. Gdzie je zdobywać – mówił Marcin Fuchs – dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, podczas wykładu „Kształcenie ustawiczne w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Pomorza 2021 – 2027”:

Fot. Kazimierz Netka.

Kształcenie ustawiczne w FEP (Fundusze Europejskie dla Pomorza) 2021-2027 realizowane w ramach celu szczegółowego g) to wspieranie uczenia się przez całe życie, w szczególności elastycznych możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji dla wszystkich, z uwzględnieniem umiejętności w zakresie przedsiębiorczości i kompetencji cyfrowych, lepsze przewidywanie zmian i zapotrzebowania na nowe umiejętności na podstawie potrzeb rynku pracy, ułatwianie zmian ścieżki kariery zawodowej i wspieranie mobilności zawodowej – poinformował dyrektor Marcin Fuchs.

Szczegóły zawiera poniższa prezentacja:

Marcin Fuchs Prezentacja_RPO_5.5._20221130_3

Badania pokazują, że pracujący Polacy chcą się uczyć rozwijać swoje kompetencje. Co drugi pracownik uważa, że dostęp do szkoły powinien zapewnić mu pracodawca. Czy tak się dzieje?

– W nagrodzie pomorskiej Gryfa Gospodarczego 2022, zainicjowano kategorię nagrody Lidera Rozwoju Kompetencji. Lider Rozwoju Kompetencji to nagroda przeznaczona dla przedsiębiorców.

Fot. Kazimierz Netka.

Tegoroczną Laureatką nagrody została Korporacja Budowlana DORACO – poinformowała prowadząca konferencję Klaudia Zagórowicz z Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku.

Jak więc powinniśmy działać? Tego licznie zgromadzeni dowiedzieli się właśnie podczas wykładu „Dobre praktyki w zakresie rozwoju pracowników w województwie pomorskim”, który przedstawiła Magdalena Kozłowska – HR Manager Korporacji Budowlanej DORACO.

Źródło ilustracji: WUP w Gdańsku.

Na tym nie koniec. Jak powiedział Tomasz Robaczewski – starszy inspektor wojewódzki, stanowisko ds. mediów w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Gdańsku, 30 listopada to była stacjonarna część VI Forum Pomorskiego Obserwatorium Rynku Pracy. Ciąg dalszy będzie jutro, 1 grudnia o godz. 9.30, online, na kanale YouTube Wojewódzkiego Urzędu Pracy (WUP) w Gdańsku: https://www.youtube.com/watch?v=ES3tkQ6MOhs oraz na kanale Facebook WUP:  https://www.facebook.com/events/2246093065569266/?ref=newsfeed .

Kazimierz Netka

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *