Northvolt, Agencja Rozwoju Pomorza – Invest in Pomerania wytyczają nowe standardy w rozwoju biznesu. Powstaje Centrum Skalowania Biznesu szwedzkiej firmy Northvolt, nazywane też centrum kompetencyjnym. To kolejna inwestycja Szwedów w Gdańsku, po wybudowaniu fabryki Northvolt w Gdańsku Stogach

Fot. Kazimierz Netka.

199. projekt zrealizowany przy udziale Invest in Pomerania w województwie pomorskim

Z pięknym widokiem na Gdańsk i Zatokę Gdańską zainaugurowano w Agencji Rozwoju Pomorza, na 12. piętrze biurowca, działalność Centrum Skalowania Biznesu szwedzkiej firmy Northvolt, produkującej baterie do silników elektrycznych w różnych pojazdach. Wydarzenie to zgromadziło naukowców, dyplomatów, biznesmenów, reprezentantów władz państwowych i samorządowych.

Gości witali m.in. Łukasz Żelewski – prezes zarządu Agencji Rozwoju Pomorza (ARP); Piotr Ciechowicz – wiceprezes ARP, Wojciech Tyborowski – dyrektor Inwest in Pomerania (IiP); Marcin Grzegory – zastępca dyrektora IiP, Radosław Młynarczyk – kierownik projektów IiP; Alexander Streif, wiceprezes ds. doskonałości łańcucha dostaw i skalowania biznesu w Northvolt, Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt, Anna Sobolewska – dyrektor ds. komunikacji oraz Public Affairs Northvolt Systems Poland.

Fot. Kazimierz Netka.

Wśród gości byli m.in.: Aleksandra Dulkiewicz – prezydent Gdańska; Wiesław Byczkowski – wicemarszałek województwa pomorskiego; Magdalena Pramfelt – honorowa konsul generalna Królestwa Szwecji w Gdańsku, Katarzyna Dobrzyniecka – dyrektor Loży Gdańskiej BCC – Business Centre Club, Dariusz Nieć – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii; Tomasz Limon – prezes stowarzyszenia Pracodawcy Pomorza; Alan Aleksandrowicz – prezes InvestGDA – Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego.

Oto szczegółowe wiadomości, które przekazały nam Anna Sobolewska – dyrektor ds. komunikacji oraz Public Affairs Northvolt Systems Poland oraz Anna Bochyńska – główny specjalista w Dziale Promocji Agencji Rozwoju Pomorza:

Northvolt otwiera w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu

Fot. Kazimierz Netka.

Gdańsk, Polska – Northvolt, producent ogniw i systemów bateryjnych wytwarzanych w sposób zrównoważony dla środowiska, podjął decyzję o utworzeniu w Gdańsku Centrum Skalowania Biznesu wraz z Centrum Badawczo-Rozwojowym w zakresie usług IT.

Firma Northvolt szybko się rozwija i aktualnie zatrudnia 5500 pracowników. W dającej się przewidzieć przyszłości znaczna część ekspansji i wzrostu zatrudnienia będzie miała miejsce w Europie, gdzie produkowane są już ogniwa bateryjne w pierwszej gigafabryce w Szwecji oraz planowana jest budowa kolejnego zakładu produkcyjnego o podobnej skali w Niemczech. Spółka przygotowuje się również do realizacji inwestycji w Kanadzie.

Fot. Kazimierz Netka.

– Z ogromną satysfakcją ogłaszam kolejny krok milowy w rozwoju działalności Northvolt w Polsce. Dotychczasowe doświadczenia związane z funkcjonowaniem firmy w Gdańsku udowodniły, że jest to dobre miejsce do inwestowania, przede wszystkim dzięki możliwości zatrudnienia utalentowanych i zaangażowanych pracowników, którzy mieszkają w regionie – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes polskiej spółki Northvolt.

Centrum Skalowania Biznesu (Northvolt Global Scaling Services) to odpowiedź spółki na szybkie tempo wzrostu oraz na potrzebę poszukiwania zrównoważonych rozwiązań zapewniających rozwój i efektywność firmy.

– Szybki rozwój Northvoltu w naszym regionie świadczy o stworzeniu dobrych warunków do rozwoju dla światowego biznesu z różnych branż. Doceniam, że dzięki rozbudowie obecnych operacji Northvolt o nowoczesne centrum R&D i SSC Pomorze stanie się jeszcze ważniejszą lokalizacją na globalnej mapie naszego inwestora – zaznacza Mieczysław Struk, marszałek Województwa Pomorskiego.

Fot. Kazimierz Netka.

Pracownicy nowej spółki będą wspierali firmę Northvolt w takich obszarach, jak: finanse i księgowość, zakupy, zarządzanie łańcuchem dostaw, usługi IT oraz HR. Zapewni to efektywne funkcjonowanie oraz zrównoważony rozwój firmy.

– Nasze ambicje związane z Northvolt Global Scaling Services wykraczają daleko poza standardy Centrum Usług Wspólnych. Będziemy odgrywać kluczową rolę w realizacji aspiracji rozwojowych Northvolt. Staniemy się centrum tworzenia wartości dzięki wydajnemu świadczeniu usług i najnowocześniejszemu zarządzaniu procesami – dodaje Alexander Streif, wiceprezes ds. doskonałości łańcucha dostaw i skalowania biznesu w Northvolt.

Rekrutacja do Centrum Skalowania Biznesu już się rozpoczęła, a spółka planuje do końca 2024 roku zatrudnić około 90 osób.

Od początku działalności Northvolt w Gdańsku otrzymuje istotne wsparcie od Invest in Pomerania. Począwszy od udzielenia pomocy w procesie wyboru lokalizacji i rozpoczęcia budowy, specjaliści z inicjatywy koordynowanej przez Agencję Rozwoju Pomorza opiekowali się kluczową inwestycją szwedzkiego potentata. W minionym roku przeprowadzono kampanię employer brandingową, której efekty można było zauważyć w miejskiej przestrzeni. Przedstawiciele Invest in Pomerania doradzają Northvolt-owi w wyborze docelowej lokalizacji Centrum Skalowania Biznesu, podkreślając strategiczne znaczenie sektora mobility dla przyszłości gospodarki regionu.

Współpraca z Northvolt jest 199 projektem Invest in Pomerania, co oznacza, że inicjatywa już wkrótce przekroczy imponującą liczbę 200 zrealizowanych projektów inwestycyjnych w województwie pomorskim.

O Northvolt: 

Northvolt został założony w 2016 roku w Sztokholmie, w Szwecji. Będąc pionierem w zrównoważonej produkcji baterii, firma otrzymała zamówienia o wartości 55 miliardów dolarów od kluczowych klientów, w tym BMW, Fluence, Scania, Volvo Cars i Volkswagen Group. Obecnie firma dostarcza baterie ze swojej pierwszej gigafabryki Northvolt Ett w Skellefteå w Szwecji oraz z kampusu badawczo-rozwojowego i industrializacyjnego Northvolt Labs w Västerås w Szwecji, przy wsparciu ponad 5500 pracowników w Szwecji, Niemczech, Norwegii, Polsce, Portugalii, USA i Kanadzie. Od 2018 roku firma działa również w Polsce, gdzie produkuje systemy bateryjne dla przemysłu oraz magazyny energii. Więcej na www.northvolt.com – poinformowała Anna Sobolewska – dyrektor ds. komunikacji oraz Public Affairs Northvolt Systems Poland.

Fot. Kazimierz Netka.

Dariusz Nieć – dyrektor Departamentu Rozwoju Inwestycji w Ministerstwie Rozwoju i Technologii przekazał Robertowi Chryc-Gawrychowskiemu – prezesowi polskiej spółki Northvolt list od Waldemara Sługockiego – sekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii.

Kazimierz Netka

Proszę, czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *