Nowe trendy w turystyce wiejskiej. Zyskuje na znaczeniu silwoterapia czyli psychiczne usprawnianie, rozładowywanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie przez drzewa i lasy. Masz pomysł – to go realizuj! Pieniądze unijne wciąż czekają na ludzi z inicjatywą.

Fot. z Archiwum Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.

MAGIA AGROTURYSTYKI

W dniu 18 października 2018 miała miejsce w Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Lubaniu konferencja agroturystyczna „Wielofunkcyjny rozwój obszarów wiejskich”.

Ta interesująca konferencja realizowana była pod patronatem Wyższej Szkoły Turystyki i Hotelarstwa (WSTiH) w Gdańsku. Patronat ten świadczy o dostrzeganiu potrzeby synergii pomiędzy nowoczesną nauką a potrzebą zachowania piękna wiejskiej, zdrowej tradycji. Dowodzi to także o potrzebie i opłacalności świadomości ekologicznej, która koreluje rozwój cywilizacji z poszanowaniem przyrody, postrzeganiem jej niezwykłego znaczenia dla naszego zdrowia.

Podczas konferencji dowiedzieliśmy się o ciekawej, 25-letniej historii i pięknej działalności Gdańskiego Stowarzyszenia Agroturystycznego, którą przedstawiła Pani Krystyna Drąg.

Uczestnicy konferencji z dużym zainteresowaniem wysłuchali prelekcji pt. „Nowe trendy w turystyce wiejskiej – turystyka zdrowotna”, przedstawionej przez Panią dziekan WSTIH, doc. dr Annę Białk-Wolf. Szkoda tylko, że to, co powinno funkcjonować od dawna dopiero dzisiaj stanowi nowy trend. Pani dziekan precyzyjnie pokazała od czego tak naprawdę zależy nasze zdrowie. Można odnieść wrażenie, że w większym zakresie, to od turystyki wiejskiej, która oznacza czyste powietrze, zdrową żywność, bezpośredni, przyjazny, aktywny kontakt z naturą, eliminacja deficytu wiedzy przyrodniczej – zależy bardziej nasze dobre zdrowie, samopoczucie, jak od wizyt u najdroższych lekarzy. Pani doc. dr Anna Białk-Wolf przekonywała nas do zmiany stylu życia, weryfikacji „świadomości zdrowotnej”, ozdabiając swój wykład mnogością zachwycających przykładów potwierdzających tę tezę, zachęcając także do zażywania m.in. silwoterapii, to jest takiej terapii, która wykorzystuje jako swe narzędzie drzewa i lasy. Jej celem jest szeroko pojęte psychiczne usprawnianie, rozładowanie napięć, rozluźnienie i uspokojenie. Samo przebywanie na świeżym powietrzu i obcowanie z naturalnym środowiskiem napawa każdego pozytywnymi przeżyciami i taką emocją.

Także wiele można było się dowiedzieć na temat możliwości finansowania rozwoju działalności pozarolniczej, przedstawionej bardzo czytelnie przez panią Katarzynę Jasińską z PODR w Lubaniu. Pieniądze unijne wciąż czekają na ludzi z inicjatywą i chętnych z dobrymi pomysłami!

Kolejną perełką konferencji była prezentacja Pani Grażyny Sadowskiej pt. „Rola obszarów przyrodniczo cennych w edukacji dzieci i młodzieży”. Pani Grażyna okazała się pasjonatką przyrody, która potrafiła wywołać zainteresowanie wszystkich słuchaczy, po brzegi wypełniających salę konferencyjną. Tytuł dotyczył wprawdzie edukacji dzieci i młodzieży, ale chyba wszystkim nam ta edukacja była niezbędna, być może nawet bardziej, jak dzieciom i młodzieży. Teraz inaczej będziemy patrzyli na to, co było dla nas niewidzialne, a znaczenie zdrowotne wielu elementów przyrody całkowicie nieznane.

Konkluzja tej części konferencji wydaje się być oczywista. Jest tak wiele przyjemnych możliwości zadbania o nasze zdrowie fizyczne, psychiczne z dala od lekarzy. Czasem może się wydawać, że uczciwi lekarze w większości przypadków zaleciliby właśnie korelację własnego rozwoju z pokochaniem, poznaniem i poszanowaniem przyrody. Ale czy mają na tyle odwagi, aby to powiedzieć? Może sami jak najszybciej powinni poznać walory zdrowotne, jakie niesie nam natura. Zapraszamy ich zatem go gospodarstw agroturystycznych, w szczególności zaś do tych nagrodzonych.

Finałem konferencji było rozstrzygnięcie konkursu na najlepsze gospodarstwo edukacyjne i agroturystyczne w województwie pomorskim w 2018 r., realizowanego w ramach operacji pt. „Konferencja agroturystyczna i konkurs dla gospodarstw edukacyjnych i agroturystycznych w województwie pomorskim”.

Nagrody i wyróżnienia otrzymały wspaniałe osoby. Ich gospodarstwa agroturystyczne i edukacyjne zadziwiały pomysłowością, przepięknym wiejskim klimatem, którego ludzie z miasta nie potrafią sobie w pełni wyobrazić. Piękno wiejskiej tradycji przeplata się z pięknem dobrze dobranej współczesności. W wielu gospodarstwach agroturystycznych możemy znaleźć nasze zagubione marzenia. Odwiedzajmy zatem gospodarstwa agroturystyczne szlakiem „zagubionych marzeń”. Zacznijmy od tych nagrodzonych.

 

Fot. z Archiwum Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

W kategorii na najlepsze gospodarstwa agroturystyczne wybrano gospodarstwo Katarzyny i Stanisława Wróblewskich z miejscowości Tupadły, gm. Władysławowo. Drugą nagrodę przyznano dla Wenaty Pasternak z Kamionki, gmina Malbork, trzecią zaś dla Renaty Knittter z Komnina, gmina Smołdzino.

Ponadto przyznano wyróżnienia dla Marioli Kadłubowskiej z Garczegorza, gmina Nowa Wieś Lęborska oraz dla Jana Bryjka z Mikorowa, gmina Czarna Dąbrówka.

 

Fot. z Archiwum Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego

W kategorii na najlepsze gospodarstwo edukacyjne zwyciężył Tomasz Łukaszewicz z Osic, gmina Suchy Dąb. Drugie miejsce zajęli Barbara i Bartosz Idczak z Przywidza, trzecie – Sabina i Andrzej Krefta z Kamienickiego Młyna, gmina Sierakowice.

Wyróżnienia w tej kategorii przyznano dla Alicji i Wiesława Wacholc z Lip, gmina Stara Kiszewa oraz Pawła i Ireny Tuszyńskich z miejscowości Czarnylas, gmina Skórcz.

Wielkie gratulacje dla Laureatów i Wyróżnionych oraz Wszystkim, którzy podjęli się tego wspaniałego przedsięwzięcia, jakim są gospodarstwa edukacyjne i agroturystyczne, nadające nową szlachetność polskiej wsi.

WSTIH także ufundowała nagrody, które wręczyła J.M. Rektor doc. dr Mariola Łuczak.

Niemierzalne dzięki należą się organizatorom tej konferencji. To Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Lubaniu oraz jego pracownicy, kierowany przez Dyrektora Pana Andrzeja Dolnego. Szczególne podziękowania wydają się być należne dla Pani Barbary Ditrich, kierującej Działem Rozwoju Obszarów Wiejskich, która nadzwyczajnie wspaniale poprowadziła tę niecodzienną konferencję.

Czytaj też na portalu: netka.gda.pl

Jan Zacharewicz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *