Nowe lodołamacze: Manat i Nerpa powstają w Szczecinie dla Gdańska. Będą kruszyć lód na dolnej Wiśle. Ich właścicielem jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Teraz, w pogotowiu przeciwpowodziowym są m.in. lodołamacze zwodowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku: czołowy Tygrys i liniowe Żbik, Rekin, Foka, Orka

Fot. z Archiwum RZGW w Gdańsku.

Wzmocniona zostanie ochrona Żuław, w tym Gdańska, przed powodziami zatorowymi

Fot. Kazimierz Netka

Trwają prace przy budowie kolejnych lodołamaczy dla Wód Polskich w Gdańsku. W szczecińskiej stoczni MSR Gryfia powstają lodołamacze liniowe Manat i Nerpa, które będą pracować na Dolnej Wiśle; jednostki są właśnie wyposażane. To siostrzane jednostki Pumy i Narwala, które już są włączane do akcji zimowego utrzymania Wisły i czekają w Gdańsku na sygnał do akcji lodowej – wynika z informacji, które przekazał nam Bogusław Pinkiewicz – szef Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Budowa nowych statków potrwa do końca roku. Wodowanie odbędzie się po tym, jak obie jednostki zostaną wyposażone. Przeniesione zostaną na wodę z wykorzystaniem dźwigu. Ta technologia budowy jest powszechnie stosowana dla jednostek tej wielkości.

Fot. z Archiwum RZGW w Gdańsku

– Prace w stoczni przebiegają pod naszym ścisłym nadzorem. Terminowe oddanie lodołamaczy do użytku ma kluczowe znaczenie dla realizacji naszych zadań w ramach zimowej ochrony przeciwpowodziowej Dolnej Wisły. Statki te są wyposażone w najnowocześniejsze systemy sterowania oraz nawigacji. Przystosowane zostały dodatkowo do działań przeciwpożarowych, ratowniczych i prac hydrograficznych – powiedziała Aleksandra Bodnar, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Wód Polskich w Gdańsku.

Nowe jednostki uzupełnią obecną flotę lodołamaczy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku, na którą składają się lodołamacze zwodowane w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Są to: czołowy Tygrys i liniowe Żbik, Rekin, Foka, Orka.

Fot. Kazimierz Netka

Projekt „Budowa lodołamaczy dla RZGW Gdańsk” dofinansowany jest, w wysokości 85 proc. przez Unię Europejską. Budżet projektu: 74 mln. zł. Efektem jego realizacji będzie wybudowanie czterech lodołamaczy, w tym jednego czołowego oraz trzech liniowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą. Realizacja odbywa się w trybie „zaprojektuj i wybuduj” – poinformował Bogusław Pinkiewicz – szef Zespołu Komunikacji Społecznej i Edukacji Wodnej, Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

(K.N.)

Czytaj również na portalu: netka.gda.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *